Prihranki energije na eno zimo v 200 m2 velikem stanovanju ob prezračevanju z vračanjem toplote
Prezračevanje z rekuperacijo vpliva na količino porabljene energije v času ogrevanja pozimi in prav tako ob hlajenju prostorov poleti. Poleti nam hlad, ki je akumuliran v hiši, ohlaja dovodni zrak, kar pomeni, da v poletnem času v hišo ne vpihujemo zrak z zunanjo temperaturo ampak delno ohlajen. Za primerno ohlajanje prostorov je potrebno tako manj dodatne energije, kot če bi vpihovali neohlajen zrak. V zimskem času pa seveda rekuperiramo toploto odpadnega zraka. Prihranek energije pozimi bi za hišo z 200 m2 ob izmenjavi 200 m3/h znašal okoli 40kWh dnevno, kar je ob 5 mesečni ogrevalni sezoni 6000 kWh letno. Ob trenutni ceni električne energije prihranimo s tem načinom 700 eur letno. Sicer imamo ob tem še določene stroške za filtre in porabljeno energijo za delovanje naprave, vendar ti stroški ne presežejo 150 eur na leto.

prezracevanje rekuperacija

 



Trajanje vgradnje in zagona prezračevanja za stanovanje 200 m2
Obstaja možnost vgradnje prezračevanja v obstoječ objekt, vendar gre v tem primeru za precej velik poseg, ki se ga običajno izvaja skupaj s še kakšno zamenjavo stavbnega pohištva ali izvajanjem druge obnove. Prezračevalni sistem se v tem primeru ne izvede popolnoma optimalno, kot v novogradnji, vendar še vedno funkcionalno. Vgradnja sistema pri novogradnji traja od 3 do 4 dni, pri sanaciji pa do enega tedna. Običajno se naredi spuščen strop v hodniku, preko katerega se razvede cevi, vpihi in odvodi so pa v tem primeru na stenah. Vpihovalni elementi se prilagodijo tako, da zrak porinejo po celotnem prostoru.

baner prezracevanje

Prilagajanje delovanja zračenja potrebam uporabnika
Tudi regulacija in krmiljenje sistema vplivata na uporabnost sistema za prezračevanje. Tedenska programska ura ter senzorji za merjenje CO2 in relativne zračne vlage avtomatizirajo sistem do te mere, da prezračevanje ni več prva naloga na katero moramo pomisliti, ko se vrnemo z dopusta, ko se ukvarjamo s kuho, ko zapustimo kopalnico, sanitarije in podobno. Pomembno je tudi, da regulacijo, ki jo imamo na voljo nastavimo tako, da sistem deluje glede na potrebe in ne ves čas v enaki hitrosti. To je pomembno še posebej pozimi, ko lahko v času odsotnosti, kljub entalpijskemu izmenjevalcu, hišo še vedno prekomerno izsušimo.

Sodobni prezračevalni sistemi in dovršenost
Sodobni prezračevalni sistemi s povratkom energije se zelo razlikujejo od klasičnih kanalskih prezračevalnih sistemov, kot jih srečujemo v poslovnih prostorih. Dvomi v kakovost sistema so tako popolnoma odveč. Boljši sistemi so dejansko neslišni na vseh dovodih in odvodih, zaradi visokih temperaturnih izkoristkov izmenjevalca pa tudi ne čutimo razlike v temperaturi med notranjim in sveže dovedenim zrakom.



Povezane vsebine


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.