Posledica neprezračenih stanovanj so glavoboli, nerazpoloženje, slaba koncentracija in pogostejši prehladi.
Omenjena problematika je izredno aktualna – več kot 50% stanovalcev v Sloveniji se ubada s problemom odvečne vlage in plesni. Rešitve so na razpolago, vendar jih ljudje še ne poznajo dovolj. V razvitejših evropskih državah je prezračevalni sistem v bivalnih prostorih popolnoma običajna standardna oprema, predpisana z zakonodajo. Tudi naša zakonodaja (PURES 2010) sledi evropskim direktivam in nalaga investitorjem ustrezno prezračevanje oz. vgradnjo prezračevalnih sistemov. Če imate v stanovanju zatohel, slab zrak, če vas moti previsoka vlaga in se večkrat slabo počutite, boste morda tukaj našli odgovore.
![]() |
Novejša stanovanja so zgrajena skladno s predpisi, ki veljajo v gradbeništvu za izgradnjo stanovanj, s posebno pozornostjo na energetskih izgubah, kar pomeni dobro izoliran ovoj zgradbe in kvalitetna zrakotesna okna in vhodna vrata. Zelo redka stanovanja pa imajo izvedeno prezračevanje. Zmotno je prepričanje, da kuhinjske nape in ventilatorji v sanitarijah ter v kopalnici prezračujejo stanovanje. Ti prisilno črpajo slab zrak iz stanovanja, dotoka svežega zraka pa ni. Zato se ustvari podtlak in ko odpremo vhodna vrata običajno še dodatno vdre slab zrak iz neprezračenih hodnikov v stanovanje.
Glavne prednosti prezračevalnega sistema
B) Prihranki pri ogrevanju |
![]() |
Zračenje pomeni odpreti na stežaj okna vsaj 3 do 5 krat na dan »na prepih« vsaj za 5 minut. Vendar takšno prezračevanje ni priljubljeno zaradi prepiha, občutne podhladitve stanovanja, vdora hrupa in umazanega ozračja. To so razlogi, da so stanovanja slabo prezračevana.
Kako se slabo prezračevanje odraža na počutju stanovalcev?
V prostorih je zaznati »gost« in zatohel zrak, neredko pa se v vogalih izpostavljenih prostorov že nabira vlaga ali opazimo madeže od plesni. Štiričlanska družina, ob normalnem življenju, vnaša v prostor dnevno za 10 litrov vlage. To v prostor vnašamo z dihanjem, znojenjem, kuhanjem, pranjem in tuširanjem. S tem se ustvarjajo dobri pogoji za razvoj plesni in pršic, ki so dokazano najbolj nevarni povzročitelji bolezni dihal. Vse to se odraža na slabem počutju, pogostih glavobolih, nerazpoloženju, slabi koncentraciji in pogostejših prehladih.
Zračenje je najbolje prepustiti sistemu. Kako pa je z vgradnjo prezračevalnega sistema v že vseljenih stanovanjih?
Naknadna vgradnja prezračevanja je bila do nedavnega zahtevna in draga. Sedaj pa je tudi na slovenskem trgu zelo enostavno trajno rešiti problem z vgradnjo decentraliziranega prezračevalnega sistemoma. Gre za učinkovito, kvalitetno, estetsko, energetsko varčno, enostavno, trajno ter cenovno ugodno rešitev prezračevanja vaših bivalnih prostorov.
![]() |
Delovanje prezračevalnega sistema
Odvodne enote (ventilatorske enote) namestimo v prostore, kjer je koncentracija vlage najvišja oz. je zrak najbolj izrabljen. Od tam se ta prenese v prezračevalne jaške ali navzven. S tem ustvarimo pogoje (podtlak), ki omogočijo, da skozi dovodne enote priteka svež in čist zrak. Brez prepiha, brez toplotnih izgub, neslišno in enakomerno.
Sistem lahko vsebuje tudi zaščito pred cvetnim prahom, kar je še posebno pomembno za alergike.
Odločite se lahko tudi za sistem z vračanjem toplote – rekuperacijo
Od nedavnega so na trgu tudi sistemi z vračanjem toplote, ki jih je mogoče vgraditi v obstoječe objekte brez posebnih gradbenih posegov. Delujejo na principu toplotnega izmenjevalnika z izkoristom nad 90%. Tako je mogoče tudi vašo starejšo hišo spremeniti v pasivni ali nizkoenergetski objekt.
Prihod novih elementov z vračanjem toplote je bil pozitivno sprejet tudi v Eko skladu RS, kjer vam ob vgradnji takšnega sistema nudijo subvencijo.
Podobni članki
Podobni članki
www.lunos.si