Ogrevanje na zemeljski plin: zanesljivo in cenovno ugodno

Ogrevanje na zemeljski plin: zanesljivo in cenovno ugodno

Ogrevanje na zemeljski plin je najpogosteje uporabljen ogrevalni sistem v zahodni Evropi – še posebej v Nemčiji, kjer je bilo v letu 2015 od vseh prodanih ogrevalnih sistemov kar 76 % plinskih kotlov. Med temi je bila večina kondenzacijskih plinskih kotlov. Značilnosti tovrstnih kotlov so nadpovprečen izkoristek, najboljše koriščenje energije in varčna poraba. In ker plinske kondenzacijske kotle izdelujejo v velikih količinah, je nizka tudi njihova proizvodna cena.

giz ogrevanje zemeljski plin

Bolj kot pri nas je zemeljski plin za ogrevanje razširjen drugod po Evropi. Visok delež imajo v Avstriji, Švici in Nemčiji. Pri nas se na zemeljski plin ogreva 13 % gospodinjstev, medtem ko v Nemčiji več kot 50 % oziroma prek 20 milijonov gospodinjstev. Ne glede na to je zaznati, da se slovenski trg zemeljskega plina počasi krepi in prebuja, povečano zanimanje za ta energent pa je zaznati tudi na strani uporabnikov.

 

giz prodaja ogrevalnih sistemov v nemčiji

Cene nižje od povprečjaEU

Po podatkih Agencije za energijo je v Sloveniji prek 133.000 uporabnikov zemeljskega plina, njihovo število pa se iz leta v leto povečuje. Imamo dobro razvito distribucijsko plinovodno omrežje s skupno dolžino 4.600 km, prisotno v 82 občinah. Poleg dostopnosti za priklop in razvejanosti plinskega omrežja je pomemben dejavnik menjave energenta tudi cena. »Cene zemeljskega plina v Sloveniji so že od druge polovice 2014 nižje od povprečja EU. Tako lahko gospodinjstvo kilovatno uro zemeljskega plina kupi že za 5,5 centov z vsemi davki in dajatvami vred,« pojasnjuje Urban Odar, direktor GIZ za distribucijo zemeljskega plina.

giz Plinska pec

Urban Odar Urban Odar, direktor GIZ

Urban Odar, direktor GIZ za distribucijo zemeljskega plina:
»Plinski kotli so primerni tako za novogradnje kot za obstoječe stavbe s talnim ali radiatorskim ogrevanjem. Pri slednjih je montaža v primeru vgradnje plinskega kotla zelo enostavna, saj je potrebna zgolj zamenjava kotla, radiatorjev pa ne. Velika prednost plinskih kotlov je tudi ta, da njihova toplotna moč ni odvisna od zunanjih temperatur kot pri nekaterih drugih ogrevalnih sistemih. V času najnižjih zunanjih temperatur vas torej ne bo zeblo.«

Nemoten potek dobave kljub nizkim temperaturam

Plinski kotli so primerni tako za novogradnje kot za obstoječe stavbe s talnim ali radiatorskim ogrevanjem. Pri slednjih je montaža v primeru vgradnje plinskega kotla zelo enostavna, saj je potrebna zgolj zamenjava kotla, radiatorjev pa ne. Velika prednost plinskih kotlov je tudi ta, da njihova toplotna moč ni odvisna od zunanjih temperatur kot pri nekaterih drugih ogrevalnih sistemih. V času najnižjih zunanjih temperatur vas torej ne bo zeblo. 

 

GIZ zemeljski plin baner

Kako preklopimo na zemeljski plin?

Preklop na ogrevanje na zemeljski plin je hiter in enostaven. V primeru, da ima posameznik že vgrajen plinski priključek, potrebuje samo še notranjo plinsko napeljavo s plinskim kotlom. Sama fizična dela na objektu pa navadno trajajo le dva dni. Uporabniki lahko izberejo tudi t. i. »paketne rešitve na ključ«, ki jih ponujajo najrazličnejši ponudniki. V tem primeru jim za preklop ni potrebno storiti prav nič – zgolj izberejo ponudnika in to je vse.

baner plinski kotli

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI