Cena zemeljskega plina – trend nizkih cen se ohranja

Avtor: B. P.

Cena zemeljskega plina tudi po korona krizi ohranja trend nizkih cen. Zemeljski plin je vse pomembnejši energent, število njegovih uporabnikov se povečuje

Slovenski trg zemeljskega plina je dobro delujoč, o čemer nazorno pričajo podatki o cenah za končne uporabnike. Na maloprodajnem trgu so cene zemeljskega plina danes nižje kot pred osmimi leti. Podatki Eurostata namreč kažejo, da so se končne cene zemeljskega plina za gospodinjstva v Sloveniji v zadnjih osmih letih znižale za 29 odstotkov in bile v drugi polovici leta 2019 za 16 odstotkov nižje od povprečja EU 28.

 

Cena zemeljskega plina

Plinovodno omrežje je največje infrastrukturno omrežje za prenos energije v Evropi. V Sloveniji ima trenutno najmanjši ogljični odtis med daljinskimi sistemi. Ponekod v Evropi v plinovodno omrežje že dodajajo obnovljive pline in tako izkoriščajo obstoječo infrastrukturo za oskrbo z obnovljivimi viri energije. Med obnovljive pline spadajo biometan, sintetični plin in vodik.

Možnih virov za proizvodnjo in injiciranje obnovljivih plinov v plinovodno omrežje je več, med njimi so najpomembnejši viški proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov ter lesna in ne lesna biomasa. Najlažje je v sistem dodajati biometan in sintetični metan, ker sta po sestavi in lastnostih praktično enaka zemeljskemu plinu: glavna sestavina omenjenih plinov je namreč metan. Pri tej menjavi se za končnega odjemalca energenta ne spremeni nič, saj infrastruktura in naprave ostajajo enake, spremeni se le vir. Tudi v Sloveniji se bo zemeljski plin postopoma nadomeščal z obnovljivimi plini.


»V Sloveniji se na zemeljski plin ogreva 13 odstotkov gospodinjstev, medtem ko v Nemčiji več kot 50 odstotkov oziroma več kot 20 milijonov gospodinjstev.«

baner plinski kotli

Priključitev na zemeljski plin je izvedljiva v 81 slovenskih občinah, ki imajo delujoče plinovodno omrežje. Plinovodno omrežje v Sloveniji oskrbuje s plinom že 134.474 odjemalcev. Z uporabo zemeljskega plina lahko začnete hitro in ugodno, če je vaš objekt že opremljen s plinovodnim priključkom. Če takega priključka v vašem objektu še ni, vam bodo strokovnjaki pri operaterju sistema v vaši občini pomagali s strokovnimi nasveti in dali vse potrebne informacije za izvedbo postopka pridobitve priključka.


»Zemeljski plin postaja vse pomembnejši energent, število njegovih uporabnikov se tudi v Sloveniji iz leta v leto povečuje.«

Na povezavi poiščite operaterja sistema, ki skrbi za delovanje plinovodnega omrežja v vaši občini. Pošljite mu sporočilo po e-pošti ali ga pokličite in se seznanite s tem, kako poteka vključitev v plinovodno omrežje.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE