Princip in delovanje prezračevanja z rekuperacijo

Zrak iz prostora v rekuperartorju gre preko ploščnega izmenjevalca, ki je iz aluminija ali drugih umetnih mas in tam odda toploto dovodnemu svežemu zraku. Zrak se popolnoma zamenja in se ne meša z odpadnim. Sveži ogret zrak se nato dovaja v »čiste« bivalne prostore kot so spalnica, otroške sobe, dnevna soba, kabinet in odvaja iz »umazanih« prostorov, kot so kopalnica, kuhinja, shramba, pralnica ter ostali pomožni prostori. Izmenjava naj bi dosegla maksimalno 0,8 celotnega volumna hiše na uro, v praksi pa je potrebna izmenjava med 0,3 do 0,5 volumna hiše na uro, kar dejansko pomeni popolno zamenjavo zraka v 2-3 urah.

 

klivent_int2
Rekuperacijska naprava


Kateri javni prostori bi zagotovo morali biti opremljeni s prezračevanjem?

V javnih prostorih je prezračevanje prav tako pomembno. Predvsem govorimo o pomenu prezračevanja v vrtcih in šolah, ki so šele v zadnjih letih začeli izvajati ukrepe energetske učinkovitosti. Previsoka stopnja CO2 brez prezračevanja močno vpliva na koncentracijo in utrujenost učencev. Pri starejših sistemih je bilo prezračevanje preglasno, z nizko učinkovitostjo ter brez regulacije. Slabo vzdrževanje pa je še dodatno negativno vplivalo na delovanje, zato so ti sistemi običajno ostali ugasnjeni. Podobno je z ostalimi javnimi ustanovami, kot so bolnice, gledališča, domovi in druge starejše javne zgradbe.

 

Kako je s čiščenjem prezračevalnih kanalov?

Ena od večjih skrbi investitorja, ko se odloča za prezračevalni sistem so prah in posledično bakterije v prezračevalnem sistemu. Večina prezračevalnih naprav vsebuje filtre za cvetni prah, ki so zelo visoke kvalitete in praktično prefiltrirajo 99 % trdih delcev. Poleg raznih predfiltrov v sistem praktično ne pošljemo nobenega prahu, torej tudi ni možnosti za razvoj plesni. Pri izvedbi je potrebno uporabiti cevi, ki so antistatične in antibakterijske, da preprečujejo razvoj mikroorganizmov na sami steni cevi. Vsekakor pa je potrebna redna menjava filtrov.

 

Rekuperacija v večstanovanjskih objektih

Če hočemo narediti energetsko učinkovit objekt, moramo vanj vgraditi prezračevanje z rekuperacijo. V večstanovanjskih objektih, kjer so bivalne enote manjše, lahko vgradimo lokalni rekuperator, ki zadostuje za en prostor, s kapaciteto 60m3/h. Bolj primerno pa je centralno prezračevanje, ki ima višji toplotni izkoristek in prezračuje vse prostore. Strošek prezračevalnega sistema v večstanovanjski enoti je nekje med 4.000 in 5.000 EUR, za kar pa lahko investitor pridobi tudi nepovratna sredstva iz Eko Sklada, v višini 25% investicije, v kolikor naprava ustreza pogojem ki jih predpisujejo.

 

Več na www.klivent.si

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.