V bolj ali manj zrakotesnih novograjenih ali prenovljenih stavbah – in danes so takšne skorajda vse – pozabljamo na ključno stvar: ne samo nova okna z dvojno ali celo trojno zasteklitvijo in debel toplotnoizolativni ovoj, nujno je tudi prezračevanje.
Če pozabimo na prezračevanje, smo šli z dežja pod kap. »Bolje bi bilo, da nismo naredili fasade in zamenjali oken,« opozarja Milan Kuster, direktor podjetja Lunos Slovenija. Dejstvo je, da zrakotesnega objekta ni mogoče ustrezno in zadostno prezračiti zgolj z odpiranjem oken. V tem primeru bi namreč moral biti nekdo ves čas doma in vsake tri ali štiri ure odpreti vsa okna in vrata oziroma narediti prepih. Če tega ne naredimo, se zrak v prostoru ne zamenja oziroma izmenjava ni zadostna – priporočljiva izmenjava zraka pa je od 0,4 do 0,8 celotnega volumna na uro.
Ob pomanjkanju ustreznega prezračevanja tako na zastekljenih površinah nastaja kondenz, v vogalih in za pohištvom, kjer zastaja zrak, se začne pojavljati plesen, v zraku nemalokrat primanjkuje kisika ... Kakovost zraka je zato v marsikaterem stanovanju ali hiši milo rečeno katastrofalna.
Decentralno prezračevanje ni enako lokalnemu prezračevanje
Rešitev je v decentralnem sistemu prezračevanja, ki pa ga ne smemo enačiti z lokalnim. Lokalno namreč pomeni, da se prezračuje le prostor, v katerem je vgrajena lokalna enota, medtem ko so pri decentralnem prezračevanju posamezne enote med seboj povezane in zagotavljajo celovito prezračevanje vseh prostorov v hiši ali stanovanju. Posamezne enote decentralnega sistema so lahko na videz podobne nekaterim enotam lokalnega prezračevanja, tukaj pa se vsa podobnost konča. Vse enote decentralnega sistema namreč delujejo usklajeno prek centralne regulacije, ki nadzira razmere v posameznih prostorih in temu samodejno prilagaja delovanje posameznih enot.
Višina naložbe odvisna od števila vgrajenih enot
Lunosov decentralni prezračevalni sistem je narejen tako, da ga je preprosto vgraditi tako v novogradnje kot v obstoječe objekte. Izrabljeni zrak se iz objekta odvaja skozi tako imenovane umazane prostore (kuhinja, kopalnica, wc), svež zrak pa prihaja v notranjost doma skozi čiste prostore (otroška soba, spalnica, dnevna soba).
Gradbeni posegi pri vgradnji sistema so minimalni, ob pravilnem načrtovanju so dela običajno končana v enem dnevu. Koliko nas bo stala naložba, je odvisno od tega, koliko enot decentralnega sistema bo treba vgraditi za ustrezno izmenjavo zraka. Na splošno velja, da je treba za začetno naložbo odšteti od 1000 do 3000 evrov.
Za 200 kvadratnih metrov veliko hišo, na primer, bomo potrebovali od osem do deset enot, za pravilno krmiljenje pa dve regulaciji, eno za spalni del in drugo za bivalnega. Za decentralni sistem z rekuperacijo bo treba v tako veliki hiši skupaj z vgradnjo odšteti približno 4500 evrov, strošek naložbe bo manjši s subvencijo Eko sklada, ki znaša do 20 odstotkov vrednosti naložbe oziroma 300 evrov za vsako vgrajeno enoto decentralnega sistema.
Minimalni stroški vzdrževanja in obratovanja
Z vzdrževanjem decentralnega prezračevalnega sistema ni nobenega dela in stroškov, minimalni so tudi obratovalni stroški. Sistem namreč za delovanje porabi zelo malo električne energije, zadnja generacija naprav celo zgolj 0,005 vata na kubični meter na uro. Letno porabo električne energije za posamezen Lunosov element lahko primerjamo z letno porabo televizijskega sprejemnika v stanju pripravljenosti, kar znese približno 2,5 evra na leto. »V primerjavi s konkurenčnimi proizvodi naš sistem za lastno obratovanje porabi petdesetkrat manj,« zagotavlja sogovornik.
Na pravih mestih in ustrezno dimenzioniran
Za učinkovito delovanje decentralnega sistema z rekuperacijo je nujno, da je sistem pravilno načrtovan, nameščen na pravih mestih in ustrezno dimenzioniran. Le ob izpolnjevanju teh pogojev bo zagotovljeno enakomerno prezračevanje vseh prostorov, izkoristki vračanja toplote pa približno 90-odstotni. »Skrivnost delovanja je v reverzibilnem delovanju rekuperatorskih enot, ki ob sočasni smeri delovanja ustvarjajo zračne poti, kjer se izmenja celotna prostornina zraka v prostoru. Najpomembnejše pa je krmiljenje, za katerega skrbi posebna kontrolna enota, ki ves čas meri temperaturo, vlago, vsebnost ogljikovega dioksida in prašne delce v prostoru, temu pa prilagaja smer in čas delovanja posamezne rekuperatorske enote,« pojasni Milan Kuster.
Lunos na lestvici najhitreje rastočih podjetij v Evropi
Časnik Financial Times v sodelovanju s statističnim portalom Statista objavlja lestvico 1000 najhitreje rastočih podjetij v Evropi. Letos se je na to lestvico uvrstilo tudi podjetje Lunos Slovenija. Kakor pravi direktor podjetja Milan Kuster, je moralo njihovo podjetje, da se je uvrstilo med tisoč najhitreje rastočih, med letoma 2014 in 2017 doseči 37,7-odstotno letno rast. Lunos Slovenija pa je od ustanovitve leta 2010 zrasel za 265 odstotkov: »Številke dokazujejo, da so naši prezračevalni sistemi res kakovostni. Dejstvo je, da ustvarjajo potrebam uporabnika primerno, prijetno in čisto prezračevanje vseh bivalnih prostorov, zagotavljajo suhe stene brez plesni in velike prihranke pri ogrevanju.«
Povezane vsebine