Pasivna hiša je lahko unikat, izdelana po meri in željah naročnika, ne glede na to za kako zahteven objekt gre. Objekt je zgrajen iz okolju prijaznih materialov, predvsem iz lesa, kot osnovnega gradbenega materiala. Tako v stanovanjska okolja vnašajo naraven, zdravju prijazen in prijeten način bivanja. Sledi se napredku tehnologije s stalnim razvojem naprednih sistemov, skladnih z zadnjimi trendi pri gradnji hiš. Prednost je načrtovanje in prilagajanje individualnim željam in možnost pridobitve nepovratnih finančnih spodbud Eko sklada.
![]() Močno poudarjen individualni koncept. Inspiracija izražena skozi sodobnost tega trenutka - in prav tako skozi večni navdih lesa. |
Razmah gradnje pasivnih hiš je posledica spoznanja, da je potrebno zmanjšati porabo energije stavb, stanovalcem pa omogočiti nezmanjšano udobje. V taki hiši so združena najnovejša znanja in izkušnje strokovnjakov gradbene in energetske stroke.
Topel in zrakotesen ovoj
Ovoj stavbe je eden od pomembnejših delov pasivne hiše. Toplotna prevodnost zunanjih sten sme biti enaka ali manjša od 0,15 W/m2K, zastekljenih delov z okvirji pa 0,8 W/m2K. Te vrednosti dosežemo tako, da z dobrim načrtovanjem preprečimo nastanek toplotnih mostov, vgradimo dovolj debelo toplotno izolacijo in spoje popolnoma zatesnimo, še posebno stike na prebojih zunanjega ovoja (okna, vrata, inštalacije,…). V primeru, da hišo zaradi lokacijskih omejitev ni mogoče v prostor umestiti po priporočilih pasivne gradnje, je treba zunanji ovoj še izboljšati.
![]() Dotik želje po sproščenem bivanju in arhitektovega pečata sodobnosti |
Zavestna odločitev
Mnogi graditelji se sprašujejo, ali naj se odločijo za pasivno hišo. Odgovor je vedno pritrdilen, saj bodo malenkost višjo ceno odtehtali zelo nizki obratovalni stroški, sredstva Eko sklada pa bodo končno ceno gradnje še znižali. Graditelj pa mora pred dokončno odločitvijo dobiti odgovore na vsa vprašanja glede gradnje in bivanja v taki hiši. Največ napak ali podražitev v pasivni gradnji povzroča neznanje in delno tudi zakonske omejitve pri izdaji gradbenih dovoljenj, predvsem pa izbor ogrevalnih naprav. V primerjavi s klasično, pasivna hiša za ogrevanje praviloma ne potrebuje veliko energije, ker jo v hladnih dneh ogrevajo notranji viri in viri sonca. Veliko potrebne energiji za ogrevanje prihranimo s pravilno izbranim prezračevalnim sistemom, ki vrača toploto odpadnega zraka (rekuperator).
Ko je zunaj zelo mrzlo
V primeru, da ima hiša ugodno lego, bodo že sodobni solarni sistemi pokrili veliko toplotnih potreb pasivne hiše (sanitarna voda in voda za ogrevanje). Primanjkljaj toplote pa najceneje nadomesti toplotna črpalka.
Pasivna hiša je kompleksen in unikaten sistem, zato je med načrtovanjem in gradnjo potrebno upoštevati vse posebnosti in zahteve glede kraja postavitve, predvsem pa želje, pričakovanja in način bivanja stanovalcev. Takšna hiša zagotovo ni primerna za vsakogar, zato se je pomembno projekta lotiti načrtovano in preudarno. Gradnja nizkoenergijskih in pasivnih hiš je močno v porastu.
Povezane vsebine