Oskrba s plinom – načrt za izredne razmere

Oskrba s plinom po se je v zadnjem obdobju spremenila. EU uvaža vedno manj plina iz Rusije, povečal se je dotok utekočinjenega zemeljskega plina.

Vsaka država Evropske unije mora v skladu z evropsko Uredbo o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom pripraviti Načrt za izredne ukrepe, ki vsebuje ukrepe za odpravo ali zmanjšanje vpliva motenj v oskrbi s plinom.

 

Oskrba s plinom

Dobava utekočinjenega zemeljskega plina z ladjami iz različnih koncev sveta se je v Evropo bistveno povečala.

Ukrepi iz Načrta za izredne razmere smejo odjemalce prizadeti le v najmanjši možni meri, ki je potrebna za obvladovanje krize oziroma za zagotovitev neprekinjene oskrbe zaščitenih odjemalcev, kamor spadajo vsa gospodinjstva v Sloveniji, ki se oskrbujejo s plinom.


Med zaščitene odjemalce spadajo:

• vsa gospodinjstva,

• distributerji toplote za daljinsko ogrevanje v napravah, ki ne morejo preiti na drugo gorivo ali vir toplote kot plin, v obsegu, kolikor dobavljajo toploto gospodinjskim odjemalcem in osnovnim socialnim službam, razen izobraževalnim ali javnoupravnim službam,

• osnovne socialne službe, ki so priključene na distribucijski ali prenosni sistem in niso izobraževalne ali javnoupravne službe.


pasica aplikacija

Osnovne socialne službe so izvajalci zdravstvene dejavnosti, dijaški in študentski domovi, izvajalci socialnovarstvenih storitev institucionalnega varstva in zapori.

 

Oskrba s plinom dobava po drzavah

Oskrba s plinom za Evropo v 30 dneh, od 22.7. do 22.8.2022, po različnih poteh (vir: Bruegel.org).

Oskrba s plinom v Evropi – vedno več utekočinjenega zemeljskega plina

Evropska unija je leta 2021 uvozila približno 83 odstotkov porabljenega zemeljskega plina. Domača proizvodnja (17 odstotkov) je bila največja na Nizozemskem, v Romuniji in Nemčiji.

Struktura uvoženega plina po državah se je v zadnjem obdobju bistveno spremenila. Evropska unija uvaža vedno manj plina iz Rusije, občutno pa se je povečal dotok utekočinjenega zemeljskega plina.


Za zaščitene odjemalce se porabi le 19 odstotkov vsega Za zaščitene odjemalce se porabi le 19 odstotkov vsega plina v Sloveniji, večino ga porabi industrija. Prednostno je treba zagotoviti plin za zaščitene odjemalce – zanje ga ne sme nikoli zmanjkati.


Vir: www.zemeljski-plin.si

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI