Med ogledom hiše proizvajalca Kager smo se ves čas gibali po prostorih, ki so bili odprti v naravo, saj steklene stene segajo od stropa do tal. Energetsko učinkovitost stavbe prvi omogoča arhitekt, ki mu sledijo drugi projektanti. Hiša spada med nizkoenergijske objekte s celotno porabo energije manj kot 28 kWh/m2 za ogrevanje, prezračevanje in hlajenje.  V tej stavbi z 209 m2 uporabne bivalne površine trenutno porabijo za pogon toplotne črpalke okrog 350 € elektrike v vsem letu, vključno s pripravo tople sanitarne vode, torej manj kot 1 € na dan.

 

kager1
Poletno hlajenje omogočajo žaluzije, ohlajena tla in hladen zrak za prezračevanje


Zemeljski kolektor

Da niso odkopavali prevelikih površin so se odločili za izkop 2 m globokega jarka, širokega okrog 0,8 m, v katerega je kolektor postavljen v zankah in v dveh plasteh. Izkop je manjši, kljub temu pa so zajeli dovolj toplote za stavbo. Položili so tri zanke z dolžino cevi 600 m, kar je več kot bi bilo potrebno. S tem so pridobili toplotno rezervo, zemlje ne podhladijo, ker pa je zemljišče bolj vlažno, dotekajoča voda prinaša dodatne viške energije. Poletno hlajenje omogočata dve majhni obtočni črpalki, ki potiskata vodo skozi zemeljski kolektor v obtok talnega ogrevanja ter stavbo primerno ohladita.


Naprave v hiši

Osnovna zaloga toplote je skrita v 500 l hranilniku, v katerem je voda s temperaturo okrog 40°C. Ta količina zadostuje, da se toplotna črpalka zemlja/ voda vključuje samo občasno. V njem je zaloga toplote za stavbo, na njem pa mini toplotna črpalka s ploščatim izmenjevalnikom, ki sproti, med porabo, dviguje temperaturo sanitarne vode. Pretok 25 l vroče vode na minuto zadošča tudi, kadar v hiši hkrati odprejo vse pipe. Sanitarna voda nikjer ne zastaja in je vedno sveža, s tem pa odpadejo vsi protilegionelni strahovi in ukrepi.

 

Prezračevanje

Rekuperator zajema in na primerno temperaturo ogreje svež zunanji zrak, to pa brez dodatne energije opravi do temperature -7°C. Ko je hladneje odvzame nekaj toplote iz zalogovnika in z njo dogreje zrak. Topel zrak za prezračevanje se po stavbi premika po kanalih in v prostore vstopa skozi talne rešetke. Cevi zračnih vodov so upogljive, vendar dovolj stabilne, da jih lahko vodimo v stenah ali pod estrihom. Vstopajoči zrak ima skoraj enako temperaturo kot zrak v prostoru in kot notranja površina velikih stekel. Vse ploskve so enakomerno ogrete, zaradi česar ne prihaja do neprijetnih vlekov ali občutka hladu ob steklenih površinah, ki segajo od stropa do tal.

 

kager3
Priključna moč 1,85 kW in toplotna moč 8,30 kW toplote zadostuje za ogrevanje
kager4
Rekuperator deluje brez dogrevanja do -7°C zunanjega zraka


Talno je blagor

Toplotna črpalka pošilja v talno ogrevanje vodo s temperaturo okrog 28°C, kar zadostuje za večji del zime, v hladnih dneh pa je temperatura za stopinjo ali dve višja. . Črpalka v razmeroma hladni zimi deluje okrog 10 ur na dan, če se pokaže sonce, pa veliko manj. Energetska korist velikih steklenih površin je izjemna, zato je pametno načrtovanje stavb tako pomembno. Obrnjenost stavbe je premišljena, upoštevane so razmere in značilnosti prostora v katerem stoji, zato so vgradili tudi nagnjene steklene ploskve, ki v tem primeru prestrežejo popoldansko zimsko sonce. Osončena tla in zmanjšane toplotne potrebe se takoj odrazijo na temperaturi povratne vode, čemur sledi zaustavitev toplotne črpalke, saj dogrevanje ni potrebno.

 

V poletnem času so stekla senčena, delno z deli stavbe, delno pa s senčili.  Hiša se hladi s pomočjo talnega »ogrevanja« in sicer z vodo 20°C in s pomočjo svežega zraka ohlajenega na približno 20°C, kar zadostuje za prijetnih 24°C tudi ko je zunaj  krepko čez 30°C.

 

Hiša je kompromis med sodobnim, ljudem prijaznim stavbarstvom in vrhunskim varčevalnim pristopom. Morda bo potreben premislek o smotrnosti gradnje izjemno varčnih stavb, ki pa stanovalce skoraj popolnoma ločijo od okolja, vonjev in zvokov, bivanje v njih pa postaja podobno potovanju skozi vesolje v zaprti kapsuli.


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.