Koren: Vgrajujem talno ogrevanje v 3x60 m2 stanovanjske hiše. V kleti bo peč, pritličje in nadstropje pa bo opremljeno s talnim ogrevanjem. Nameravam izvesti dovode in priključitev omaric, instalater pa me svari, da sistem ne bo deloval, ker črpalka ob peči ne bo imela dovolj kapacitete za preskrbo sistema. Predlaga vgradnjo črpalke in mešalnega ventila v posamezno omarico ali nakup dveh takšnih kompletov. Zanima me, ali je njegova zamisel dobra in kateri proizvajalci so zanesljivi.
Odgovor: Sodobne obtočne črpalke so ob majhni porabi energije sposobne dovesti dovolj toplote v veliko večje sisteme kot je vaš. Tehnično najčistejša rešitev vašega sistema pa je ločitev obeh tokokrogov v kleti ob kotlu. Na predtoku iz kotla izdelamo dva izvoda (pa še kakšnega za rezervo, na primer za ogrevanje sanitarne vode), vsak s svojo majhno obtočno črpalko, elektromotornim mešalnim ventilom, termometri in ostalo potrebno opremo, vse skupaj pa vodi ena avtomatika, ki deluje odvisno od zunanje temperature. V vsakem nadstropju se nahaja po ena razdelilna omarica, ki je priključena na svoj ločen tokokrog.
Takšna vezava omogoča zapiranje ogrevanja posameznega nadstropja samo z izklopom črpalke, pa še višanje ali nižanje splošne temperature predtoka za posamezno etažo za stopinjo ali dve, če bi bilo stanovalcem v njej prevroče ali prehladno. Omarice s kompletnim sistemom so bolj namenjene vgradnji v večstanovanjske zgradbe, kjer vsako stanovanje zase odvzema toploto iz skupnega voda. Pomemben del pa je še uravnoteževanje pretokov skozi grelne zanke, ki so priključene na posamezno omarico, ki ga opravimo ob zagonu sistema. V glavnem vsi izdelki iz materialov ki ne rjavijo izpolnjujejo zahteve za uspešno delovanje.