Analitiki napovedujejo, da se bo delež avtomobilov z dizelskim motorjem z zdajšnjih 50 odstotkov do leta 2030 znižal na le devet odstotkov. Ključno vlogo bodo prevzeli motorji s polno ali delno električno podporo.

 

dizelski motor

 

Zmanjšalo se bo tudi število tovarn, ki izdelujejo bencinske ali dizelske motorje

Raziskavo prihodnosti avtomobilske industrije do leta 2030 je opravilo podjetje AlixPartners, ki predvideva zaton dizelskih motorjev in na drugi strani vzpon motorjev s polnim ali vsaj delnim električnim pogonom.

Elektrifikacija bo za avtomobilske proizvajalce v Evropi neizbežna, če bodo hoteli zadovoljiti vse strožje predpise glede ravni izpustov. Po predvidevanju raziskave se bo že do leta 2022 število tovarn, ki danes izdelujejo bencinske ali dizelske avtomobile, v Evropi z zdajšnjih 62 spustilo na 52 odstotkov. Na drugi strani se bo število tovarn, kjer bodo izdelovali električne motorje in električne avtomobile, z zdajšnjih 26 povečalo na 40 odstotkov.

 

pasica aplikacija

 

kaksno gorivo bomo uporabljali

Kakšno gorivo bomo točili čez 15 let? Foto: Reuters

 

 

Ker prilagoditev tovarn ni zahtevna, stroški ne bodo previsoki

Kot je za Autonews Europe povedal Giacomo Mori, direktor AlixPartners, bodo večino obstoječih tovarn lahko prilagodili proizvodnji električnih motorjev. Če danes postavitev tovarne, ki letno naredi 400 tisoč motorjev z notranjim izgorevanjem, stane okrog 500 milijonov evrov, je cena pri enakem obsegu izdelanih električnih motorjev kar desetkrat nižja.

Mori tudi pričakuje, da se bo dizelska tehnologija zaradi okoljevarstvenih zahtev podražila, povečali pa se bodo tudi lastniški stroški. Leta 2030 naj bi tako največji del novih avtomobilov predstavljali bencinski hibridni modeli, kar 20-odstotni delež pa napovedujejo tudi električnim avtomobilom.

Vir: Siol.net

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.