S hibridnimi rešitvami do nižjih stroškov ogrevanja

S hibridnimi rešitvami do nižjih stroškov ogrevanja

 

Cene fosilnih goriv naraščajo, gospodinjstev, v katerih stroški ogrevanja predstavljajo kar velik del dohodka, pa je vedno več, zato je razmislek o možnih spremembah ali obnovi ogrevalnih sistemov v naših domovih že skorajda nujen.

 

Stroški velikih energetskih sanacij so navadno visoki, zato lahko veliko več pridobimo, če obstoječemu viru ogrevanja dodamo nov energent. S tem lahko na letni ravni prihranimo tudi več kot 45 % stroškov ogrevanja.Prav s kombinacijo dveh različnih virov lahko kar najbolje izkoristimo prednosti slehernega ter si ob relativno nizki investiciji zagotovimo precejšnje prihranke. Govorimo o hibridnih paketnih rešitvah, ki so jih v družbi Butan plin strnili pod skupnim imenovalcem Udobni prihranki.

 

butan plin heat pump1

Družba Butan plin s hibridnim paketom toplotne črpalke in kondenzacijskega plinskega kotla prinaša tudi do 45 % nižje letne stroške ogrevanja.

 

Hibridna rešitev združuje dva energetska vira, obstoječemu ogrevanju na utekočinjen naftni plin (UNP) pa tako lahko dodamo novo kondenzacijsko peč, toplotno črpalko zrak – voda, sanitarno toplotno črpalko ali kamin na pelete. Katera izmed rešitev je najustreznejša, je odvisno od  obstoječega energetskega stanja objekta, naših želja, potreb in navad, kakor tudi od višine vložka, ki smo ga pripravljeni nameniti novi investiciji. Kombinacija tovrstnih virov ter načinov ogrevanja na plin je naša vozovnica do cenejšega, učinkovitejšega in okolju prijaznega ogrevanja.

 

Visoka energetska učinkovitost kondenzacijskih plinskih kotlov
Stroške ogrevanja lahko v prvi vrsti pomembno znižamo z zamenjavo starega in dotrajanega plinskega kotla z novejšim, kondenzacijskim. Za slednje velja, da se temperatura dimnih plinov giba pod temperaturo rosišča (47 stopinj Celzija), zato se dimni plini v kotlu in dimnih tuljavah kondenzirajo in maksimalno izkoristijo. Energetska učinkovitost takih kotlov je zaradi izkoriščanja sicer odpadne toplotne energije v dimnih plinih več kot 107 %, kar omogoča do 35 % nižje stroške delovanja kot pri običajnih kotlih, kar pa prinaša znatne prihranke energije.

 

Do nižjih stroškov s kombinacijo toplotne črpalke in plina
Kombinacija plinske peči in toplotne črpalke nam omogoča, da izkoristimo prednosti obeh načinov ogrevanja, izbira najbolj optimalne rešitve pa je odvisna od načina in vrste gradnje našega doma. Toplotna črpalka za svoje delovanje potrebuje samo električno energijo za pogon črpalke in kompresorja,  za vsak 1 kWh porabljene električne energije iz omrežja pa je lahko proizvede kar do 4.5 kWh. Plinski kotel kot primarni ogrevalni sistem poskrbi za ogrevanje v času nižjih temperatur, ko delovanje toplotnih črpalk postane manj rentabilno in takrat, ko je v objektu potrebno zagotoviti večje količine energije.

 

Z njim poskrbimo, da s čim manjšo investicijo v toplotno črpalko dosežemo visoke vrednosti COP (grelnega števila) in velike prihranke. V obdobju, ko toplotne črpalke ne dosegajo visokih COP in večji del toplotne energije proizvaja energija električnega grelca, sistem preprosto preklopimo na klasično ogrevanje. Umestitev plinskega kotla na UNP predstavlja eno najcenejših investicij glede na toplotno moč, ki jo dosega in ob tem omogoča ohranjanje visoke stopnje ugodja. 

 

Cene hibridnih paketov družbe Butan plin, ki vključujejo zamenjavo starega kotla s kondenzacijskim ter namestitev toplotne črpalke, se trenutno gibajo med 6.000 in 7.000 evri, razlikujejo pa se glede na tip peči ter velikost akumulacijskega bojlerja. Investicija v toplotno črpalko se povrne v odvisnosti od moči, časa delovanja in geografskega območja.

 

Poceni in enostavno do tople vode
Sanitarna toplotna črpalka, ki je energetsko med najcenejšimi načini segrevanja sanitarne vode, deluje tako, da odvzema toploto zraku iz okolice ter z dodano električno energijo segreva sanitarno vodo. Nameščena je na hranilnik za vodo, njena dodatna prednost pa je v možnosti, da se uporablja za hlajenje manjših kleti ali shramb, pri čemer moramo upoštevati, da iz zraka odstranjuje tudi vlago. Za delovanje tovrstne črpalke je potrebna električna energija za pogon agregata, ki ga sestavljata kompresor in ventilator.

 

Razmerje med plačano električno energijo in brezplačno energijo, pridobljeno iz okolice, je običajno najmanj 1:3, kar pomeni, da pri 3 kWh pridobljene toplotne energije plačamo 1 kWh, najmanj 2 kWh pa dobimo brezplačno. Investicija v toplotno črpalko za sanitarno vodo se povrne v odvisnosti od porabe sanitarne vode, znaša pa se okoli 1.500 evrov. Zgolj sanitarna toplotna črpalka nam lahko prinese do 75 % prihranke pri ogrevanju sanitarne vode. Če sanitarno toplotno črpalko uporabimo kot dopolnitev ogrevanju na UNP, ponovno izkoristimo prednosti obeh sistemov in tako povečamo končni učinek z zmanjšanjem stroškov ter izpustov škodljivih plinov.

 

Plinu lahko dodamo kamin na pelete
Ogrevanje na plin lahko enostavno dopolnimo tudi s kaminom na pelete, ki je cenovno ena najugodnejših rešitev. Kamini na pelete, ki jih ponuja družba Butan plin, se polnijo samodejno in omogočajo časovno reguliran vžig peletov. Dobra stran kvalitetnih peletov je, da so zelo gosti in imajo zelo nizko vsebnost vlage (pod 10 %), kar omogoča visoke izkoristke pri izgorevanju. Višina prihrankov ob sami uporabi je odvisna od velikosti ogrevanega prostora. V povprečju velja, da lahko z uporabo kamina nadomestimo približno 30 % energije iz glavnega ogrevalnega vira.

 

butan plin kamin na pelete Lara

Obstoječe ogrevanje na UNP lahko dopolnimo tudi s kaminom na pelete. Ponudbo družbe Butan plin lahko odslej preverite tudi v njihovi spletni trgovini.

V ponudbi družbe Butan plin najdemo različne modele kaminov na pelete, od 7 do 11 kW moči, ki jih odlikuje tiho delovanje ter nizka poraba. Vgrajen imajo avtomatizem, ki omogoča popolnoma samodejno delovanje kamina in to povsem varno. Naloga uporabnika je le ta, da pripravi pelete v zalogovnik in pritisne gumb vklop/izklop na termostatu, ki omogoča dnevno ali tedensko programiranje. Cene kaminov na pelete se na trgu gibajo med 1.000 in 5.000 evri, razlikujejo pa se glede na velikost in kvaliteto. Ponudbo lahko enostavno in hitro preverite kar v spletni trgovini na www.butanplin.si/trgovina.

Pri odločitvi za nov sistem ogrevanja je seveda vedno izjemno pomembno vprašanje višina stroškov, ki jih tak posodobljen sistem ogrevanja prinaša. Primeri kažejo, da se z umestitvijo novih rešitev stroški gospodinjstva za ogrevanje lahko tudi prepolovijo. Glede izbire najprimernejše energetske rešitve vam bodo z veseljem priskočili na pomoč strokovnjaki družbe Butan plin, ki bodo kasneje poskrbeli tudi za izvedbo vseh del v objektu. Velja omeniti, da so pri Butan plinu na voljo tudi ugodni potrošniški krediti, s katerimi bo pot do sodobnega, udobnega in ugodnejšega ogrevanja tudi bistveno lažja.

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI