Ameriški raziskovalci so v reviji Environmental Science & Technology primerjali posledice proizvodnje elektrike s premogom in zemeljskim plinom, pridobljenim s hidravličnim lomljenjem.

 

Kljub temu, da ta postopek okoljsko ni nedolžen, saj je v EU prepovedan, elektrika iz premoga izjemno zastruplja okolje. V primerjavi so zajeli vplive na okolje, in primerjali tudi vplive, ki so posledica 23 hidravličnih vrtin za plin in 13 termoelektrarn na premog, ki se vse nahajajo v Pensilvaniji. Upoštevali so tudi podatke 2.900 poskusnih vrtin za hidravlično lomljenje in posledice, ki so jih povzročile.

 

smrtni primeri onesnazevanje

Število smrtnih primerov - posledica različnih energentov

 

Plin mnogo čistejši

Hidravlično lomljenje (Fracking) je nov postopek pridobivanja zemeljskega plina ujetega v kamenine. Do sedaj smo zemeljski plin lahko pridobili samo kot spremljevalca nafte ali iz velikih podzemnih naravnih rezervoarjev. Danes v vodoravno vrtino globoko pod površino s hidravličnimi udarci potiskajo kemično mešanico tekočin, ki drobi skale in omogoča plinu da izstopi. V primerjavi so upoštevali kemično obremenitev okolja in možnost onesnaženja vodonosnih plasti ali celo vode na površini. Rezultat obremenitve okolja je kljub vsem nevarnostim krepko v korist zemeljskega plina, ne glede na to, kako ga pridobivajo. Okoljske posledice zgorevanja plina med proizvodnjo elektrike so do 100 krat manjše, od tistih ki nastajajo med kurjenjem lignita.   

 

pasica aplikacija

 

Izjemno škodljiv premog

Od rudnika do kurišča v termoelektrarni premog za seboj pušča strupene sledi. Začne se pod zemljo, saj ga je potrebno krušiti z eksplozivi, prezračevati rove, izčrpavati rudniško vodo, premog prati, ga skladiščiti na prostem in nadzirati odcedne vode. V kurišču se med zgorevanjem izločajo saje, živo srebro, hlapne organske spojine, dušikovi oksidi in žveplovi oksidi. Drobni delci ki izhajajo skozi dimnik pa zastrupljajo okolje in ljudi bolj kot vsi drugi elementi, ki se izločajo med kurjenjem. Sledi obremenitev okolja s pepelom, v katerem je koncentriranih na ducate škodljivih elementov, (arzen, fluor, selen, svinec, kadmij...), ki jih veter nato raznaša naokrog. Vse to pa se še potencira, če imamo na razpolago samo premog slabe kvalitete, torej lignit. Od vseh energentov sodobnega sveta je premog zagotovo daleč najbolj nevaren energent v vseh pogledih.  

Danes pa ne gre več samo za število žrtev posameznega energenta saj je v igri veliko večji vložek. Danes gre za ves planet.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.