Osnovni principi pravilnega prezračevanja

V sodobnih stavbah, ki zaradi energetske učinkovitosti zagotavljajo visoko zrakotesnost, se ne moremo več zanašati na naravno prezračevanje.

V sodobnih stavbah, ki zaradi energetske učinkovitosti zagotavljajo visoko zrakotesnost, se uporabniki ne morejo več zanašati na naravno prezračevanje prek netesnosti v stavbnem ovoju. Za ustrezno izmenjavo zraka je potrebno poskrbeti s takim ali drugačnim sistemom prisilnega prezračevanja. Ne glede na to, kakšen konkreten sistem izberemo, mora ta zagotavljati osnovne higienske pogoje, ki jih zahteva tudi Pravilnik o prezračevanju: dovod svežega zraka v vse bivalne prostore (dnevna soba, spalnica, otroške sobe, kabinet, vsaj 15 m3/h zraka na uro na osebo), in odvod izrabljenega zraka iz vseh servisnih prostorov (kuhinja, kopalnica, WC, utiliti …). V vseh bivalnih prostorih je tako potreben dovod zraka, v vseh servisnih pa odvod.

 

e-netsi SVETOVNI PRVAK 2014

Zrak bo vedno potoval od lokacij dovoda do lokacija odvoda, zato je le-te edino smiselno postaviti tako, da »pokrijejo« celoten prostor, oz. zagotovijo t.i. izpodrivno prezračevanje. V praksi to pomeni, da naj bodo lokacije dovodov v bivalnih prostorih čim bolj nasproti mesta, kjer bo zrak zapustil prostor (običajno je to pod vrati). Nato bo potoval prek hodnika ali stopnišča do servisnega prostora, v katerem naj bo lokacija zajema spet čim dlje od mesta, kjer zrak vstopa v prostor. Namestitev tako dovoda kot odvoda v istem prostoru ni smiselna, saj nam to podvoji izmenjavo zraka v objektu in s tem toplotne izgube.

Uveljavljena sta dva sistema, ki ustrezata tem pogojem. Pri prvem so dovodu zraka namenjene higrosenzibilne rozete, nameščene na okenskih okvirjih, odvod pa zagotavljajo posebej tihi in varčni ventilatorji v kuhinji in kopalnicah. Rozete se odprejo, ko zaznajo povišano vsebnost vlage v prostoru, ki je posledica dihanja in drugih aktivnosti, in omogočijo vstop svežega zraka v bivalne prostore, ta pa nato potuje do servisnih prostorov, kjer ga zajame ventilator.

Pri drugem sistemu centralna prezračevalna naprava in razvod prezračevalnih cevi zagotavljata dovod zraka do vseh bivalnih prostorov in odvod iz vseh servisnih, vključno s kuhinjo, zato napa ni več potrebna. Tak sistem poleg boljših higienskih razmer zagotavlja tudi rekuperacijo odpadne toplote in vlage in s tem denarne prihranke, filtrira zrak ter preprečuje vstop mrčesu in hrupu iz zunanjosti.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI