Cene energentov in skrb za okolje sta dva izmed številnih razlogov zakaj v današnjem času posegamo po energetsko učinkovitih (varčnih) in okolju prijaznih napravah.
V sodobnem načinu prezračevanja težko naletimo na napravo brez rekuperatorja toplote. Ta namreč zmanjša toplotne izgube, ki nastanejo s prezračevanjem.
![]() Naprave Systemair Topvex in Systemair VR z vgrajenim rotacijskim regeneratorjem toplote, EC motorji in filtri F7 na dovodu. |
Funkcija rekuperatorja je da svež zunanji zrak ogreje z odpadnim prostorskim zrakom. Prenos toplote običajno poteka preko aluminijastih ali plastičnih lamel, pri čemer se dovodni (zunanji) in odvodni (prostorski) zrak ne mešata. Poznamo več vrst rekuperatorjev toplote, tokrat pa bi več pozornosti namenili rotacijskim regeneratorjem toplote.
Običajno so sestavljeni iz aluminijastih lamel med katerimi se giblje zrak (maks. 3m/s). Lamele so enakomerno raporejene po vrtljivem kolesu valjaste oblike. Ogreje jih odvodni (topel) zrak iz prostora, kolo nato z vrtenjem lamele prenese na stran svežega zraka. Te oddajo toploto svežemu zraku, ki ga dovajamo v prostor in ga na ta način ogrejejo. Kolo je z jermenom povezano na motor, ki prilagaja hitrost vrtenja glede na temperaturne pogoje in se v primeru, da temperaturna tipala ne zaznajo temperaturne razlike med odvodnim in svežim zrakom, ustavi. Toplotni izkoristki tovrstnih toplotnih regeneratorjev segajo nekje do 85%.
Princip delovanja
Rotacijski regeneratorji ne potrebujejo odtoka za kondenz. Zaradi latentnega dela toplote, ki jo odvodni zrak odda lamelam, na površini lamel pride do kondenzacije. Tvorijo se drobne kapljice (kondenz), ki nato izparijo v dovodni zrak. Rotacijski regeneratorji poleg toplote v prostor vračajo tudi vlago (do 60%). Za še večji učinek vračanja vlage so na voljo tudi kolesa s higroskopičnimi in sorpcijskimi premazi.
![]() |
![]() EC motor z vgrajeno elektroniko |
Za preventivno zaščito igra pomembno vlogo tudi stopnja filtracije zraka pred vstopom v regenerator. Naprave so običajo s tem razlogom opremljene z vrečastimi ali kasetnimi filtri, ki dosegajo stopnjo filtracije vsaj F5.
Energetsko učinkovite naprave obravnavamo kot celoto, zato je poleg elementov za vračanje odpadne toplote potrebno upoštevati tudi rabo energije za lastno delovanje (motorji za pogon ventilatorjev). Upoštevati moramo SFP (Specific Fan Power) faktor - razmerje med električno energijo, ki jo ventilator porablja za delovanje [kW] in pretokom zraka ki ga vetilator proizvaja [m3/s]. Težimo k napravam s čim nižjim SFP faktorjem, ki pa je odvisen tudi od delovnega območja naprave (ventilatorjev).
![]() |
Z namenom zniževanja obratovalnih stroškov so kompaktne naprave Systemair v celoti opremljene z EC (elektronsko komutirani) motorji, ki poskrbijo da ventilatorji delujejo v izbranem delovnem območju. Motorji z omenjeno tehnologijo namreč porabijo celo do 30% manj električne energije za delovanje od običajnih asinhronskih.
In cena? Običajno so naprave z rotacijskim regeneratorjem dražje od tistih s ploščnim rekuperatorjem. Če pa govorimo o napravah Systemair je stvar prav nasprotna! Naprave so namreč cenejše, hkrati pa dosegajo višje izkoristke od tistih z običajno ''kocko''!