Vse večja zatesnjenost stavb, ki je nujna za energetsko učinkovitost, zahteva vgradnjo prezračevalnega sistema tako v nove kot v obnovljene objekte.
Slaba kakovost zraka v zgradbah: Ali je prezračevanje rešitev?
Meritve kažejo, da je kakovost zraka v bivalnih prostorih bistveno slabša od zunanjega zraka. To je predvsem posledica hlapljivih snovi, ki jih nenehno sproščajo materiali v naših domovih, kot so pohištvo, lakirana tla in tkanine, ter dejavnosti, kot so kuhanje, pranje perila in naše vsakdanje življenje.
Ker večino časa preživimo v zaprtih prostorih, je za naše zdravje kakovost zraka izjemnega pomena. Mehansko prezračevanje nam omogoča, da se izognemo zatohlosti, prihranimo pri ogrevanju in preprečimo nastanek vlage ter posledično plesni. Strokovnjaki priporočajo, da v zaprtih prostorih za ohranjanje zdravega bivalnega okolja vsako uro zamenjamo približno 70 % zraka. Brez prezračevalnega sistema bi morali prostore zračiti zelo pogosto, vsako uro vsaj deset minut.
Ko se uporabniki prvič odločajo za nakup prezračevalnega sistema, pogosto ne razlikujejo med različnimi vrstami sistemov. Na voljo so sistemi z rekuperacijo toplote (centralni ali decentralni) ter klasično lokalno prezračevanje.
V današnjih dobro zatesnjenih stavbah je mehanski prezračevalni sistem praktično nujen za zagotavljanje zdravega bivalnega okolja. Brez učinkovitega prezračevanja ni več mogoče zagotoviti ustrezne kakovosti zraka v nobeni stavbi.
Zakaj je prezračevalni sistem nepogrešljiv za prijetno in zdravo bivalno okolje?
Zaradi dihanja, kuhanja, pranja perila in sušenja oblačil je zrak v naših domovih vedno nekoliko navlažen. Redno prezračevanje preprečuje nastanek odvečne vlage in s tem pojavljanje plesni. Njene spore, ki se širijo po zraku, lahko pri ljudeh povzročijo številne zdravstvene težave, kot so alergije in bolezni dihal. Nekatere vrste plesni pa proizvajajo tudi strupene mikotoksine.
Kondenz se najpogosteje pojavlja v hladnejših mesecih, ko se topel in vlažen zrak iz notranjosti ob stiku s hladnimi zunanjimi površinami sten, oken in stropov ohladi ter se spremeni v vodne kapljice. Te se pogosto pojavijo na mestih, kjer je nezadostna toplotna izolacija ali tam, kjer nastane toplotni most.
Vlaga se pogosto zadržuje na težko dostopnih mestih za pohištvom, pod talnimi oblogami ali v omarah. Poleg škodljivih vplivov na zdravje ljudi povzroča tudi obsežne in težko odpravljive poškodbe objekta.
Sodobni prezračevalni sistemi učinkovito filtrirajo zrak in zmanjšujejo vsebnost škodljivih snovi, kot sta radon in ogljikov monoksid. Čeprav njihova vgradnja včasih zahteva večja gradbena dela, so prednosti mehanskega prezračevanja neprecenljive. Prezračevalni sistemi so opremljeni s filtri, ki zadržijo do 95 % prašnih delcev, vključno s cvetnim prahom, kar občutno izboljša kakovost življenja alergikov in drugih občutljivih posameznikov.
Praksa kaže, da je bivanje v zrakotesni hiši brez zadostnega prezračevanja povezano z resnimi težavami. Pogosto se poleg poslabšanja kakovosti zraka v prostorih pojavi tudi plesen.
Kondenzacija, ki nastane zaradi preveč vlage v zraku, se najpogosteje pojavlja na hladnejših, nevpojnih površinah, kot so okna ali keramične ploščice. Čeprav se lahko vlaga pojavi na katerikoli površini, pogosto ostane neopazna, dokler ne povzroči rasti plesni.
Zakaj prezračevanje z odpiranjem oken ni rešitev?
Odpiranje oken se morda zdi najpreprostejša pot do svežega zraka v naših domovih, vendar v današnjih, dobro izoliranih stavbah in hitrem tempu življenja ni vedno najboljša izbira z vidika učinkovitosti in energetske varčnosti.
Zakaj?
- Nepravilno prezračevanje: Pogosto odpiramo okna na kratko in nepravilno, kar ne zagotovi potrebne izmenjave zraka.
- Toplotne izgube: Pozimi odpiranje oken povzroča velike izgube toplote, kar poveča stroške ogrevanja.
- Vdor hrupa in onesnaženja: Odprta okna v mestih omogočajo vdor hrupa in onesnaženega zraka v notranje prostore.
- Neenakomerno prezračevanje: Z odpiranjem oken ne moremo zagotoviti enakomernega prezračevanja vseh prostorov.
- Povečanje vlage v prostoru: Če je zunanji zrak bolj vlažen kot zrak v prostoru, se lahko pri odpiranju oken vlaga iz zunanjega zraka prenese v notranjost. To lahko privede do povečane vlažnosti v prostoru.
Da bi zagotovili zdravo bivanje, strokovnjaki priporočajo, da se vsako uro v prostoru zamenja 70-odstotkov zraka. Brez mehanskega prezračevanja je to težko doseči, saj bi bilo treba okna v vseh prostorih vsako uro odpirati vsaj deset minut.
Posebno nevarnost za zdravje v zaprtih prostorih predstavlja radon
Radon je neviden in brez vonja radioaktiven plin, ki nastaja v zemlji in lahko prodre v naše domove skozi razpoke v temeljih. Največja nevarnost, povezana z radonom, je povečano tveganje za nastanek pljučnega raka. Zlasti so ogroženi kletni prostori in pritličja.
Za zmanjšanje koncentracije radona je pomembno redno prezračevati prostore, zatesniti razpoke in po potrebi namestiti prezračevalne sisteme. Če sumite, da imate težave z radonom, se obrnite na strokovnjaka za merjenje in sanacijo.
Primerjava lokalnega in centralnega prezračevanja
Prezračevalni sistemi predstavljajo vse bolj priljubljeno alternativo tradicionalnemu odpiranju oken, saj nudijo številne prednosti, ki izboljšujejo kakovost življenja in varčujejo z energijo. Zagotavljajo stalen dovod svežega zraka in odvod onesnaženega zraka, ne glede na vremenske razmere. To pomeni, da lahko uživate v svežem zraku tudi v zimskih mesecih, ne da bi pri tem izgubljali dragoceno toploto.
Za prezračevanje stavb se najpogosteje uporabljata dva sistema: lokalni in centralni prezračevalni sistem. Obe vrsti sistemov omogočata rekuperacijo, kar pomeni, da se del toplote iz odpadnega zraka vrača nazaj v prostor, s čimer se zmanjšajo stroški za ogrevanje.
Lokalni prezračevalni sistem
Lokalni ali decentralni prezračevalni sistemi so običajno bolj primerni za vgradnjo v obstoječe zgradbe, saj zahtevajo manjše gradbeno poseganje in so zato idealni za objekte, ki nujno potrebujejo prisilno prezračevanje. Ventilatorji se vgrajujejo neposredno v zunanje stene posameznih prostorov, lahko pa jih namestimo tudi na notranje stene, zračnike pa speljemo skozi streho.
Čeprav se graditelji novih hiš pogosto odločajo za centralne prezračevalne sisteme, se nekateri vseeno odločijo za lokalne rekuperatorje, saj so ti cenovno ugodnejši. Za namestitev lokalnega rekuperatorja je potrebna le majhna odprtina v zidu in priključitev na električno omrežje, saj cevni sistem ni potreben.
Sodobni lokalni rekuperatorji omogočajo tudi nadzor nad vlažnostjo v prostoru. S pomočjo časovnih relejev lahko nastavimo, kdaj naj naprava deluje, kar je še posebej koristno v prostorih z večjo vlažnostjo, kot so kopalnice in stranišča. Prezračevanje s primernimi ventilatorji za kopalnico pospeši sušenje prostora in prepreči nastanek neprijetnih vonjav.
Decentralno ali lokalno prezračevanje
Centralni prezračevalni sistem
Centralni prezračevalni sistemi razporejajo svež zrak po celotni stavbi preko omrežja kanalov. Predvsem so primerni za novogradnje, a jih je smiselno vgraditi tudi pri celoviti obnovi starejše hiše ali večje zgradbe. Pri sistemih z rekuperacijo toplote se tok hladnega dovodnega in toplega odvodnega zraka sreča v toplotnem izmenjevalniku. Odvodni zrak odda večino svoje toplote dovodnemu, s čimer dosežemo znatne prihranke energije.
Centralno prezračevanje z rekuperacijo
Najsodobnejši centralni prezračevalni sistemi zagotavljajo celovito vpihovanje svežega zraka in obenem omogočajo vračanje toplote v vse prostore, pri čemer dosegajo najnižje stroške delovanja.
Zaradi svoje ekonomičnosti je centralno prezračevanje pogosteje izbrana rešitev pri gradnji novih stanovanjskih hiš z več prostori. V manjših stanovanjih je bolj primeren decentralni prezračevalni sistem. Centralna naprava ne zahteva rednega čiščenja, le zamenjava filtrov je potrebna. Nekateri modeli centralnih sistemov omogočajo tudi vračanje primerne vlage s pomočjo entalpijskega izmenjevalca.
Prezračevalni sistemi – cena
Cena prezračevalnega sistema je odvisna od vrste sistema, ki ga izberete. Priporočamo, da primerjate cene različnih sistemov pri več ponudnikih in izberete tistega, ki najbolj ustreza vašemu objektu.
Preverite ceno prezračevalnega sistema in oddajte povpraševanje!
Za vgradnjo prezračevalnega sistema lahko pridobite subvencijo Eko sklada
Subvencijo Eko sklada za vgradnjo prezračevalnega sistema z rekuperacijo lahko pridobijo investitorji, ki izpolnjujejo pogoje javnega poziva 114SUB-OB24. Ta poziv, namenjen povečanju energetske učinkovitosti stavb, omogoča sofinanciranje tako centralnih prezračevalnih sistemov (en sistem na stanovanje) kot tudi lokalnih sistemov z rekuperacijo toplote.
Pomembno: Prezračevalne naprave morajo doseči minimalni izkoristek vračanja toplote in izpolnjevati vse zahteve Eko sklada. Pred nakupom se posvetujte s ponudnikom, ali njihove naprave izpolnjujejo te pogoje.
Višina subvencije Eko sklada znaša do 30 % priznanih stroškov investicije, vendar je omejena na največ 2.500 EUR za centralni prezračevalni sistem in 300 EUR na posamezno napravo lokalnega sistema prezračevanja.
Spoznajte lokalni prezračevalni sistem z rekuperacijo Hansen
Lokalno prezračevanje z rekuperacijo delujejo na podlagi kontrolirane izmenjave zraka v prostor in iz njega. Proces poteka v dveh ciklih po 70 sekund. V prvem prezračevalni sistem črpa zrak iz prostora skozi keramični izmenjevalnik toplote iz stavbe. Temperatura zraka se shrani v keramičnem izmenjevalniku. Drugi cikel poteka v obratni smeri.
Prezračevanje in predpisane norme
V preteklosti ljudje niso živeli v tako zatesnjenih prostorih kot danes. Kljub številnim opozorilom strokovnjakov na sindrom bolnih stavb in obveznim predpisom o prezračevanju, nekateri gradbeni mojstri še vedno zavajajo z mitom o »dihanju« sten. V resnici je prehod svežega zraka skozi stene novih ali obnovljenih zgradb zelo omejen, kar ima za posledico povečano tveganje za zdravstvene težave.
Obstoječa zakonodaja predpisuje izmenjavo zraka na vsaki dve uri, če so prostori zasedeni, in na vsakih pet ur, če so prazni. Vendar pa tak način prezračevanja ni zadosten, saj se potrebe po svežem zraku razlikujejo glede na velikost prostora in števila oseb.
Praksa kaže, da je za zagotovitev ustrezne kakovosti zraka na osebo priporočljivo zagotoviti vsaj 20-25 m³ svežega zraka na uro. V primeru spalnice s površino 16 m², višino 2,5 m in prostornino 40 m³, v kateri spita dve osebi, bi bilo tako potrebno zrak popolnoma zamenjati vsako uro.
Prezračevanje – centralni prezračevalni sistem v primerjavi z 2 – kratnim odpiranjem oken (24 – urne vrednosti CO2).
DIN 1946 je nemški standard (DIN je kratica za Deutsches Institut für Normung), ki se nanaša na prezračevanje in klimatizacijo. Ta standard določa zahteve in smernice za načrtovanje, izvedbo in obratovanje prezračevalnih sistemov v različnih vrstah stavb.
Pattenkoferov kriterij, imenovan po nemškem kemiku in higieniku Maxu von Pettenkoferju določa, da je največja dovoljena koncentracija CO2 v zraku v prostoru 0,1 vol.% ali 1000 ppm (parts per million). To pomeni, da na vsakih milijon molekul zraka ne sme biti več kot 1000 molekul CO2.
Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Želite več informacij? "*" indicates required fields