Primer odlične prenove hiše na Gorenjskem
Na obrobju podeželja na Gorenjskem je bila izvedena prenova družinske hiše iz osemdesetih v sodoben in tehnološko napreden dom. Poseg v to hišo, uporabne površine 445 m2, ohranja osnovne arhitekturne elemente in poteze prvotne hiše. Osnovnemu obstoječemu volumnu sta dodana nova elementa, vhod na severni strani in terasna loža na južni fasadi objekta. Prenova hiše je v celoti je objeta v novo kontinuirano lupino, ki oblikovno povezuje obstoječe in novo.
Hiša po prenovi je energetsko varčna, fascinantnega videza, barvno perfektno usklajena. Izgleda kot novo zgrajena hiša. Če jo primerjamo s stanjem pred obnovo, težko verjamemo spremembi, da gre za isti objekt. Arhitekti so delo opravili več kot odlično.
Princip ohranjanja obstoječega se odraža tudi v izogibanju poseganja v nosilno konstrukcijo, delni posegi so predvideni le v mansardnem delu, kjer je zaradi novega odprtega tlorisa sanirana strešna konstrukcija. Programsko je stavba deljena na klet, kjer je zasnovan tehnično-servisni del objekta, na zasebno naravnano pritličje ter mansardno stanovanje, kjer je predviden preplet zasebnega in dnevnega prostora za sprejem gostov. Zaradi berljivosti posegov med starim in novim je bil pri prvotnih arhitekturnih elementih ohranjen obstoječ način obdelave materialov, novi posegi pa se odražajo v sodobnejših, drugačnih gradivih. V mansardi obstoječe zatrepe nadomestijo steklene površine.
Namen prenove hiše je objekt povezati z okolico
Mansarda po prenovi hiše krasno odpira prostor pogledom na planine. V zasnovi okolice sta izvedena dva dostopa do objekta, zasebni na vzhodni strani, ter dostop za goste z zahodne, vrtne strani parcele. Vodilo prenove hiše je bila povezava zunanjega in notranjega prostora, še posebej na zahodni strani s kvalitetnimi pogledi v naravo, kjer terasne površine polagoma prehajajo v vrtni parter. Interier objekta je bil enovito obdelan skozi vsa nadstropja, tehnološka prenova hiše pa je bila zasnovana okolju prijazno.
Kako prenavljati, da bo hiša funkcionalnejša
Kakovostna prenova hiše presega nujna investicijska vzdrževalna dela, kot v zadnjem času pojmujemo menjavo električnih in strojnih instalacij, izolacija fasade in strehe, ter menjavo oken. Pomeni predvsem arhitekturno prenovo objekta. Z njo prepoznamo kakovostne prostorske in likovne elemente prvotnega objekta, jih izluščimo in na nevsiljiv, a prepoznaven način dopolnimo s sodobnimi. Pri tem upoštevamo spreminjajoče se načine bivanja, hkrati pa pri vrednejših arhitekturnih objektih s spoštljivo distanco ohranjamo duha časa, v katerem je stavba nastala.
Prenova hiše ima prednosti – izkoristimo že vloženo delo in materiale
Pravilno načrtovana in skrbno izvedena prenova hiše ustvari edinstven in neponovljiv prostor z veliko dodano vrednostjo. Prenova je hkrati trajnosten način gradnje, pri katerem ponovno uporabimo že vloženo delo in materiale, ki bi jih sicer morali odstraniti, za novogradnjo pa izdelati nove. S prenovo likovno neustrezne ter prostorsko potratne hiše, bomo pomagali tudi pri obnovi slovenske kulturne krajine.
Pri prenovi hiše zmagamo, če lastnik dobro sodeluje z arhitektom
Kakovostna prenova hiše potrebuje čas, znanje, iznajdljivosti, občutek za prostor in pripravljenost za reševanje vedno novih izvedbenih detajlov. Veselje do takšnega dela morata imeti tako arhitekt kakor lastnik. V prenovo vložena čas in energija se namreč ne moreta primerjati z instantnostjo novogradnje tipske montažne hiše. Ker ob prenovi pogosto obnavljamo podedovan objekt, pomeni prenova za lastnike tudi ohranjanje vezi s predniki. Zato je pomembno, da lastnik in arhitekt pri načrtovanju tesno sodelujeta.
|
Ali ob prenovi hiše potrebujemo gradbeno dovoljenje?
Celostna prenova hiše največkrat zahteva veliko rušenja in drugih posegov v konstrukcijo zgradbe. Gradbeno dovoljenje je zato pogosto zahtevano. Kadar gre za spomeniško zaščitene objekte, je potrebno tudi sodelovanje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine. Postopek pridobitve dovoljenja je soroden postopku za pridobitev dovoljenja pri novogradnji. Vsebuje pa nekaj dodatnih sestavnih delov. V pripravljalni fazi je potrebno izdelati posnetek obstoječega stanja in statično presojo konstrukcije, v določenih primerih poseganja v spomeniško varovan objekt je zahtevan tudi konservatorski načrt.
Avtor arhitekture: Jože Peterkoč, u.d.i.a., Air d.o.o., Sodelavca: Dominik Sagadin, Urška Dežman, Fotografije: Matej Lozar.
Želite več informacij? "*" indicates required fields