Prezračevanje doma z rekuperacijo ali drugače imenovano “prisilno prezračevanje” postaja novi standard pri gradnji hiše. Sodobne stavbe so danes zgrajene na način, da so kar se da neprodušne. Tako stavba, kot njeni stanovalci pa potrebujejo svež zrak. Zadostno in stalno zračenje prostorov se lahko doseže le s prisilnim prezračevanjem. Za kvaliteto zraka in s tem kakovostno bivanje je prezračevanje z rekuperacijo pravilna izbira. Prezračevalni sistemi so naprave, s katerimi lahko z uporabo novejših tehnologij prezračimo prostore tako, da pri tem ne povzročamo toplotnih izgub. V članku smo preverili, kakšne prednosti prinaša prezračevanje in kako izboljšuje kakovost življenja.
Potrebujete lokalno ali centralno prezračevalno napravo?
Izbira sistema prezračevanja je odvisna predvsem od naših potreb, zasnove objekta in tega, kaj želimo doseči. Če gradimo novogradnjo, je najbolj smiselna odločitev za centralni prezračevalni sistem. V kolikor gre za prenovo hiše ali pa le delno prezračevanje doma, je v večini primerov lokalno prezračevanje bolj primerno, saj je tako poseg v objekt minimalen, učinkovitost pa še vedno zadostna. Lokalne prezračevalne naprave lahko uporabite za prezračevanje enega prostora z enostavno namestitvijo na notranji strani zunanje stene objekta.
Centralni rekuperatorji Mitsubishi Electric
Predstavljamo vam novo hišno serijo centralnih rekuperatorjev vertikalne izvedbe svetovno priznane blagovne znamke Mitsubishi Electric. Gre za sisteme, ki so zasnovani za prezračevanje vseh prostorov v objektu. Ne spreglejte možnosti, da za te vrhunske modele prezračevalnih naprav pridobite subvencijo Eko sklada.
Zakaj je naravno prezračevanje problematično?
Rekuperacija oz. “vračanje toplote” je ključni proces, ki se dogaja v prezračevalnem sistemu. Gre za proces vračanja energije v stavbo na način, da prihaja do minimalnih izgub energije in zato predstavlja mnoge prednosti za sodobne stavbe.
Če si želimo dihati kakovosten in svež zrak, ročno odpiranje oken žal ni dobra izbira prezračevanja. Uporaba prezračevanje z rekuperacijo toplote je nujna pri današnjem standardu gradnje hiš, ko se povečini gradijo nizkoenergijske ali celo pasivne hiše.
Kaj se zgodi, ko prostor segrejemo in potem zaradi slabega zraka in vlage v prostoru odpiramo okna:
- energijo, ki smo jo pred tem porabili za ogrevanje prostorov ali hlajenje spustimo iz prostora.
- Prostore v zimskih mesecih po nepotrebnem hladimo ali poleti segrevamo.
- Izgubljamo dragoceno energijo in denar, saj je potrebno v prostorih, po prezračevanju z odpiranjem oken, ponovno doseči želeno temperatro.
- Z odpiranjem oken v prostor zaidejo insekti iz zunanjosti, hrup, vlaga in razne nečistoče, kar je še posebej neprijetno za ljudi, ki imajo probleme z alergijami.
Kaj je rekuperacija?
Izrazu rekuperacija bi v slovenščini lahko rekli “vračanje toplote”. Toploto, ki jo pridobimo z ogrevanjem, v primeru zračenja z odpiranjem oken, izgubimo. Z vračanjem toplote (rekuperacijo) energije ne izgubimo, ampak jo s sistemom prezračevanja uporabimo za nadaljnjo ogrevanje prostorov. Podobno je poleti s hlajenjem.
Proces rekuperacije se dogaja v keramičnemu izmenjevalniku toplote ali rekuperatorju zraka z dvema ventilatorjema in prenosnikom toplote, ki je srce prezračevalnega sistema in ključna komponenta tako centralnega kot lokalnega prezračevalnega sistema.
Kako poteka rekuperacija oziroma toplotna izmenjava zraka?
En ventilator potiska zrak v prostore stavbe skozi prezračevalne kanale, medtem ko ga drugi zrak odvaja iz prostorov stavbe. Zračna tokova pri tem procesu izmenjata toploto. Odhodni zrak iz stavbe svojo energijo, oz. toploto prenese na dovodni, sveži zrak, ter ga segreje na primerno temperaturo. Za ta proces je potrebna že prej prisotna energija/toplota v stavbi. Že pridobljene energije tako ne izgubimo, ampak jo ponovno uporabimo. Z rekuperacijo se na ta način niža porabo energije in stroške za ogrevanje ali hlajenje.
Zelo koristno je tudi, da se pred vstopom zraka v prostor v rekuperatorju zgodi filtracija zraka. V rekuperatorju sta namreč tudi dva filtra in cevi, ki so speljane od rekuperatorja po celotni stavbi v vse prostore. Na koncu cevi so zračniki, skozi katere zrak vstopa in izstopa iz prostorov.
Izguba energije je minimalna
Z rekuperacijo zraka naslovimo ključni problem naravnega prezračevanja, ki je povezan z izgubo toplote oz. energije skozi okno. Največja razlika med naravnim in prisilnim prezračevanjem doma je, da do izgub energije v primeru prezračevanja z rekuperacijo skoraj ne pride, oz. so izgube minimalne.
Prezračevanje z rekuperacijo prav tako pripomore k ohranjanju energije in tudi varovanju okolja, zato so te naprave uvrščene na seznam Eko sklada.
Pozor! V primeru investicije v prezračevalni sistem z rekuperacijo, lahko s pomočjo subvencije Eko sklada privarčujete do 20 % priznanih stroškov, oz. največ 300 evrov za namen lokalne prezračevalne naprave ali največ 3 tisoč evrov za namen centralne prezračevalne naprave.
Investicija v prezračevanje doma z rekuperacijo se povrne v dveh do treh letih.
Prednosti prezračevanja doma z rekuperacijo
- Prihranek energije
- Preprečuje nastanek vlage in plesni
- Čistoča in svežina zraka
- Ohranjanje okolja
Investicija v rekuperacijo se izplača
Sploh pri novogradnjah razmišljanje o tem, ali namestiti prezračevanje z rekuperacijo ali ne, niti ni na mestu. Glede na to, da zgradbe gradimo zato, da bomo v njih kakovostno bivali večji del svojega življenja, je ključno, da investiramo tudi v kakovostno prezračevanje doma.
Rekuperacija oz. “vračanje toplote” je ključni proces, ki se dogaja v prezračevalnem sistemu. Gre za proces vračanja energije v stavbo na način, da prihaja do minimalnih izgub energije in zato predstavlja mnoge prednosti za sodobne, moderne hiše.
Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija prezračevalne naprave Mitsubishi z rekuperacijo zraka? Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Povezane vsebine