Plini niso ovira na poti zelenega prehoda

Avtor: B. P.

Zemeljski plin je naravni vir energije z majhnimi izpusti ogljikovega dioksida, prašnih delcev in drugih onesnaževal.

Zemeljski plin ima visoko kurilno vrednost in izkoristek. Je cenovno ugoden vir energije, ki omogoča prihranek pri ogrevanju in hitro povrnitev stroškov za naložbo.

 

 

Cene zemeljskega plina so regulirane in se bodo še znižale

Cena zemeljskega plina se je v ogrevalni sezoni znižala za 20 odstotkov. Od 1. maja 2024 cena ni več regulirana, saj ni potrebe po regulaciji. Hkrati so s tem datumom nekateri dobavitelji plina cene dodatno znižali oziroma ponujajo posebne popuste, ki znašajo od 10 do 15 odstotkov. Tako se cene plina za gospodinjstva trenutno gibljejo od 49,5 in 59,5 EUR/MWh.

Od marca letos tudi cene električne energije niso več regulirane. Trenutne tržne cena elektrike brez davka se gibljejo od 110  EUR/MWh naprej, odvisno od ponudnika. Če upoštevamo tržne cene, je torej 1 kWh električne energije približno dva do skoraj trikrat dražji od 1 kWh zemeljskega plina.

 


Glede na to, da cene zemeljskega plina na veleprodajnih trgih še vedno padajo, se bo cena tega energenta za gospodinjstva v tem letu dodatno znižala. Tako gibanje cen je v nasprotju z napovedmi političnih odločevalcev, ki napovedujejo povečevanje cen plina.


Kondenzacijski kotli na plin vam omogočajo varčevanje z energijo

Energetska učinkovitost oziroma zmanjšanje porabe energije je najpomembnejši cilj varovanja podnebja.

Ogrevanje in priprava tople sanitarne vode s kondenzacijskim kotlom na zemeljski plin spada med stroškovno najugodnejše, najvarčnejše in tehnološko najbolj izpopolnjene ogrevalne sisteme.

Kondenzacijski kotli izkoriščajo tudi toploto, ki se nahaja v dimnih plinih v obliki vodne pare. V običajnih kotlih se ta izpusti skozi dimnik, kondenzacijski pa jo dodatno pretvarjajo v ogrevalno toploto. Z izkoriščanjem te toplote je njihov izkoristek bistveno večji.

 

Plinski kotel je poceni, tih in majhen ter ne potrebuje zunanje enote.


Varčevanje z energijo je ključno – kondenzacijski kotli na zemeljski plin to omogočajo

Ogrevanje in priprava tople sanitarne vode s kondenzacijskim kotlom na zemeljski plin spada med stroškovno najugodnejše, najvarčnejše in tehnološko najbolj izpopolnjene ogrevalne sisteme. Kondenzacijski kotli z dodatnim prenosnikom toplote zagotavljajo izkoristek toplote vodne pare v dimnih plinih. Posledično imajo dimni plini pri kondenzacijskem kotlu nižjo temperaturo, približno 40 °C.

Kondenzacijski kotli na zemeljski plin izkoriščajo tudi toploto, in jo dodatno pretvarjajo v ogrevalno toploto. Z izkoriščanjem te toplote je njihov izkoristek bistveno večji.

Vsi kondenzacijski plinski kotli lahko delujejo tudi na biometan, ki je obnovljiv vir energije. Pri prehodu na biometan ni potrebna nobena sprememba ogrevalnega sistema pri odjemalcih.



baner plinski kotli

Prihodnost plinovodnih omrežij je v obnovljivih plinih

Električno omrežje je še posebej v zimskem obdobju že zdaj preobremenjeno. Zaradi predvidene večje porabe električne energije, elektrifikacije prometa in tudi zaradi omejevanja uporabe plina bodo v prihodnosti potrebna ogromna vlaganja v električno omrežje, da bo to lahko še naprej nemoteno delovalo. Velika vlaganja v omrežje bodo posledično povzročila višje cene električne energije.

Zaradi tega moramo ohraniti obstoječe plinovodno omrežje, ki deluje dobro, zemeljski plin pa postopoma nadomeščati s plini obnovljivega izvora, kot sta biometan in vodik, ki sta po sestavi in lastnostih skoraj enaka zemeljskemu plinu. Plini in plinovodna omrežja so zato sestavni del zelenega prehoda.

www.zemeljski-plin.si

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE