Vprašanje:

Doma imamo klasično lončeno peč na drva, ki smo je pred nekaj leti zaradi estetskih razlogov oblekli s šamotom (vmes med staro pečjo in šamotno oblogo je cca. 10 cm prostora, vse skupaj neprodušno zaprto). Kljub temu, da so strokovnjaki takrat zatrjevali drugače, peč ni več tako funkcionalna kot je bila (se precej manj segreje).

Me pa zanima naslednje, zadnje čase se veliko piše o možnosti dogrevanja s čajnimi svečkami pod lončenimi lonci po principu konvekcije. Ali menite, da bi lahko to izkoristili tudi pri naši peči - da bi spodaj naredili odprtine za dovod zraka, zgoraj pa odprtine za izhod toplega. Lahko priporočite kakšnega strokovnjaka, ki bi zadevo lahko preveril in predelal?

 

Odgovor:

V vašem vprašanju ste delno že ugotovili, kaj bi lahko bila rešitev. Zaprta blazina zraka okrog stare peči delno deluje kot izolator, čeprav je plast dovolj debela da bi kroženje zraka lahko prenašalo toploto na zunanjo plast. To pa se očitno ne dogaja dovolj učinkovito. Gradnja s šamotom, ki je ognje odporen po našem mnenju ni bila potrebna, saj se zgorevanje dogaja v obstoječi peči. Z navrtanjem spodaj in pri vrhu (zaradi trdote šamota bo potrebno uporabiti kronske svedre za beton, premera najmanj 5 cm) boste zelo povečali učinkovitost peči, saj bo krožeči topel zrak učinkovito prenašal toploto peči na okolico.

Ideja ogrevanja s čajnimi svečkami se je verjetno pojavila takrat, ko je eden od proizvajalcev pasivnih hiš v reklami trdil, da njihovo hišo ogreje z energijo 25 čajnih svečk. Ena svečka med gorenjem oddaja energijo 33 W, kar pomeni, da bi za moč ogrevanja okrog 1.000 W potrebovali 30 svečk, ki bi to energijo oddajale 4 h, po tem času pa svečke dogorijo. Tak način odločno odsvetujemo, saj med zgorevanjem v prostoru porabljajo kisik ter oddajajo cele oblake škodljivih saj in drobnih delcev.

Ker ne vemo v katerem delu Slovenije stanujete, predlagamo, da na vašem področju najdete najbližjega pečarja, ki naj ob ogledu predlaga rešitev.

Simon Tihec

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.