Žal je pri običajnih sanacijah poudarek predvsem na novih fasadah, ostalo je v drugem planu. Naše meritve kažejo, da je notranja klima v takih stavbah neustrezna in neskladna z zdravstvenimi predpisi, ki zahtevajo stalno izmenjavo zraka, in ne le kampanjsko odpiranje oken. Po menjavi starih oken, ki so slabo tesnila in nekako prezračevala stanovanja z novimi, ki tesnijo, prihaja v stanovanjih do nezdrave klime in posledično do raznih zdravstvenih težav, ki jih pripisujemo vsemu mogočemu, le pravemu krivcu ne.
Kaj kaže praksa v stanovajskih blokih?
Pri starejših stanovanjskih blokih obstoječi centralni prezračevalni sistem, kjer je odvodni ventilator na strehi dotrajal, upravniki kar izključijo, pri novejših blokih pa centralnega sistema sploh ni, ampak le ventilatorji v kopalnicah in kuhinjah, ki le občasno delujejo in nikakor ne prezračujejo stanovanj skladno z zdravstvenimi zahtevami. Če ob tem še menjamo okna, se glede na prvotno stanje, ko so bila stanovanja še nova, kakovost zraka samo še poslabša.
Foto: klimatizacija-smelcer.si |
Rešitev - prisilno prezračevanje
Le dva načina bosta zagotovila kakovostno prezračevanje vseh prostorov. Bodisi higrosenzibilni sistem brez rekuperacije, bodisi centralni sistem z rekuperacijo, za katerega so na voljo visoke subvencije in predstavlja odlično in ekonomsko upravičeno odločitev. Drugih načinov z lokalnimi in t.i. decentralnimi sistemi ne priporočamo, saj te rešitve ne delujejo po osnovnem načelu kakovostnega prezračevanja: svež zrak moramo dovajati v bivalne prostore, ta zrak nato potuje po hodnikih do servisnih prostorov, kjer celotni volumen iz stavbe odvajamo.
Povezane vsebine