Večina ljudi pozna problem prenizke vlažnosti zraka v svojem domu v zimskem času, ki niža bivalno udobje, pa tudi lajša vstop virusom skozi sluznico v organizem.

 

Nizka vlažnost v stavbi je posledica za dihanje nujne izmenjave bolj vlažnega notranjega zraka s (suhim) zunanjim, pri čemer se vlaga neprestano izgublja. Po drugi strani pa človekova aktivnost – dihanje, potenje, kuhanje, pranje perila itd. – deloma nadomešča to izgubljeno vlago.

 

 

e netsi prezracevanje rekuperator

 

Za izračun smo vzeli tipično enodružinsko hišo, v kateri bivajo štirje člani, ki skupaj proizvedejo 14 litrov vode na dan. V skladu s Pravilnikom o prezračevanju računamo s polovično izmenjavo zraka na uro v celotnem objektu. Računamo za zimski dan, ko ima zunanji zrak 0 stopinj Celzija in relativno vlažnost 90 % (običajno ima bistveno nižjo), notranji zrak pa 20 stopinj Celzija. Pri prezračevanju brez vračanja vlage se nivo vlažnosti v zraku ustali pri 27 % relativne vlažnosti. Pri sistemu z rekuperacijo toplote in 60 % vračanjem vlage (entalpijski prenosnik toplote) pa se nivo vlažnosti ustali pri 45 % relativne vlažnosti. Razlika med stopnjama vlažnosti se povečuje, čim manj vlage se proizvede, torej če v hiši živi manj ljudi.

 

 

e netsi prezracevanje razvodi

 

Sistem z vračanjem vlage poskrbi tudi, da v pretežnem zimskem času v objektu ni potreben dodaten vlažilec zraka, ki je energetsko potraten. Po vrhu vsega pa ima rekuperacija višji izkoristek, kadar poleg toplote vrača tudi vlago, saj ima ta visoko specifično izparilno energijo.


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.