Razprave o lesu, lepilih in izparinah, ki jih oddajata, ter o njunem vplivu na človeški organizem, so stalen spremljevalec lesne stroke. Do danes so izdeIali veliko število študij, ki se ukvarjajo s kemično ustreznostjo lesa in lesnih izdelkov z vidika primernosti za gradbeni material. Vse študije so iskale odgovor na vprašanje, ali lahko les in izdelki iz njega škodijo zdravju.

 

Ali je les škodjiv

To vprašanje vedno znova priplava na površje, čeprav je bil odgovor podan že davno. To temo vedno znova načenjajo tudi nerazgledani politiki, razne organizacije, lobisti in novinarji, ter jo umetno napihujejo. Znana je predvsem debata o emisijah formaldehida iz lesnih izdelkov, ki velja za klasičen primer, kako lahko manipulirana javnost in slabo poučeni mediji, vodijo do napačnih sklepov. Ogovor na vprašanje, ali je lahko les v kakršnikoli obliki in v bivalnih prostorih škodljiv, je že davno razjasnjen. Če so razmere v prostoru normalne, lahko že iz kemične sestave lesa sklepamo, da so les in izdelki iz njega, zdravstveno neoporečni.

 

lepljeni les

Izbor izdelkov iz lepljenega lesa ali lesnih drobcev je zelo širok

 

Lesni lepljenci

Formaldehidna lepila, ki jih uporablja industrija, spadajo med zelo kakovostne izdelke s tega področja. Izparevanje formaldehida iz večine lepljenih izdelkov je za deset do stokrat manjše od varnostne meje, ki jo je določila svetovna zdravstvena organizacija. Obstajajo že tudi lepila, katerih izparevanje je enako, kot ga oddaja čist masivni les. Mnogim ni znano, da človeško telo dnevno oddaja velike količine formaldehida, in nebi preživelo, če se ta proces nebi stalno dogajal. Odrasel moški odda na dan 50 gramov formaldehida, v notranjih prostorih pa koncentracijo te kemikalije merimo v mikrogramih.

 

Les oddaja še druge snovi

Znano je, da iz lesa izparevajo lesni formaldehid, več višjih aldehidov in terpenov. Vpliv na človeka je zanemarljiv, saj je bila pred tisočletji, v gozdovih kjer se je gibal pračlovek, koncentracija lesnih izparin v zraku veliko višja kot danes. Iz toksikološkega zornega kota se organizmi rešijo zunanjih vplivov na tri načine. Najprej lahko organizmu zunanji vplivi tako škodijo, da ne preživi. Druga možnost je sposobnost organizma, da škodljive snovi v kratkem času nespremenjene izloči. Tretja možnost je sposobnost organizma, da se na tujo snov navadi in jo celo uporabi v svojo korist. Ker človeštvo še obstaja to pomeni, da smo se na te snovi očitno navadili. Švedi so izvedli poskus, v katerem so osebe izpostavili ekstremnim koncentracijam lesnih izparin. Z meritvami so ugotovili dva pojava. Osebe so del hlapov vdihnile in nato nespremenjenega izdihnile, del snovi, ki pa jih je telo absorbiralo, se je izločil v manj kot petih minutah. V običajnih pogojih takih lesnih emisij nikoli ne dosežemo. Če bi to želeli, bi morali zelo smolnato drevo hitro predelati v deske in iz njih takoj sestaviti majhen prostor. V tem prostoru bi ena od sto testnih oseb mogoče začela kihati in to bi bilo vse.    

 

Plošče in nosilci iz lepljenega lesa

Plošče in nosilci iz lepljenega lesa imajo izjemne statične lastnosti

 

Pozitivni vplivi lesa

V Avstriji je v teku triletni raziskovalni projekt v katerem raziskujejo vpliv emisij lesa na dobro počutje testnih oseb. Ena od zaključenih študij, ki jo je izvedla medicinska fakulteta v Gradcu potrjuje dejstvo, da se testne osebe v prostorih, ki so popolnoma obdani z lesom bolje počutijo, kot v prostorih zgrajenih iz drugih gradbenih materialov. V novi študiji bodo poskusili določiti, zaradi katerih snovi, ki izhajajo iz lesa, je počutje oseb boljše. Do sedaj je znano, da nekatere vrste terpenov pozitivno vplivajo na človeški živčni sistem in dihalne poti, zato nekatere od teh snovi najdemo tudi v zdravilih. 

 

Pot v smeri izboljšav

Strokovnjaki že dolgo trdijo, da je gradnja z uporabo lesa ugodna za bivanje. Pri tem pa kaže, da je sodobna usmerjenost v gradnjo, pri kateri uporabljamo samo les, bolj posledica razvoja trga in ne toliko skrbi za ugodje stanovalcev. Čeprav v reklamah poudarjajo ravno to dejstvo. Pri tem kemiki še opozarjajo na paradoks, znan iz toksikologije, da manj vedno ne pomeni bolje. Če se v gradbenem sklopu pojavi motilni element, je potrebno samo njega zmanjšati pod določeno mejo in okolje za bivanje bo spet neoporečno. Zato je potrebno razprave o vplivu lesa zaključiti in se začeti vpraševati, kako koristni so posamezni izdelki iz njega.

Tihec – povzetek Holzkurier

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.