Prezračevanje stanovanjskih enot je s pojavom zrakotesnih objektov je postalo izredno problematično, še zlasti za že zgrajene objekte, pri katerih so zamenjali stavbno pohištvo, močno zmanjšali toplotne izgube, hkrati pa zaradi nezadostnega prezračevanja skrajno poslabšali zrak v prostoru.
Montaža prezračevalnega sistema Lunos |
Enostaven sistem
Centralne prezračevalne naprave z rekuperatorji pomenijo velik gradbeni poseg, njihova cena je visoka, kar graditelje v odvrača od nakupa. Za prepreprečvanje slabega zraka se pogosto odpirajo le okna. Namesto tega je v praksi preizkušen in cenovno sprejemljiv sistem lokalnih prezračevalnikov, ki jih odlikuje enostavna vgradnja in so primerni tako za novogradnje kot obnove.
Nemško podjetje Lunos (uradni zastopnik v Sloveniji je Lunos, d. o. o., Ljubljana) že desetletja razvija prezračevanje s pomočjo ventilatorjev in vstopnih enot. Razvili so enostaven sistem, ki temelji na nemotečem zračnem toku, v določene prostore zrak dovajamo, iz drugih, kot so kuhinja, kopalnica, pa ga odvajamo. Podoben je sistemu centralnega prezračevanja, s to razliko, da s podtlaki in nadtlaki v prostorih ustvarjamo zračne tokove in dovajamo svež zrak, delne prehode zraka, iz enega prostora v drugega, pa se doseže z rešetkami na vratih.
Najprej je bil ta sistem klasičen, s pojavom toplotnih izmenjevalnikov pa so v Lunosu začeli izdelovati rekuperacijske enote. Razvijajo tudi nove enote in sisteme regulacije. Ko načrtujemo prezračevanje moramo upoštevati, da je prezračevanje sistem, ki zahteva več enot ter regulacijo, z enim samim še tako dobrim rekuperatorjem ne morete prezračiti celotnega objekta.
Prezračevanje Lunos |
Decentralni sistem postaja prva izbira
Direktor podjetja Lunos Milan Kuster, razloži, da se je na področju prezračevanja stanovanjskih objektov zadnja leta zgodil velik premik, decentralni sistem Lunos postaja dobra izbira. Kot pravi, je razlog v tem, da imajo izredno pester izbor različnih enot (izbirate med 35 enotami), konkurenca pa, ki je kopirala nekatere njihove izdelke, pa le lokalne prezračevalnike, tako da je okoli 85 odstotkov vgrajenih lokalnih prezračevalnikov v Sloveniji Lunosovih.
Leta 2010 je bilo v Nemčiji, [vici in Avstriji v bivalnih objektih s prezračevanjem vgrajeno okoli 85 odstotkov centralnih prezračevalnih sistemov in 15 odstotkov lokalnih, lanska raziskava, vendar samo nemškega tržišča, pa je pokazala, da je na nemškem tržišču ob enakem vzorcu (prezračevane bivalne enote) 85 odstotkov sistemov decentraliziranih, le še 15 odstotkov pa centralnih. Zgodba se je obrnila, razlog pa so med drugim tudi rezultati, kar enostavno pomeni, da so kupci ugotovili, da s decentralnim sistemom ob ugodnejših pogojih (cena in vgradnja) dosegajo enake ali celo boljše rezultate kot s centralnim sistemom. Podoben trend se dogaja tudi pri nas, rezultati so dobri tudi po zaslugi podjetja Lunos iz Ljubljane, v katerem ves čas poudarjajo, da so lokalni rekuperatorji sistem. Milan Kuster še dodaja, da je povpraševanje naraslo, ko so te prezračevalnike uvrstili na seznam prezračevalnih rekuperacijskih enot ali sistemov, za katere je mogoče pridobiti subvencije Eko sklada.
Smart komfort, enostavna pametna regulacija |
Novo - osrednje krmiljenje z nadzorom vlage in temperature
Zadnje novosti med izdelki nemške ga podjetja Lunos so osrednje krmiljenje z nadzorom vlage in temperature Smart komfort, za katerega Kuster pravi, da je nekaj najboljšega od vsega, kar so razvili dosedaj.Nadzorna enota je zelo enostavna za uporabo, z enostavnim pritiskom izberete režim delovanja, proizvajalec priporoča delovanje v samodejnem režimu, saj bo prezračevanje uravnavano glede na vlago in temperaturo prostora. Nadzorna enota povezuje vse vključene enote in krmili njihovo delovanje.
Druga novost- Lunos e²neo
Lansirali so novo generacijo lokalnih rekuperacijskih prezračevalnikov Lunos e²neo. Enota je na prvi pogled enaka prejšnji brez dodatka neo, so pa razlike v notranjosti zato toliko večje. Še zlasti so izboljšali tiho delovanje (prej 17 dB, zdaj 11 dB), povečali so energijsko učinkovitost (prej 90,6 odstotka, sedaj 93,7 odstotka), že tako nizko porabo električne energije pa so še dodatno zmanjšali (e² 1,4 W/h, e²neo pa 0,3 W/h – prva stopnja izmenjave oziroma hitrosti ventilatorja). E² je bil že doslej najbolj prodajan Lunosov element, prodali pa so jih več kot 1.300.000 v 24 država h sveta, v Sloveniji cca. 5.000.
Novi E2 – tišji, učinkovitejši |
Sistem Lunos prezračevanja za večje prostore
Lunos vstopa tudi na področje sanacije prezračevanja in tudi novogradenj vrtcev, šol, bolnišnic in drugih objektov. Lunos je tržišču ponudil nov element Nexxt, namenjen večjim prostorom. S pomočjo posebnega križne ga izmenjevalnika so toplotni izkoristki nad 90 odstotkov (pri hitrosti 60 m³/h), za pogon enote skrbita dva ventilatorja, zagotavljata pa pretoke zraka do 150 m³/h. Rekuperator ima osem različnih tipal, ki skrbijo za optimalno delovanje glede na notranje in zunanje pogoje. Enoto je mogoče vgraditi nad- ali podometno, presek cevi je tako kot pri vseh ostalih Lunosovih elementih 160 mm.
Preprosta rešitev za vrtce, bolnišnice … Lunos Nexxt |
Hibridni sistem prezračevanja in cena
Za investitorje, ki želijo izboljšati prezračevanje objekta in ne želijo doseči ravno pasivnih standardov, so ponudili tako imenovan hibridni sistem, ki je nekako optimalna izbira med ceno in kakovostjo. Bivalne prostore prezračujejo z rekuperacijo, v kopalnice in sanitarije pa namestijo klasične Lunosove ventilatorske enote, ki ustvarjajo rahel podtlak. Cena sistema (z montažo) za stanovanje velikosti od 50 do 70 m² je pri hibridnem sistemu okoli 1.700 evrov (brez DDV, končna cena z upošteva njem maksimalne subvencije Eko sklada je okoli 950 evrov), rekuperacijski sistem pa je približno 1.000 evrov dražji (končna cena z upoštevanjem maksimalne subvencije Eko sklada je okoli 1.350 evrov). Cena sistema (z montažo) za stanovanjsko hišo velikosti od 130 do 200 m² naj bi bila v hibridnem sistemu okoli 3.700 evrov (brez DDV, končna cena z upoštevanjem maksimalne subvencije Eko sklada je okoli 2.150 evrov), z rekuperacijo toplote pa okoli 5.700 evrov (končna cena z upoštevanjem maksimalne subvencije Eko sklada je okoli 2.850 evrov). Cenovna prednost sistema s popolno rekuperacijo je jasna. Upoštevali smo maksimalne subvencije Eko sklada (do 50 odstotkov naložbe), ki jih lahko uveljavljajo kupci z degradiranih območij (Ljubljana, Maribor, Celje, Novo mesto, Kranj, Murska Sobota ter občine Hrastnik, Trbovlje in Zagorje). Subvencije za vse ostale kupce znašajo do 20 odstotkov v rednosti .
Predvsem pa ne pozabite: v stanovanju z zrakotesnimi okni in vrati je nujno avtomatizirano prisilno prezračevanje, ne zanašajte se, da boste odpirali okna. Kot drugo pa ne pozabite, da z rekuperatorjem v eni sobi (tudi manjše ga stanovanja) ne boste naredili nič. Prezračevanje z lokalnimi rekuperatorji je decentralizirano glede vstopnih in izstopnih enot ter centalizirano z vodenjem oziroma pametno regulacijo.
Povezane vsebine