Priklop plina preprosto in poceni

Postopek za priklop plina oz. priključitve na plinovodno omrežje in začetek uporabe plina hitra in preprosta.

Razmišljate o tem, da bi svoj dom ogrevali z zemeljskim plinom? Do uporabe plina lahko pridete bolj preprosto, kot si mislite, saj sta postopek priklop plina oz. priključitve na plinovodno omrežje in začetek uporabe plina hitra in preprosta.

 

Priklop plina


Priklop plina je možen v 85 slovenskih občinah z delujočim plinovodnim omrežjem, katero v Sloveniji oskrbuje s plinom že več kot 135.000 odjemalcev.


Ogrevanje predstavlja v Sloveniji velik strošek, saj domove ogrevamo tudi več kot 200 dni na leto. Gospodinjski in institucionalni odjemalci, ki uporabljajo za ogrevanje energijsko manj učinkovite energente in ogrevalne sisteme (npr. kotle za kurilno olje in utekočinjen naftni plin, peči za drva in lesne sekance ali električne radiatorje), lahko s preklopom na zemeljski plin in investicijo v eno izmed sodobnih ogrevalnih tehnologij močno zmanjšajo stroške ogrevanja, povečajo udobje in izboljšajo kakovost zraka.

 

Novi pogoji za priklop plina in način priključitve na omrežje

Postopek priključitve na plinovodno omrežje in začetek uporabe plina sta hitra in preprosta. Nova zakonodaja je namreč na novo uredila pogoje in način za priključitve na plinovodno omrežje. Postopek za priklop plina je poenostavljen, hkrati so odpravljene razne »priključnine« oziroma drugi podobni stroški v nekaterih občinah.

 

Priklop plina plinski kotel

Plinski kotel je majhen, tih in brez zunanje enote. Naložba v nov plinski kondenzacijski kotel je v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi daleč najnižja, kar je v času višanja cen ogrevalnih sistemov zelo pomembno.

 

Odvisno od ureditve posamezne občine se postopek za priklop plina razlikuje v dveh osnovnih možnostih.

Lastnik priključka je odjemalec

Investitor gradnje priključka je v tem primeru odjemalec zemeljskega plina. Operater za zgraditev ni prispeval sredstev, zato tudi ne pogojuje začetka odjema plina.

Lastnik priključka je operater (distributer)

Če je priključitev ekonomsko upravičena, operater sistema krije vse stroške gradnje priključka in ga tudi zgradi. Iz dosedanjih izkušenj operaterjev je večina priključkov ekonomsko upravičenih, kar pomeni, da odjemalec za zgraditev priključka ne plača nič.1


1 Operater sistema ugotavlja ekonomičnost gradnje priključka že pred začetkom gradnje. Ker gradnjo priključka financira operater, mora odjemalec zemeljskega plina določen čas uporabljati plin.


baner plinski kotli

Naložba v plinsko peč cenovno najugodnejša

Ko je plinovod napeljan do hiše, je potrebna zgolj še vgradnja plinske peči, ki je v primerjavi z naložbo v kateri koli drugi ogrevalni sistem cenovno daleč najugodnejša. Plinska kondenzacijska peč nudi odličen izkoristek energije in največje možne prihranke.

Priklop plina plinski kondenzacijski kotel


Mednarodna agencija za energijo (IEA) ocenjuje, da je geografsko široko razpršenih zalog zemeljskega plina vsaj še za 250 let.


Pri prenovah ogrevalnih naprav je zamenjava obstoječega dotrajanega kotla z novim plinskim kondenzacijskim najmanjši poseg. Kondenzacijski kotel je zasnovan za varčevanje z energijo. Ogrevanje na zemeljski plin s kondenzacijskim kotlom in priprava tople sanitarne vode spada med stroškovno najugodnejše, najvarčnejše in tehnološko najbolj izpopolnjene ogrevalne sisteme.

Več na www.zemeljski-plin.si

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI