Ko govorimo o prezračevanju se vsi zavedamo, da je to potrebno, moramo pa se tudi zavedati, da obstaja veliko načinov prezračevanja, ki se med seboj ločijo glede na: kvaliteto, vpliv na prostor, kontrolo in energijske izgube. Tako ločimo: prezračevanje z odpiranjem oken ali preko okenskega okvirja, prezračevanje z ventilatorjem, podtlačno prezračevanje, lokalno ali centralno prezračevanje s povratkom toplote.

 

Odpiranje oken in prezračevanje preko okenskega okvirja
Ker je sodobna hiša precej zrakotesna (želimo si čim manj nekontroliranih temperaturnih izgub), je odpiranje oken edina izbira, ki jo imamo, če nimamo nobenega drugega načina prezračevanja. Za kvalitetno prezračenost prostorov (odvod vonjav in vlage ter oskrba s svežim zrakom) je potrebno odpreti okno vsako uro za 5 minut, v prostoru, ki ga želimo prezračiti. Očitno je, da tega ne počnemo po celi hiši, temveč le lokalno. Prav tako je jasno, da to ne moremo početi ves čas našega bivanja v hiši. Gotovo tega ne bomo izvajali ponoči, ko spimo, pa tudi takrat potrebujemo sveži zrak, da se kvalitetno spočijemo in naspimo. Odprto okno predstavlja tveganje za vdor vlage (padavine), mrčesa, prahu, hrupa in energijske izgube. Slednje predstavljajo (samo v zimskem času) do 40 % vse vložene energije za ogrevanje. Nakup oken, ki imajo prezračevanju namenjene odprtine v okenskem okvirju, žal reši le nekaj od naštetih problemov, še vedno pa ostanejo energijske izgube, lokalni efekt prezračevanja in dejstvo, da so takšna okna dražja.

 

klivent prezracevanje


Uporaba ventilatorja in  podtlačno prezračevanje
Odvodni ventilator v sodobni hiši zaradi že omenjene zrakotesnosti izgublja pomen, če ne uredimo ustreznega dovoda zraka. Enako je tudi s kuhinjsko napo, ki ima odvod na prosto, saj bo zaradi gradnje podtlaka v objektu delovala le, če odpremo okno. V ta namen se vse bolj uporabljajo obtočne nape, ki zrak filtrirajo in ga vračajo nazaj v prostor in ne vplivajo na tlačne razlike v objektu. Prezračevanje z odvodnim ventilatorjem je možno nadgraditi po principu podtlačnega prezračevanja, kamor dovajamo zrak v čiste prostore (spalnica, dnevna in otroška soba, …) preko bolj ali manj dovršenega stenskega preboja. Ta je namreč lahko opremljen z dušilcem zvoka, filtrom in termostatskim ventilom, ki spreminja količine dovedenega zraka glede na temperaturo in preprečuje vdor velikih količin hladnega zraka, ko je zunaj najbolj hladno. Tak sistem že deluje na celotni objekt sistemsko, dovaja sveži zrak v prostore, kjer je ta najbolj potreben in odvaja vlago in neprijetne vonjave tam kjer se ustvarjajo, obenem pa ne predstavlja velike investicije ob vgradnji. Ta sistem še vedno ne odpravi energetskih izgub s prezračevanjem.
 


Lokalne in centralne prezračevalne naprave s povratkom toplote
Prezračevalne naprave z izmenjevalcem toplote so edine od naštetih, ki tudi zmanjšujejo prezračevalne energijske izgube. Sodobni rekuperatorji, kot jih tudi imenujemo, vračajo že 90 % in več toplote iz odpadnega v dovodni zrak. Na ta način ne vplivajo le na strošek ogrevanja, temveč tudi na bivalno ugodje, saj se dovedeni zrak temperaturno skoraj ne razlikuje od notranjega, obenem pa se ta povsem zamenja (kar je tudi namen prezračevanja). Lokalni rekuperatorji imajo to slabost, da delujejo le na prostor kjer so vgrajeni, hkrati pa so precej dragi. Edina prava, najbolj kvalitetna in celovita rešitev, je centralno sistemsko prezračevanje vseh prostorov hiše s povratkom toplote. Na ta način lahko dovedete svež zrak po antistatičnih in antibakterijskih ceveh brez vpliva na kvaliteto zraka, hkrati pa se zrak prefiltrira (odstranite lahko tudi cvetni prah), razvlaži in pogreje z odpadnim zrakom. Za montažne hiše in manjše poslovne prostore, kjer je lahko procent relativne zračne vlage v zimskem času precej nizek, je možno namesto klasičnega ploščnega izmenjevalca, ki vrača le toploto, uporabiti entalpijski izmenjevalec, ki poleg toplote vrača tudi nekaj vlage.

 

Zadnje čase so se cene tovrstnih sistemov precej približale investitorju, nasproti pa prihaja tudi EKO sklad s svojimi nepovratnimi finančnimi spodbudami, kjer lahko računate na kar 25 % celotne investicije v prezračevanje s povratkom toplote (več na www.ekosklad.si). Po drugi strani se spreminja tudi zakonodaja, ki po PURES-u 2 od investitorja zahteva energijsko učinkovito prezračevanje objektov.

 

Več na www.klivent.si

tel.: 031 830 600

 

Povezane vsebine


Klivent d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.