V Sloveniji imamo hotel, ki je po več vidikih nekaj posebnega, stoji pa v neokrnjeni naravi na pragu Triglavskega narodnega parka. Zgradba je energetsko dognana in izjemno varčna, idejni oče, izvajalec in investitor pa je ena in ista oseba, Boštjan Čokl. Pove, da je Park Hotel Bohinj njegov 101. projekt v katerega je vključil vse svoje pridobljeno znanje iz preteklih 40 let. Investicija je bila razmeroma visoka, vendar je zaradi stalno rastočih cene energije tudi ekonomsko upravičljiva. Hotel deluje eno leto, oba objekta, hotel in vodni park pa sta med seboj povezana s podzemskim hodnikom in imata skupaj skoraj 15.000 m2 uporabnih površin. Celoten sistem ustvarja 200.000 € energetskih prihrankov letno. Hotel je vključen v okolje in zagotovo spada med najbolj napredne in energijsko varčne hotele v centralnem evropskem prostoru.



Stene in razsvetljava

Stene Hotela so nadstandardno toplotno izolirane, okna pa so lesena, z dobrimi izolacijskimi lastnostmi, zato je izguba toplote skozi obodne stene zelo majhna.

Stavba je v celoti izdelana iz lesa in drugih naravnih materialov, stene pa v zaprti kompaktni izvedbi iz predgotovljenih elementov. Skoraj vsa svetila v zgradbi so iz skupine Power LED, imajo 1000 krat višjo življenjsko dobo in porabijo do 40 krat manj električne energije kot običajne žarnice enake svetilnosti.

 


Sonaravni Bohinj Park Hotel stoji na pragu Triglavskega narodnega parka


Tla so talno ogrevana, vse skupaj pa ogrevajo s TČ voda- voda

V kleti hotela si lahko gostje napolnijo akumulatorje svojih električnih vozil


Lastna vrtina

Toplotne črpalke voda/ voda odvzemajo toploto vodi, ki jo črpajo iz lastne, 430 metrov globoke vrtine, voda pa ima temperaturo 13°C. S toploto ogrevajo stavbo in sanitarno vodo, del načrpane in ohlajene vode pa uporabijo za izplakovanje sanitarij. Tudi toplo odtočno vodo iz kadi in tušev najprej zberejo v ločenih rezervoarjih in ji s toplotnimi črpalkami odvzamejo toploto, nato pa jo ohlajeno odvedejo v kanalizacijo. V poletnem času z vodo, ki jo neposredno črpajo iz vrtine, hladijo sobe in druge hotelske prostore. Voda se pretaka skozi hladilne grede, kar hkrati pomeni, da ves hotel hladijo zastonj. Pozimi s toplotnimi črpalkami vodo v sistemu ogrevajo na 45°C in z njo ogrejejo sanitarno vodo in bazene ter ogrevajo celotno stavbo. Objekt ima nizkotemperaturno talno ogrevanje, sobe pa imajo vgrajene posebne grelno-hladilne grede, ki so kombinacija radiatorja, hladilnika in ventilatorskega kaloriferja. S svojim neslišnim in energijsko učinkovitim delovanjem močno presegajo običajne sisteme prezračevanja in klimatizacije. Celotno postrojenje je vodeno računalniško, s čimer so dosegli najmanjšo možno porabo energije na enoto, pri čemer je vseeno ali pri tem mislimo kvadratni meter hotela, ali na posteljo ali na obiskovalca.

 

Toplota in elektrika

Hotel ima v dodatnem delu še vodni park z bazeni, oba objekta pa sta energetsko zelo zahtevna. V Bohinju so zime zelo hladne, zato temperaturna razlika med ogreto bazensko vodo in zrakom v zunanjosti lahko znaša tudi 50°C. V hotel so vgradili sodobne energetske naprave, skratka vse, kar tehnika danes ponuja za racionalno rabo energije. Imajo tudi svoji dve enoti za kogeneracijo, v katerih proizvedejo 240 kW elektrike in 400 kWh toplote, toploto pa uporabljajo za ogrevanje bazenov. Enoti poganja utekočinjen naftni plin, s proizvedeno elektriko pa napajajo vse toplotne črpalke, celoten hotel in naprave v vodnem parku. Zaradi vračanja toplote ima ta sistem izkoristek med 70 in 90%. Prestrezajo tudi toploto zraka iz hotelske pralnice ter odpadno toploto iz sobe s serverji, kjer je na razpolago preko 10 kW odpadne toplote. Krmiljenje je urejeno z enega mesta iz prostora, v katerem se nahajajo strežniki in sistem za brezprekinitveno napajanje, ter vsa aktivna oprema, stikala in kontaktorji.

 

V hotelu so na področju učinkovite rabe energije naredili tako rekoč vse, kar je danes tehnološko izvedljivo, s čimer dajejo svoj prispevek k ohranjanju planeta.


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.