Vprašajte, da ne bodo drugi odločali namesto vas

Današnjo gradnjo stavb težko primerjamo s tisto pred dvajsetimi leti. Spremenilo se je skoraj vse. Še najbolj trdovratno se drži prepričanje: „Če je bilo dobro za mojega očeta, bo tudi zame.”

 

nizkoenergijska hisa nacrtovanje

 

Takšno prepričanje je prisotno le še pri gradnji, saj se na drugih področjih svet strahovito hitro spreminja, novosti sprejemamo kot samoumevne. Na internet, pametni telefon, družbena omrežja, digitalni fotoaparat, varčne sijalke, električni avtomobil ali super zmogljiv računalnik smo se navadili takoj. Pri gradnji stavb pa smo do novosti bolj zadržani. Razloga sta vsaj dva. Hišo si postavimo praviloma le enkrat v življenju, zato želimo kar najbolje investirati svoj denar. Drugi razlog je v informiranosti. Današnja poplava – praviloma komercialnih – informacij potrošnika zmede, saj ne ve, komu verjeti. Temu se pridružuje še oster konkurenčni boj med posamezniki ponudniki, ki svoje izdelke kujejo v nebo, konkurenčne pa tlačijo v pekel. Temeljno vodilo naše revije je strokovna informacija za našega bralca, zato smo pripravili kratek pregled najpogostejših dvomov investitorjev pri gradnji pasivne (PH) ali nizkoenergijske hiše (NEH). Temeljna plošča, zrakotesnost in okna v PH so predstavljeni v posebnih člankih.

 

Ogrevanje pasivne in nizkoenergijske hiše

Že v projektni zasnovi je treba ločiti ogrevanje prostorov od ogrevanja sanitarne vode. Za oboje moramo zagotoviti ustrezno ogrevalno napravo. Sanitarna voda je konstanta, saj človek potrebuje enako količino tople vode, ne gleda na tip stavbe. Pri ogrevanju pasivne hiše moramo ločiti med ogrevalno napravo, razvodom in grelnim telesom. Zaradi majhnih toplotnih izgub na ovoju stavbe z razmeroma velikim pasivnim ogrevanjem sonca skozi okna in notranjimi dobitki (toplota človeka, svetila, računalnik, zabavna elektronika) izbiramo specifične rešitve. Optimalno je toplozračno ogrevanje, pogosto v kombinaciji s prezračevalnim sistemom za rekuperacijo zraka. Dobro se obnesejo tudi IR-paneli ali toplovodno ogrevanje na stropu ali steni. Talno ogrevanje ni primerno, saj ne more slediti hitremu sončnemu ogrevanju skozi okna. Kot ogrevalna enota se lahko uporabi toplotna črpalka majhne moči (2– 5 kW), ki lahko ogreva prostore in sanitarno vodo. Praksa pokaže, da je regulacija, ki je sposobna integrirati vse brezplačne notranje in zunanje dobitke, bolj pomembna kot izbira poceni energenta. Pasivna hiša potrebuje tako malo energije, da se letni strošek za za 120 m2 ogrevanja giblje med 100 in 200 evri.

 

nizkoenergijska hisa stensko ogrevanje

Primer stenskega in stropnega toplovodnega ogrevana, ki je primerno tudi za pasivne hiše.

 

Pametne instalacije pasivne hiše

Današnje stavbe imajo – ne glede na tip gradnje ali energijski razred – vgrajenih vedno več pametnih instalacij. Avtomatizacija poveča bivalno ugodje in optimizira učinkovito rabo energije. Avtomatizacija pasivne hiše je nujna, saj le tako lahko optimalno izkoristimo pasivno sončno ogrevanje in notranje vire. Zaradi (pre)potrebnega in smelega vstopanja v življenja naših bralcev bomo v naslednji številki pametne instalacije podrobno obdelali v samostojnem prispevku.

 

nizkoenergijska hisa monitoring

Spremljanje (monitoring) dogajanja v stavbi je pomemben del kakovosti bivanja. Monitorji so različnih velikosti, kažejo lahko različne parametre.

 

Klasična hiša - pasivna hiša – lahko primerjamo bivanje?

Ne moremo. Bivanje je po eni strani popolnoma enako, po drugi pa izrazito drugačno. Nekatera tuja podjetja omogočajo potencialnim kupcem poskusno bivanje (recimo teden do dva), da občutijo, kaj kupujejo. V Sloveniji ne poznam takega primera, imamo pa že dovolj dobrih primerov pasivne hiše. Samo na portalu NEP Slovenija je predstavljenih 27 pasivnih hiš. Vse je mogoče tudi obiskati.

 

Sonce in pasivna hiša

Odnos sonce – pasivna hiša je dvojen. Pozimi je sonce zelo dobrodošlo, saj nas brezplačno ogreva skozi okna ali steklenjak. Poleti, včasih tudi pozimi, pa se ga moramo ubraniti s senčili. Na voljo je veliko sistemov, pomembno je, da je senčilo vedno na zunanji strani, torej med soncem in steklom. Pogosto so senčila vezana na pametno instalacijo, ki sama regulira senčenje glede na notranjo in zunanjo temperaturo.

 

 

nizkoenergijska hisa napusc

Idealno senčilo je napušč, ki je dovolj globok in prilagojen poti sonca. Investiramo enkrat, nobenega vzdrževanja senčil.

 

 

Kakšno je „dihanje” pasivne hiše?

Ljudski izraz „dihanje” pomeni prehod notranje bivalne vlage skozi ovoj stavbe. Ne pozabimo, da 4-članska družina proizvede v 24 urah 10–15 litrov tekočine, ki jo moramo spraviti iz hiše. Prispodoba z dihanjem človeka je tu na mestu. Človek prek dihalnih organov zamenja okrog 97 % zraka, okrog 3 % pa skozi kožo. Pasivna hiša zamenja okrog 98 % zraka in vlage skozi prezračevalni sistem, do 2 % pa skozi ovoj stavbe. Zato morajo biti plasti materialov ovoja stavbe skrbno domišljene, da omogočajo prehod vlage. V praksi se temu „dihanju” pogosto daje pretiran pomen, predvsem zaradi komercialnih interesov.

 

Kako je z akumulacijo toplote ali hladu pasivne hiše?

Sposobnost akumuliranja je odvisna od specifične gostote materiala. Akumulacija pri hiši je lahko prednost ali pomanjkljivost. Dejstvo je, da imajo zidane PH dva- do trikrat večjo akumulacijsko sposobnost kot lesene. Marsikdo je prepričan, da je velika akumulacijska sposobnost pasivne hiše prej pomanjkljivost kot prednost. V primeru akumulirane toplote v tlaku in stenah moramo pri zimskem sončnem dnevu stavbo ohlajati, kar je energijski nesmisel.

 

Prezračevanje pasivne hiše

Kljub temu, da je prezračevanje z rekuperacijo sestavni in bistveni del PH, se okrog tega pletejo različne legende. V prihodnji številki bomo temu namenili poglobljen članek, za zdaj pa le informacija, ki omogoča testiranje prezračevalnega sistema v realni situaciji. Na portalu NEP Slovenija je 73 stavb iz celotne Slovenije. Ni boljše informacije, kot je obisk uporabnika, ki mu sistem zagotavlja visoko kakovost bivanja. Po obisku bo odločitev lahka.

 

 

nizkoenergijska hisa prezracevanje razvod

Shema centralnega prezračevalnega sistema z rekuperacijo. Temno rdeče cevi dovajajo zunanji zrak v prostore, odpadni zrak pa se skozi oranžne cevi sesa iz obremenjenih prostorov (kopalnica, stranišče, kuhinja).

 

Prezračevanje in kuhinjska napa

Pasivna hiša z vgrajenim centralnim prezračevalnim sistemom z rekuperacijo ne potrebuje kuhinjske nape. Celo nezaželena je. Ustvarila bi namreč neravnovesje prezračevanja, skozi napo bi neposredno izgubljali notranjo toploto. Pri pravilnem dimenzioniranju sistema se lahko v kuhinji predvidi kratkotrajno pospešeno prezračevanje, ki ga vklopimo in izklopimo z gumbom.

 

Kamin pasivne hiše

Pogosta dilema je povezana tudi s kaminom. Da ali ne? Tehnično je to mogoče, saj na trgu obstaja nekaj modelov zrakotesnih kaminov. Vgradnja kamina pa ni smiselna, saj nam bo podražila gradnjo, zagotavljanje zrakotesnosti bo vedno vprašljivo, največji paradoks pa je v dejstvu, da nam bo že nekaj polen pregrelo hišo.

 

Bivalni in pomožni prostori

Pasivne hiše praviloma nimajo kleti, zato se pojavljajo upravičena vprašanja, kje naj bodo garaža, shramba za hrano, ropotarnica ... Praviloma vedno ločimo ogrevane bivalne prostore od pomožnih neogrevanih. To lahko naredimo tako, da so ti prostori povezani v eni stavbi (a ločeni z različno debelimi izolacijami in zrakotesnostjo), dobra rešitev je povezovanje treh „prostorov”, kot je razvidno na fotografiji spodaj desno. Rešitev obstaja tudi za vse, ki potrebujejo klasično klet (pod hišo). V tem primeru se naredi klasična klet, ki ima vhod z zunanje strani, nad stropom pa se naredi klasična temeljna plošča, na kateri se postavi PH.

 

nizkoenergijska hisa garaza

Na desni strani je dobro toplotno izolirana hiša, na levi so pomožni prostori nižjega energijskega razreda. Obe stavbi povezuje streha, pod katero je odprt parkirni prostor.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.