Stojan: V naslednjem letu bom stari visokotemperaturni zamenjal z nizkotemperaturnim kotlom na olje z dvostopenjskim gorilnikom (Optima, gorilnik Weishaupt). Sedaj porabimo do 3500 l kurilnega olja za ogrevanje in sanitarno vodo, hiša pa je slabo izolirana. Zaradi prihrankov želim dograditi še sončne kolektorje za ogrevanje sanitarne vode (za 5 oseb), naklon strehe je 45°, lega pa sever – jug. Kateri kolektorji so boljši, ploščati ali vakuumski, kako je s pregrevanjem in kako je potrebno izvesti montažo. Kakšna bo investicija, skupaj z montažo in avtomatiko.

 

 

Odgovor: vaši načrtovani posegi so odlični, potrebno je samo zamenjati vrstni red. Najprej bo potrebno stavbo toplotno izolirati. Najprej izoliramo strop proti podstrehi ali kleti z 20 cm, nato pa mansardne stene z 40 cm debelo plastjo ustrezne izolacije. Sledijo zunanje stene z 10 do 12 cm debelimi ploščami iz polistirena (stiropora) ali Tervola FP- PT, okenske špalete pa z enakimi ploščami debeline 20 ali 30 mm. Hkrati priporočamo še pregled, zatesnitev ali po potrebi menjavo dotrajanih oken s sodobnimi. S tem smo dosegli izjemne prihranke in zmanjšali izgube ( povprečno skozi okna za 40%, stene 25%, streho 25%). Zato sedaj potrebujemo za polovico manjši kotel, poraba goriva pa bo padla za več kot polovico. Naklon strehe je ugoden, lega pa manj, saj bodo kolektorji v vsakem primeru pol dneva v senci. O vseh lastnostih in prednostih različnih kolektorjev smo pisali v več člankih, ki jih lahko preletite na internetni strani te revije (varcevanje-energije.si), saj je tema zelo obširna. Ceno potrebnih posegov boste ugotovili iz ponudb posameznih izvajalcev, saj predračunov ne izdelujemo.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.