Na enem izmed gričev v Slovenskih goricah stoji lesena hiša, ki svoj navdih jemlje iz pokrajine in iz življenja domačinov. Sodobni pridih ji dajejo velika okna, številni zanimivi detajli, povrhu pa je energijsko popolnoma samozadostna. Obratovalni stroški ogrevanja in hlajenja hiše so minimalni, površina strehe pa z vgrajeno sončno elektrarno omogoča pokrivanje celotnih potreb hiše po elektriki. Projektirana je tako, da veliko energije pridela sama.
Na griču Slovenskih goric beležijo veliko sončnih dni, zato so na streho postavili sončno elektrarno, ki zagotavlja popolno energetsko neodvisnost te lesene hiše.
Pritličje za vsakdan in mansarda za posebne priložnosti
Zakonca Kager sta si želela pritlične hiše, kjer bi udobno bivala tudi na stara leta. Zaradi predpisane strme dvokapnice sta ostala z veliko neizkoriščenega, podstrešnega prostora. V mansardi sta tako uredila galerijo, kopalnico ter privlačni sobi za goste. V pritličju, ki pa je neposredno povezan z naravo, se nahajajo kuhinja, jedilnica, dnevna soba, ter spalnica s kopalnico. Prav posebno pri tej hiši je to, da lahko iz terase skočiš direktno v bazen, ob katerem se pasejo družinske domače živali – koze, konji, pa mačke in psi, za glasbeno spremljavo, vse tja do večernih ur, pa poskrbijo klepetave žabe.
Vse je v ustrezni zasnovi hiše
Lastnik hiše, Friderik Kager, pojasni, da je ključ do majhne porabe energije ustrezna zasnova hiše. V EU imamo že sedaj občutno zaostreno zakonodajo glede primarne rabe energije za delovanje novozgrajenih stanovanjskih objektov, že v naslednjem letu – 2020 - pa naj bi bile vse novo zgrajene hiše v celoti skoraj ničenergijske. V projekt hiše je zato potrebno vključiti ustrezne elemente, kot so posebno velike steklene površine in hkrati osnova za pasivno pridobivanje energije. Ostalo potrebno električno energijo, ki jo hiša potrebuje za delovanje in ogrevanje, pa lahko pridela hišna sončna elektrarna.
Hiša Kager ima dva večja porabnika električne energije, to sta masažni bazen, ki deluje čez vse leto in zunanji bazen z neprestano vklopljenim kroženje vode tudi pozimi. Na streho so vgradili 11 panelov sončne elektrarne z močjo 10,5 kW, ki so v letu 2017 od julija do konca leta, proizvedli za 8,9 MWh elektrike. V letu 2018 je proizvodnja te samooskrbne sončne elektrarne znašala 13,2 MWh ter v prvi polovici letošnjega leta 5,3 MWh. Hiša se ogreva na toplotno črpalko zemlja voda, ki služi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje hiše ter podporni sistem talnega gretja. Več o hiši Kager in lastnikih izveste na video povezavi.
Podolgovat tloris s strmo dvokapnico, se je izkazal kot prednost za mnoge tehnološke rešitve. Da preprečijo poletno pregrevanje so v pritličju vgrajene žaluzije, v nadstropju pa trapezaste lesene letve, ki varujejo fasado hiše tudi pred sunki vetra.
Se je odločitev za sončno elektrarno obrestovala?
Investitor se je za lastno sončno elektrarno odločil zaradi energetske neodvisnosti.Pridela zgolj toliko električne energije kot je porabi, poleg tega pa ga ne prizadene podražitev elektrike, ki je v zadnjih letih zabeležena na 4% letno. Cena sončne energije je pri izgrajeni sončni elektrarni 2,5-krat cenejša od elektrike iz električnega omrežja. Iz prakse se potrjuje, da za lastno sončno elektrarno, ki bi pokrila vse stroške električne energije – tudi za ogrevanje in hlajenje hiše – bi povprečno gospodinjstvo potrebovalo približno 60 m2 površine strehe. Namestitev lahko poteka brez gradbenega dovoljenja, zgolj s soglasjem pristojnega elektro distributerja za priključitev.
Sončne elektrarne prejmejo subvencijo
Eko sklad za namestitev sončne elektrarne gospodinjstvom omogoča 180 evrov po inštaliranem kilovatu – za 60 m2 veliko sončno elektrarno, ki bi zagotavljala 10 kilovatov energije, bi tako dobili 1.800 evrov nepovratne vzpodbude. Pridobitev subvencije ni zapletena, vseeno pa je mnogo lažje izbrati sončno elektrarno na ključ. Podjetje Enertec pod blagovno znamko Moja elektrarna ponuja storitev za pridobitev subvencije, vgradnjo certificirane opreme in kasnejše vzdrževanje. Več o produktu Moja elektrarna podjetja Enertec najdete na povezavi.
Povezane vsebine