Decentralno prezračevanje = prezračevanje prihodnosti

Oglasno sporočilo

Avtor: B.P.

Prezračevanje ne glede na letni čas Decentralno prezračevanje prezračevanje prihodnosti Za vgradnjo tudi subvencije Eko sklada

Prodaja decentralnih prezračevalnih sistemov z rekuperacijo je od leta 2014 do leta 2018 narasla za dobrih 60 odstotkov in se približuje vrednosti 100 milijonov evrov oziroma 200.00 vgrajenih sistemov na letni ravni. Podatki nemške agencije za raziskovanje trga IC (Intercconnection Consulting), ki natančno spremlja podatke o prodaji prezračevalnih sistemov za bivalne prostore v Nemčiji, Avstriji in Švici, pa napovedujejo trend rasti tudi do leta 2021.

 

lunos Decentralni sistem prezracevanja

Lunotherm – vgradnja elementa brez vidnih zunanih rešetk na fasadi.

Decentralnega sistema prezračevanja nikakor ne gre mešati z lokalnimi prezračevalniki, ki se zaradi slabe učinkovitosti prezračevanja praktično ne uporabljajo več.

 

V primerjavi s centralnimi prezračevalnimi sistemi delež decentralnih strmo narašča že od leta 2010 in leta 2018 je bil skupni delež centralnih sistemov le še 39-odstoten, vse drugo so pokrivali decentralni sistemi – približno polovica teh je z rekuperacijo, približno polovica pa je higrosenzibilnih sistemov. »Po ocenah strokovnjakov s področja nizkoenergijskih rešitev iz nemške zbornice za gradbeništvo je pričakovati, da bo delež centralnih sistemov do leta 2025 v Nemčiji padel pod deset odstotkov,« pravi Michael Mercher, tehnični direktor skupine Lunos.

 

lunos graf prodaje

Lani je bil skupni delež centralnih prezračevalnih sistemov le še 39-odstoten, vse drugo so pokrivali decentralni sistemi. Vir: Interconnectio Consulting

Za vgradnjo tudi subvencije Eko sklada

Lunosov prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote je energijsko učinkovita naložba. Investitorji lahko za njegovo vgradnjo pridobijo nepovratne finančne spodbude Eko sklada, in sicer v višini 20 odstotkov priznane vrednosti naložbe.

 

Prezračevanje ne glede na letni čas

Prezračevanje našega doma mora delovati približno tako, kot poteka dihanje pri človeku. Zrak se preprosto izrabi, koncentracija ogljikovega dioksida v primerjavi s kisikom se dvigne in treba ga je zamenjati. »Ta proces pa mora potekati neprekinjeno, ne glede na letni čas,« poudarja Michael Mercher. Po njegovih besedah je optimalna rešitev za prezračevanje bivalnih prostorov – tako v novogradnjah kot tudi v obstoječih objektih – vgradnja decentralnega prezračevalnega sistema, ki poskrbi, da so izmenjave zraka kontrolirane (ne preveč in ne premalo), da pri tem ne izgubljamo dragocene energije in tako poskrbimo za zdravje stanovalcev in objekta.

 

baner prezracevanje

 

Lunos e² prezracevanje

Lunos e² je najbolje prodajan decentralni element na svetu.

 

Vse enote decentralnega sistema so med seboj povezane in medsebojno komunicirajo, zato vgradnja prezračevalnih kanalov ni potrebna. Zrak se dovaja skozi čiste prostore in se odvaja iz umazanih. Vse poteka avtomatsko glede na vlago in temperaturo v prostorih.

Energijsko najbolj učinkovit je sistem z rekuperacijo, ki izkorišča toploto izrabljenega zraka, lahko pa izberemo higrosenzibilni sistem, pri katerem zraka ne dogrevamo. Poleg ustrezne izmenjave zraka brez toplotnih izgub sistem poskrbi tudi za ustrezno vlažnost v prostoru. Prav tako ves zrak prefiltrira, odpravi kondenz na oknih in zagotovi primerno mikroklimo.

 

Michael Mercher, ki velja za avtoriteto na področju prezračevanja v Evropski uniji in predava po vsem svetu, silovito rast decentralnih prezračevalnih sistemov pripisuje različnim dejavnikom, med glavnimi pa izpostavi naslednje:

možnost uporabe in vgradnje tako v novogradnje kot tudi v obstoječe objekte (sanacije),

skladnost decentralnih sistemov z vsemi zahtevanimi normativi stroke na območju EU,

izredna energijska učinkovitost (več kot 90-odstotna) in majhna poraba energije za lastno obratovanje,

izpopolnjena filtracija z možnostjo zapore za alergene (zdravstveni vidik),

odlična zvočna izolativnost (do 62 dB) in majhna slišnost pri delov nju (do 11 dB),

skorajda nični stroški vzdrževanja (pralni filtri) in dolga življenjska doba (več kot 20 let),

možnost kombinacije različnih decentralnih sistemov z rekuperacijo s higrosenzibilnimi elementi (hibridni sistem prezračevanja),

razmeroma nizka cena naložbe (približno 30 odstotkov nižja od centralnih sistemov pri enakem učinku),

preprosta montaža brez zračnih kanalov,

popolnoma avtomatsko obratovanje glede na vlago in temperaturo v prostoru.

 

Preprosto vzdrževanje

Vzdrževanje decentralnega prezračevalnega sistema je preprosto. Priporočljivo je pogostejše splakovanje trajnih filtrov (na dva meseca), kadar je onesnaženost zunanjega zraka večja – filtre preprosto speremo pod tekočo vodo in vstavimo nazaj v prezračevalni element. Življenjska doba trajnih filtrov je približno pet let. Po tem času jih je treba zamenjati.

Će smo se odločili za posebne filtre z dodatno zaščito, ki zadržijo do 98 odstotkov vseh umazanih delcev, pa jih je treba menjati na približno tri mesece, če živimo v mestu, oziroma na šest mesecev, če živimo v primestju ali na podeželju.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE