Zaščita pred poplavnim nalivom

Zaščita pred poplavnim nalivom Angleži z demonstracijsko antipoplavno hišo Okna, vrata, paneli

V lanskem poročilu z naslovom Podnebne spremembe v Sloveniji se nahaja tudi poglavje o pričakovanih spremembah podnebja do 2050. Kljub negotovosti, ki je sestavni del vseh napovedi, lahko napovemo nekatere ekstremne dogodke.

Pričakujemo lahko huda vročinska obdobja poleti, okrepitev hidrološkega cikla kroženja vode ter povečano pogostnost poletnih suš. Sledijo še povečanje števila dni za nastanek neurij, pogostejše pojavljanje dosedanjih stoletnih poplav ter več močnih padavinskih dogodkov.

 

 

poplave Tesnilni panel

Tesnilni paneli lahko preprečijo poplavo posestva

poplave Zascita vecjih odprtin AI panel

Zaščita večjih odprtin z vodotesnimi Al paneli

poplave Domaca resitev

Domača rešitev s plastičnim jaškom za kletna okna

 

 

Povečanje intenzivnosti

Meritve kažejo, da pri nas na leto ne pade več dežja kot pred desetletji. Spremenilo se je le to, da toplejši zrak lahko sprejme več vlage, ta pa se vrne proti tlem v kratkih, izjemno močnih nalivih. Zemlja in kanalizacijska omrežja v mestih niso sposobna sprejeti ali odvesti te vode, zato prihaja do poplav, te pa se lahko pojavijo kjerkoli. Na srečo so vremenske napovedi zelo natančne, še posebej ko se bližajo večja neurja. Zato se lahko prebivalci pravočasno pripravijo in z različnimi ukrepi preprečijo ali zmanjšajo škodo, ki jo povzroči prodirajoča voda. 

V vodah današnjih poplav se ne nahajajo samo blato in pesek temveč tudi kemikalije, goriva in druge strupene snovi. Notranjo opremo moramo običajno zavreči, stavbo pa osušiti in temeljito očistiti, kar je vedno drago. Zato je zaščita stavb pred poplavnim valom vedno cenejša kot odprava posledic. 

 

 

poplave vodotesna zapora za vrata

Po višini prilagodljiva vodotesna zapora za vrata

 

poplave Specialno kletno okno

Specialno kletno okno ki se avtomatsko zapira s plavačem

 

Angleži z demonstracijsko antipoplavno hišo

Tudi na Otoku imajo probleme s poplavami in škodami, zato je vlada naročila projekt posebne stavbe, ki jo postavljajo v Inovacijskem parku v Watfordu. Firma Aquobex vgrajuje najnovejše tehnologije za gradnjo dovolj trdnih in poplavno odpornih stavb. Hiša je obkrožena s poplavnimi tanki različnih globin, s katerimi simulirajo različno močne poplave ter drenažnimi sistemi, s katerimi lahko vodo hitro izčrpavamo, če prodre v stavbo. Prikazali bodo tudi različne izvedbe nepropustnih vrat in oken. Na veliko področjih se poplave ponavljajo, zato lastniki že vnaprej točno vedo, kakšno zaščito potrebujejo. Hiše v poplavnih področjih zavarovalnic ne zanimajo, zato morajo stanovalci sami najti rešitve za preprečevanje škode. 

 

 

poplave testna stavba

Angleška testna stavba za preizkus odpornosti pred poplavami

poplave Avtomatska dodatna loputa

Avtomatska dodatna loputa ki se zapira skupaj z vrati

poplave zatesnitev resetke nad kletno garazo

Prekritje in zatesnitev rešetke nad kletno garažo prepreči poplavo

 

 

Okna, vrata, paneli 

Na trgu najdemo ojačana in posebej prirejena kletna okna, ki zagotovo zdržijo pritisk poplavne vode, nato pa so uporabna kot navadna okna. Prirejena vhodna vrata so prav tako ojačana ter opremljena s tesnili, ki onemogočajo prodor vode. Izdelujejo vodotesna avtomatska garažna vrata ter enostavne panele, ki jih potisnemo v vodotesna vodila. Zadržala bodo prodor vode skozi vrtni zid ali običajna vhodna vrata. Prodor vode skozi kanalizacijo preprečijo protipovratne lopute, vdor od spodaj, skozi temelje pa rešujemo z kletnim jaškom in učinkovito črpalko. Če pa bomo kljub vsemu gradili na poplavnem področju se je potrebno temu prilagoditi z izvedbo kleti, zidov, kanalizacije in električnih napeljav.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI