Decentralni prezračevalni sistem ni lokalni prezračevalni sistem, kot se pogosto napačno navaja, opozarja Milan Kuster, direktor podjetja Lunos Slovenija. Lokalno namreč pomeni, da prezračujemo le prostor, v katerem je vgrajena lokalna enota, medtem ko so pri decentralnem prezračevanju posamezne enote med seboj povezane in zagotavljajo celostno prezračevanje vseh prostorov v hiši ali stanovanju.


V grobem ločimo tri vrste prezračevanja, in sicer centralno, decentralno in lokalno. Poglejmo, v čem se razlikujejo.


Centralno prezračevanje

Pri centralnem sistemu prezračevanja so iz ene večje enote (rekuperatorja) speljane cevi za dovod in odvod zraka do vseh prostorov v hiši ali stanovanju. Cevi so lahko speljane po zunanji strani objekta pod toplotno izolacijo ali v notranjosti po ploščami za talno gretje, pod spuščenim stropom ipd. Največkrat se vgrajuje v novo gradnjo , v obstoječe hiše le redko, običajno v primeru celovite energijske prenove objekta.

 

lunos prezracevanje

 

Lokalno prezračevanje

V tem primeru težko govorimo o prezračevalnem sistemu, saj gre pravzaprav za eno enoto, ki se montira na zid, po dveh ceveh pa se skozi njo sočasno dovaja svež zrak v prostor in odvaja iz njega izrabljen zrak. Lokalno prezračevanje se običajno uporablja za prezračevanje enega prostora. Zaradi pomanjkljivosti, kot so slabi izkoristki pri izmenjavi zraka in omejen obseg delovanja (le nekaj kvadratnih metrov na posamezno enoto), se to prezračevanje le še redko vgrajuje.

 

Decentralno prezračevanje

Decentralni sistem prezračevanja sestavlja več posameznih enot, ki so lahko na videz podobne nekaterim enotam lokalnega prezračevanja, tukaj pa se vsa podobnost konča. Vse enote decentralnega sistema namreč delujejo usklajeno prek centralne regulacije, ki nadzira razmere v posameznih prostorih in temu samodejno prilagaja delovanje posameznih enot.

 


Različni decentralni sistemi prezračevanja

Higrosenzibilni sistem: gre za kontrolirano prisilno prezračevanje brez rekuperacije toplote, pri katerem zaradi natančno dimenzironiranih pretokov zraka ni velikih toplotnih izgub.
Sistem z rekuperacijo: s toploto, ki prostor zapušča z ogretim izrabljenim zrakom, se ogreva hladen svež zrak, ki se dovaja v prostor. S tem se zmanjšajo toplotne izgube pri prezračevanju, saj hladnega vstopnega zraka ni treba dodatno ogrevati.
Hibridni sistem: je nekakšna mešanica med higrosenzibilnim sistemom in sistemom z rekuperacijo.


 

LUNOS HISA

Decentralni sistem prezračevanja

baner prezracevanje

Dvosmerne (reverzibilne) enote decentralnega sistema

Decentralni prezračevalni sistem z rekuperacijo je sestavljen iz več dvosmernih (reverzibilnih) enot, nameščenih na zunanje stene posameznih prostorov v hiši ali stanovanju. Skozi vsako posamezno enoto poteka izmenjava zraka – zrak v intervalih nekaj časa vstopa v prostor in nekaj časa iz njega izstopa. Zrak, ki izstopa, svojo toploto odda keramičnemu hladilniku, od koder se toplota odda svežemu vstopnemu zraku. Dovod zraka v prostor omogočajo ventilatorji, nameščeni v kuhinji, kopalnici in drugih servisnih prostorih, zaradi katerih se ustvarja majhen podtlak, ki povzroči počasen, dotok svežega zraka skozi vhodne enote.

 lunos Decentralni sistem prezracevanja

Za nemoteno in učinkovito delovanje decentralnega sistema z rekuperacijo je nujno, da je sistem pravilno načrtovan, nameščen na pravih mestih in ustrezno dimenzioniran. »Le tako lahko zagotovimo enakomerno prezračevanje vseh prostorov, pri čemer so izkoristki vračanja toplote približno 90-odstotni,« pravi Milan Kuster in doda, da je skrivnost delovanja v reverzibilnem delovanju rekuperatorskih enot. Te namreč ob sočasni smeri delovanja ustvarjajo zračne poti, kjer se izmenja celotna prostornina zraka v prostoru. Bistvo delovanja pa je krmiljenje, za kar skrbi posebna kontrolna enota, ki ves čas meri temperaturo, vlago, vsebnost ogljikovega dioksida in prašne delce v prostoru, temu pa prilagaja smer in čas delovanja posamezne rekuperatorske enote.


 



Cena prezračevalnega sistema od 2500 do 4500 evrov

Ob pravilno načrtovanem sistemu bodo gradbeni posegi pri vgradnji minimalni. Vsa dela so običajno končana v enem dnevu, tako pri vgradnji v novo kot tudi v obstoječo hišo. V 200 kvadratnih metrov veliko hišo je treba vgraditi od osem do deset enot decentralnega sistema, za pravilno krmiljenje pa dve regulaciji (eno za spalni in drugo za bivalni del).

Za decentralni sistem z rekuperacijo bo treba skupaj z vgradnjo odšteti približno 4500 evrov, za hibridnega okrog 3500, za higrosenzibilnega, ki ne izmenjuje toplote med zračnima tokovoma, ampak zgolj prezračuje in uravnava vlago, pa približno 2500 evrov. Strošek naložbe lahko pri prvih dveh zmanjšamo s subvencijo Eko sklada, ki znaša do 20 odstotkov vrednosti naložbe oziroma 300 evrov za vsako vgrajeno enoto decentralnega sistema.


Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.


Lunos d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.