Evropska komisija že več let promovira predelavo ali gradnjo stavb, ki imajo nato mnogo nižjo porabo energije. Pri tem ni pomembno, ali so se tega lotili investitorji na javnih ali zasebnih stavbah, prav tako ni važno ali je bil za predelavo uporabljen javni ali zasebni kapital. Green Building je sistem povečevanja energetske učinkovitosti stavb, pri čemer so mišljeni izboljšana toplotna izolacija, učinkovito ogrevanje in hlajenje, inteligentni sistemi krmiljenja in prestrezanje energije sonca. V ta program je na evropskem nivoju trenutno vključenih 364 udeležencev s 616 zgradbami, ki so lani  dosegle skupni energetski prihranek 514.000 MWh.


green_building_nagrada
S predelavo hotela verige Derag v Italiji so dosegli 88% zmanjšanje porabe energije


Green Building in GreenLight

Ocenjevanje stavb so razširili še na varčevalne dosežke na področju razsvetljave. Na tem področju je trenutno vključenih 710 udeležencev, ki so lani dosegli skupni energetski prihranek 304.000 MWh. Letos je prijavljene projekte ocenjevala žirija, sestavljena iz dveh italijanskih in enega nemškega strokovnjaka, vsi specialisti za energetsko učinkovitost stavb. Žirija je letos podelila še dodatno posebno priznanje za najbolj inovativni varčevalni projekt, ki ga je dobilo podjetje Megaron Vukovar d.o.o. iz Hrvaške. Objekt je hotel z restavracijo, letni prihranek 130 MWh, zmanjšanje porabe znaša 112%, stavba pa je postala plusenergijski objekt.


19 zmagovalcev iz 10 EU držav

Svoje projekte je prijavilo 19 organizacij, zmagovalci pa so projekti iz Avstrije, Belgije, Danske, Francije, Nemčije, Italije, Romunije, Španije, Švedske in Velike Britanije. Eden od zmagovalcev s področja predelave obstoječe stavbe v nizkoenergijsko je nemška hotelska veriga Derag, ki je dosegla 88% zmanjšanje porabe energije s prihranki 304 MWh na leto. V kategoriji novih objektov je zmagala tudi upravna zgradba švedske firme Fabege AB, z doseganjem 64% zmanjšanje in prihrankom 3.411 MWh letno.


V programu GreenLight je nagrajenec angleški Data Migration Centre, kjer so porabo za razsvetljavo zmanjšali za 95%, s prihrankom 732 MWh letno. Člani žirije so izračunali, da povprečno zmanjšanje porabe energije vseh nagrajenih stavb in razsvetljav znaša kar 68,5%.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.