Z ogrevanjem z vodikom do manjših izpustov CO2

Oglasno sporočilo

Avtor: Andrej

Ogrevanje z vodikom in elektriko bi naj v Evropi v stavbnem sektorju do leta 2050 zmanjšalo stroške energetskega sistema za najmanj 260 milijard evrov.

Evropska unija mora za dosego podnebne nevtralnosti do leta 2050 preoblikovati energetski sistem, ki je vir 75 odstotkov njenih emisij toplogrednih plinov. Pomembno vlogo pri razogljičenju bo imel vodik, s katerim je nedvomno povezana tudi prihodnost ogrevanja. Že danes je namreč mogoče zemeljskemu plinu dodajati do 20 odstotkov vodika in s tem občutno zmanjšati izpuste CO2.

 

ogrevanjem z vodikom manj CO2

 

Samo v Nemčiji, na primer, bi se lahko na ta način izpusti toplogrednih plinov na letni ravni zmanjšali za približno sedem odstotkov, kar bi bil hiter in učinkovit prispevek k varstvu podnebja. Tehnologija, ki to omogoča, je že nameščena v tisočih ogrevalnih sistemih. Tako lahko nekateri plinski kondenzacijski kotli najnovejših generacij, npr. Vitodens 300 in Vitodens 200 že danes delujejo z dodajanjem od 20 do 30 odstotkov vodika. »Lastniki hiš in stanovanj, ki se odločajo za te sodobne stenske in kompaktne naprave, so idealno opremljeni za prihodnost,« pravi Urban Odar, direktor Gospodarskega interesnega združenja za distribucijo zemeljskega plina.

baner plinski kotli

Ogrevanje z vodikom in električno energijo

Pilotna študija nemške agencije za energijo (DENA) je pokazala, da bi lahko mešanica – ogrevanje z vodikom in elektriko v stavbnem sektorju do leta 2050 zmanjšala stroške energetskega sistema za najmanj 260 milijard evrov. Širitev elektroenergetskih omrežij in rezervnih elektrarn, ki bi bila sicer nujna za večjo elektrifikacijo ogrevalnega sektorja, bi lahko znatno omejili, če bi obstoječo plinsko infrastrukturo prilagodili za vodik.

 

ogrevanjem z vodikom


Proizvodnja vodika z obnovljivimi viri naj bi do leta 2024 dosegla milijon ton, do leta 2030 pa že 10 milijonov ton.


Proizvodnja vodika z obnovljivimi viri energije

Evropska komisija je prepričana, da je z vodikom mogoče podpreti razogljičenje industrije, prevoza, proizvodnje električne energije in stavb, zato je že lani poleti objavila strategijo za vodik, ki predvideva veliko širitev proizvodnih zmogljivosti. Proizvodnja vodika z obnovljivimi viri energije naj bi do leta 2024 dosegla milijon ton, do leta 2030 pa že 10 milijonov ton.

Nemška vlada je že lani poleti napovedala, da bo za razvoj infrastrukture za vodik namenila 9 milijard evrov. Poleg tega podpira številne pilotne projekte, kot je izgradnja infrastrukture za vodik v regiji Kaisersesch v nemški zvezni deželi Porenje-Pfalško. V okviru projekta SmartQuart, ki ga financira nemško zvezno ministrstvo za gospodarstvo in tehnologijo (BMWi), bo do leta 2023 v tej regiji zgrajena celotna infrastruktura za vodik. Vključevala bo proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov za delovanje elektrolizatorjev, shranjevanje in distribucijo vodika ter za distribucijo vodika, ki se bo uporabljal v sektorjih za preskrbo industrije in transport za ogrevanje in elektriko.


Ogrevanje z vodikom – prednosti

  • Je najpogostejši element v vesolju.
  • Ni strupen, koroziven ali radioaktiven.
  • Ne onesnažuje vode in ne škoduje naravi ali okolju.
  • V primerjavi z zemeljskim plinom in kurilnim oljem ima največjo energijsko gostoto na kilogram (vodik 33,3 kWh/kg, zemeljski plin 13,9 kWh/kg, kurilno olje 11,4 kWh/kg).
  • Lahko se proizvaja in zgoreva brez emisij CO2, zato je popolnoma prijazen podnebju.
  • V naravi je prisoten le v kemijsko vezani obliki, npr. v vodi. V tej obliki pokriva več kot dve tretjini površine našega planeta.

Kondenzacijski kotli za 100-odstotno ogrevanje z vodikom

Nekatera podjetja preizkušajo kondenzacijske kotle za 100-odstotno delovanje z vodikom in ogrevalne sisteme, združljive z gorivnimi celicami. V ta namen že preizkušajo kondenzacijske kotle H2ready. Kot osnova so uporabljeni sodobni stenski kotli na zemeljski plin z možnostjo prilagoditve plina, s predmešalnim ploskovnim plinskim gorilnikom. Zgorevanje vodika se bistveno razlikuje od zgorevanja zemeljskega plina, kar zahteva povsem nov razvoj sistema za zgorevanje, nadzor plamena in krmiljenje ter prilagoditve sestavnih delov gorilnika.

 

ogrevanjem z vodikom pec Bosch h2

Inovativni kondenzacijski kotli H2ready bodo brez večjih posegov omogočali prehod z zemeljskega plina ali mešanic zemeljskega plina in vodika na čisti vodik. 

 

Podjetje Bosch že izvaja testiranje na Nizozemskem in v Veliki Britaniji, kjer so novembra predstavili prototip nove stenske grelne naprave, kotel H2-Ready, ki lahko deluje na običajni zemeljski plin ali na mešanico vodikovega dodatka. Ko bo omrežje preklopljeno na vodik, se lahko kotel le nekaj prilagoditvami preklopi na uporabo vodika. Bosch sicer že izdeluje industrijske kotle na čisti vodik.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE