Energetika je srce ekonomije vsake države, vendar je lahko tudi kamen okoli vratu, če se odgovorni odločajo napačno.

Nevarni so politiki, njihov cikel traja par let, nato krivdo prevzame nova garnitura z izgovori, da so šele od včeraj v sedlu in za ravnanja prejšnje vlade ne morejo odgovarjati, kolo neodgovornosti pa se zakotali v nov krog. Vsem nam pa zgrešeni projekti ostanejo za dolga desetletja, saj bo termoelektrarna delovala skoraj do 2050.

Projekt so razni mehi in rotniki poleg tehničnih razlogov opravičevali z ubogimi rudarji, ki bodo ostali brez dela. Končna cena je za več kot 120% višja od začetne, kar je abnormalno, saj nismo postavljali nepredvidljivega vesoljskega centra, ampak navaden, malo večji kotel na lignit, kakršnih je po svetu na stotine.

Zato so sedaj, mnogo prepozno, na delu preiskovalci, ampak lisica je že odnesla kuro. Najnevarnejši del pa šele pride, saj se lahko zgodi, da so številke o zalogah lignita prenapihnjene in bomo premog uvažali. Najbližja je zgrajena in nikoli aktivirana tovarna aluminija v hrvaškem Obrovcu, kjer je o delovanju ali propadu odločala prva številka za decimalno vejico, ki je označevala odstotek aluminija v rudi. Številko so »strokovnjaki« prenapihnili, rezultat pa so ruševine tovarne. V našem primeru takšen scenarij pomeni, da bomo v državo prisiljeni dovažati milijone ton okoljsko spornega kuriva in ga kaditi sebi pod nos.

 

Termoelektrarna sostanj blok 6

 

Če primerjamo termoelektrarno na lignit z 16 drugimi viri elektrike, med njimi plinsko, vodno, biomasno, nuklearno, geotermalno, naftno, vetrno ali fotovoltaično, se lahko samo primemo za glavo. Elektrarna na lignit ima v primerjavi z 16 drugimi viri elektrike najvišje eksterne stroške, daleč najslabši vpliv na okolje, zaseda drugo mesto na lestvici strupenosti za prebivalstvo in je v vrhu lestvice naprav, ki najbolj izčrpavajo naravne vire.

Zato pri nas nikoli ne bomo imeli poceni elektrike, saj bomo dolgove, ki so že vgrajeni v njeno ceno, odplačevali desetletja. Morda je edina svetla točka projekta možnost istočasnega sežiganja lesnih ostankov v peletirani ali praškasti obliki, s čimer zmanjšujejo ogljični odtis takšnih vulkanov toplogrednih plinov tudi v svetu.Takoj zdaj se moramo osredotočiti na rešitve, kako se bomo prebili skozi bližnja desetletja, saj z izrabo temnih energij, premogom, nafto ali uranom, povzročamo do sedaj nevideno onesnaževanje. Sonce je nedvomno najmogočnejši vir energije na planetu, vsi ostali, so samo kaplja v morju sončnih žarkov. Kar pomeni, da je sonce edini sprejemljivi energent človeštva.

Potrebujemo samo 0,3 % površine Sahare, ki bi jo opremili z današnjimi sprejemniki toplote, pa bomo lahko z elektriko oskrbeli vso Evropo. Spremembe so nujne, saj je dolgoročno preživetje vrste »človek« pod vprašajem.


Ampak, vse ni tako črno. V pripravi je slovenski energetski koncept, ki je v javni razpravi in zagotovo ena najboljših vesti zadnjih let. Delni vzrok za njegov nastanek je pritisk EU, delno pa spoznanje, da smo na točki preloma in da moramo spremeniti obnašanje zaradi nas in okolja. V njem so opisani trije stebri energetike, električna energija, toplota in transport. Pri tem bo transport najtrši oreh, saj predvideva tudi prehod na dobro organiziran množični javni prevoz in zmanjševanje števila osebnih vozil.

Au, to pa bo še bolelo.

Po mnenju dr. Petra Novaka, znanega slovenskega energetika, izvajanje energetskega koncepta pomeni na tisoče novih delovnih mest, ki bodo vir novih in kvalitetnih izdelkov z vseh področij. Pri enakem udobju kot ga poznamo danes, bomo zmanjšali končno skupno porabo energije, z uvajanjem sonaravnih virov pa prihranili dve milijardi evrov, ki jih vsako leto dajemo za uvoz energije. Pri tem bi današnjo porabo obdržali, vendar je v prihodnje nebi več povečevali, kar je pravzaprav oblika varčevanja. Naslonili se bomo na jedrsko, vetrno, fotovoltaično in hidroenergijo, kjer še imamo rezerve.

Jedrska elektrarna, iz katere dobimo 1/3 elektrike bo delovala še trinajst let, v tem času pa bomo pripravili nove rešitve. Po njegovem mnenju je biomasa predragocena da bi jo neposredno sežigali v majhnih kuriščih. Bolj gospodarno jo je spreminjati v plinasto in tekoče gorivo, saj s kemično pretvorbo dobimo možnost shranjevanja in uporabe v obdobjih brez sonca ali vetra. Dr. Novak je izjemno navdušen nad toplotnimi črpalkami, saj s pogonom na zeleno elektriko dosežemo takojšnje zmanjšanje porabe energije za 75%.Vse sodobne in sonaravne tehnike bodo energijo, zagotovo tudi elektriko, podražile, vendar je to nepomembno, saj gre za planet in naslednje generacije. Naša je skuhala to godljo in bo ceno prehoda pač morala plačati.

 

Sonce in zemlja, ni boljše kombinacije za najcenejši vir ogrevanja in hlajenja
Prispeval: UR
09.09.2015 10:05

dulc matej  solinterra ogrevanje hlajenjeSistem Solinterra je bil nedavno prepoznan kot energetsko najučinkovitejši sistem v Evropi. Ta ogrevalni sistem prodornega in inovativnega dolenjskega podjetja Dulc se je odlično izkazal z vgradnjo v Medpodjetniškem izobraževalnem centru MIC v Novi Gorici.

CTC – toplotna črpalka za vaš dom

Prispeval: UR
09.09.2015 10:00

tilia toplotna ecozenithCTC je švedski proizvajalec ogrevalne tehnike, ki v zadnjih desetletjih svoj razvoj posveča izključno ogrevalnim sistemom s toplotnimi črpalkami in biomaso, saj nas nenehna rast cen energentov in podnebne spremembe silita k uvajanju učinkovitejših in okolju prijaznih načinov za ogrevanje naših domov.

Slovenski energent, slovenski izdelek in slovenska delovna mesta
Prispeval: Miha Vake, univ. dipl. med. kom.
09.09.2015 9:35

valher peletiV Evropi in Sloveniji je veliko vrst ogrevalnih sistemov in na žalost še vedno prevladujejo ogrevalni sistemi na fosilna goriva, ki so žal odvisni od nihanja cen na svetovnih borzah.

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.