Vprašanje Olga:

V kratkem imamo v planu zamenjati navadno kaminsko peč s toplovodnim kaminom. Zanima me na kaj moramo biti pozorni ob montaži,da ne bi pozneje obžalovali napak (zalogovnik, prezračevanje prostora, ...)?

 

Odgovor: Če imamo namen zamenjati kaminsko peč s kaminom, ki ima vgrajen toplovodni kaminski vložek si moramo pri izvedbi takega sistema razjasniti kakšen je naš cilj ob tej zamenjavi. Kajti le pravilno projektiran in smotrno izbran sistem, bo upravičil pričakovanja in stroške investicije, pomoč do potrebnih odgovorov pa lahko ponudijo le usposobljeni strokovnjaki.

 

Dobro je premisliti:

-          Ali nameravamo s sistemom ogrevati celotni objekt ali le podpirati osnovni sistem,

-          Koliko toplote potrebujemo za celotno hišo (toplotne izgube),

-          Kolikokrat na dan moramo naložiti na kurišče, da bomo lahko zadovoljili potrebno toploto,

-          Kolika bo letna potreba drv,

-          Kakšen tip naprave uporabiti - glede na količino predane toplote na vodno stran v %,

-          Kakšna bo predelava, oziroma priklo na obstoječi sistem.

 

Ob tem je pomembno vedeti, da brez toplovodnega hranilnika ni mogoča povezava v ogrevalni sistem. Velikost hranilnika je odvisna od kapacitete oziroma moči kaminskega vložka. Predvideti je potrebno najmanj 50 litrov na kW priključne moči. Pri izvedbi je potrebno nujno upoštevati varnostne ukrepe. Pri tem je najpomembnejši , vgraditev mehanskega termičnega obtočnega varovanja in sistema zviševanja temperature povratne vode (vgradnja tako imenovanega ladomat-a), ki preprečuje nastanek kondenzov in korozije v izmenjevalcu. Seveda, pa je nujno upoštevati vse potrebne pogoje za delovanje kaminskega vložka. To pomeni, ustrezno višino in presek dimnika. V vsakem primeru pa moramo omogočiti dovod zgorevalnega zraka v prostor ali direktno v kurišče. Kot je razvidno iz zgoraj povedanega se je nujno pred odločitvijo posvetovati s strokovnjakom. Najbolje je če ponudbo ocenita in pripravita skupno oba mojstra –pečar in instalater strojnih instalacij. Glede kvalitete in kapacitete dimnika pa je pristojen dimnikarski mojster.

ODGOVARJA G. JURE HROVAT, pečarski mojster, inž.str.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.