Biološki odpadki so izziv za vse firme, ki se po vsem svetu ukvarjajo z njimi. Če jih pravilno ne obdelajo, postanejo vir toplogrednih plinov in neprijetnih vonjav. V resnici pa to sploh niso odpadki temveč odličen vir hranil za izčrpana polja in vrtove.
Pospešeno razpadanje
Vsak, ki biološke ostanke kompostira na svojem vrtu ve, da je to naraven, vendar zelo počasen proces. Po petih letih raziskav pa so v singapurskem podjetju Biomax Technologies odkrili način, kako pospešiti njihovo spreminjanje v gnojilo. Najprej so poiskali več vrst naravnih, gensko nespremenjenih bakterij, našli način za razmnoževanje in mešanje ter izbrali takšne, ki med seboj dobro sodelujejo. Nato so izdelali poskusni kompostirnik v laboratorijski velikosti, ki je odlično deloval, problemi pa so se pojavili, ko je bilo potrebno ugotovitve prenesti na industrijsko velikost. Bakterije so občutljive, zato lahko delujejo samo v primernem okolju.
![]() Po 24 urah izsipajo zrel kompost, ki ga lahko razvažamo v velikih vrečah |
Način delovanja
Biološke ostanke je potrebno najprej zmleti na primerno velikost, saj je med njimi vse, od olupkov sadja do vej. Nato jih stresejo v kompostirno napravo, ki jo izdelujejo v treh velikostih, 4000, 22.000 in 80.000 litrov. Med mešanjem dodajo encime in bakterije, v razmerju 1 kg na tono materiala, potem pa vse skupaj ogrejejo na 80°C. Pri tem odmrejo vse bolezenske klice hkrati pa se aktivirajo encimi in bakterije, ki so na tej temperaturi najbolj aktivne in opravijo fermentacijo vsebine. Po 24 urah iztresejo naravno gnojilo, ki je visoko hranljivo, brez vonja, v njem pa ni škodljivih bakterij ali mrčesa.
![]() Zmlete biološke ostanke s tračnim transporterjem presipajo v Biomax |
Primerjava z drugimi sistemi
Običajni in anaerobni sistemi za industrijsko kompostiranje zasedejo večje površine, so v začetku cenejši, vračilo investicije pa je zelo dolgo, saj predelavo opravijo v 6 mesecih. Novi sistem stane okrog pol milijona dolarjev, za pridelavo 10 ton komposta na dan, pri čemer se denar povrne v dveh letih. Sistem Biomax je tako hiter, da tudi strokovnjaki ne verjamejo da deluje, zato je proizvajalec že velikokrat dokazoval delovanje z odpadki, ki so jih s seboj prinesli bodoči kupci. Nov izdelek ima prednost tudi pred kompostirnimi sistemi, ki hkrati proizvajajo bioplin, saj je vanje potrebno odlagati točno določene biološke ostanke v predpisanem razmerju, Biomax pa »požre« in predela vse, kar vržejo vanj. Trenutno so svoje naprave prodali v Avstralijo in ZDA, čas pa bo pokazal, ali bo nova tehnologija v kratkem revolucionirala predelavo bioloških odpadkov.