Med ljudmi je vse bolj prisotno zavedanje o potrebi trajnostnega modela življenja in razvoja, ki bi ga le to narekovalo. Gospodarsko ekonomska kriza je globoko zarezala v naše razmišljanje o varčevanju na različnih nivojih v skoraj vseh segmentih našega bivanja. Varčevanje, ki je bilo prej v mislih kot dejanjih posameznikov, lahko pa tudi kot odlična tržna niša, je sedaj postala nuja in realnost.
![]() |
Zavest o odgovornosti do ohranjanja narave le počasi raste med ljudmi. To, da lahko vsak začne pred svojim pragom, je dobro, vendar premalo, namreč odlična tržna niša še vedno ostaja. Nekatere industrijsko bolj razvite države bodo stežka podpisale za njih zavezujoče mednarodne dogovore o zmanjšanju emisij izpustov, če se omejimo zgolj na to, saj bi to pomenilo, ali drage posege v industrijo ali zmanjšanje proizvodnje, kar bi posledično zmanjšalo potrošnjo. Kako zmanjšati potrošnjo, če je le ta vodilo kapitala in izključuje varčevanje.
Arhitektura bivanja s soncem
Modre kulture pred 2000 in več leti so znale oblikovati svoje domove z mnogo toplotnega udobja zgolj z upoštevanjem naravnih procesov, in sicer veliko prej, preden so jim to ponudila podjetja z drago tehnologijo.
Široka uporaba naravne konvekcije v hiši je samoregulirna, ni potrebnih termostatov, elektrovodenih ventilacijskih loput, ničesar kar porablja električno energijo, vse uravnavajo temperaturni diferenciali. Na podstrehi dostopne ventilacijske odprtine se odprejo enkrat spomladi in zaprejo enkrat jeseni (preden nastopijo mrzli vetrovi).
![]() Za arhitekturno projektiranje solarne hiše je v prvi vrsti pomembno poznavanje poti sonca. |
Ob najhladnejših jasnih zimskih dnevih vsa vlaga obori iz zraka in mrzlo zimsko nebo postane popolne modre barve. Ponoči toplota seva v atmosfero, v višje plasti, ohladi zemljo in zrak, nasprotno ob oblačnih dnevih toplota reflektira ponoči nazaj in naredi noči toplejše. Potreba po sončnih žarkih je višja v jasnih zimskih dnevih kot v oblačnem vremenu – kako priročen ekološko okoljski samoregulacijski oblikovalski faktor je to. Mnogi graditelji, projektanti arhitekture, teh naravnih zakonov žal še ne vključujejo v projekte. »Mogočna topla gmota počasi valujoče toplote zraka v notranjost prostorov hiše, od toplega proti hladnim«, prinaša brezplačne količine toplote v hišo.
Toplotno energijo moramo samo še zadržati v posameznih elementih konstrukcije čim dlje časa. Spustimo sonce v naš dom in dovolimo, da nas ogreje.
Več na www.soncnehise.si