Sodoben način gradnje pogojuje drugačen pristop pri prezračevanju objektov. T.i. naravno prezračevanje (odpiranje oken) se v hitrih korakih umika prisilnemu prezračevanju, ki zagotavlja energijske prihranke in predvsem večjo bivanjsko kvaliteto.
Nenazadnje, nizkoenergijskega še manj pa pasivnega standarda pri gradnji objekta ne moremo doseči brez uporabe prisilnega prezračevanja, saj so toplotne izgube pri klasičnem prezračevanju prevelike, da bi jih lahko v celoti nadomestili z dobro izolativnostjo objekta.
![]() |
![]() |
Vse boljše toplotno izolativne lastnosti in zrakotesnost sodobnih objektov (tudi kot posledica predpisov oz. standardov) ima pozitivne učinke na porabo energije, po drugi strani pa imamo v takšnih objektih težave z zagotavljanjem ustrezne kakovosti zraka in s tem povezanega udobja bivanja. Zaradi dobre zatesnjenosti se tako zmanjša naravni pretok zraka, kar ima ob nepravilnem prezračevanju za posledico poslabšanje kakovosti zraka v prostoru (in v določenih pogojih tudi sočasen pojav plesni). Da bi lahko preprečili te negativne posledice bi morali sodoben objekt bistveno pogosteje prezračevati (z odpiranjem oken) kot smo bili navajeni v starejši stavbi – na ta način sicer zagotovimo ustrezno kakovost zraka v prostoru, po drugi strani pa delno izničimo vse prednosti, ki jih prinašajajo dobre toplotno izolativne lastnosti objekta. Da bi lahko v polni meri izkoristili celoten »potencial« sodobnega, energijsko varčnega objekta, je prisilno prezračevanje z vračanjem toplote takorekoč neobhodno.
Zavedamo se, da v zvezi s prezračevalnimi sistemi pojavlja mnogo predsodkov, ki pa so skoraj brez izjeme, brez osnove. Dejstvo je, da je večina predsodkov osnovanih na slabih izkušnjah, ki jih imajo uporabniki s prezračevanjem in klimatizacijo v poslovnih prostorih (neustrezne izvedbe), zlasti zaradi prepiha (bistveno večji pretoki zraka v primerjavi s stanovanjskimi objekti) in neustrezne kakovosti zraka. Tisti, ki poznajo prezračevalne sisteme za stanovanjske objekte vedo, da gre za popolnoma drugačen koncept; pretoki zraka v hišah so bistveno manjši (0,5-1 izmenjava na uro), tudi način dovajanja/odvajanja zraka (v poslovnih prostorih je prezračevanje skoraj brez izjeme vedno povezano s klimatizacijo zraka, ki pa ob nepravilni uporabi in vzdrževanju lahko povzroči obilo problemov), filtriranje zraka in upravljanje sistema je drugačno. Praktično ni skupnih točk, v kar se lahko prepričajo vsi tisti, ki so že kdaj »okusili« kakovost bivanja v sodobnih nizkoenergijskih in pasivnih stavbah. Drugi problem, s katerim se še vedno soočamo, je slabo znanje stroke, zlasti projektantov, ki zaradi lastnega neznanja širijo predsodke v krog potencialnih uporabnikov.
Prednosti uporabe prezračevalnih sistemov DANFOSS AIR so v:
• povečanju udobja v prostoru, ki se odraža kot konstanten dotok svežega in čistega zraka, brez potrebe po odpiranju oz. zapiranju oken,
• prihrankih energije z vračanjem toplote odpadnega zraka – to pomeni, da je svež zrak, ki vstopa v objekt v odvisnosti od zunanjih pogojev, praktično segret na temperaturo zraka v prostorih,
• uravnavanju vlage v prostorih, saj naprava svoje delovanje uravnava na način, da zagotavlja ustrezno vlago v prostorih, kar je zlasti pomembno pozimi.
Danfoss Air prezračevalne enote so osnovni gradniki Danfossovega koncepta za prezračevanje in so na voljo v 4 modelih: Air w1 (180 m3/h) in Air w2 (300 m3/h) za pritrditev na steno, in ležeče, še izdatneje izolirane izvedbi za hladna okolja (npr. hladna podstrešja) Air a2 (300 m3/h) in Air a3 (500 m3/h).
Vsak model odlikuje elegantno zunanje ohišje in inteligentna notranja zasnova, ki zagotavlja minimalen hrup tudi pri visokih obratovalnih pogojih. Notranji gradniki, ventilatorji, toplotni izmenjevalec, senzorji in ostale komponente Danfoss Air sistema so premišljeno izbrani in zagotavljajo optimalno delovanje. Vse posamezne komponente so najvišje kakovosti in so večkrat preizkušene. Prezračevani sistem je del izolacijskega ovoja hiše, zato Danfoss veliko pozornosti posveča temu, da so prezračevalne enote ustrezno izolirane. Rezultat tega je prezračevalna enota, ki ima U-vrednost primerljivo s sodobno 3-slojno zasteklitvijo (U = 0,7 za modela a2/a3 oz. 0,9 za modela w1/w2). Danfoss prezračevalne enote so med najbolj učinkoviti na trgu, kar potrjuje tudi dejstvo, da so vse certificirane za uporabo v pasivnih hišah. Certifikat je izdal Passivhaus Institut Darmstadt. Vse enote ustrezajo tudi nemškemu DIBT/LU-A 20 standardu. Danfoss Air prezračevalni sistemi že danes zadoščajo vsem zahtevam na področju gradbene tehnike, ki bodo v veljavi šele leta 2020.
Podjetje Maane inženiring d.o.o. je v letu 2010 prevzelo generalno zastopstvo za celotni prodajni program Danfoss Air in skupaj, ob podpori Danfossovih strokovnjakov, poišče pravo in hitro rešitev za vsako posamezno hišo. Zagotovljena je tudi vsa podprodajna podpora in servis. Več informacij tudi na www.prezracuj.si.