Poletno pregrevanje hiš in stanovanj lahko preprečimo z zasenčevanjem in pametnim zračenjem, nakup klime naj bo vedno zadnja možnost. Tema poletnega pregrevanja bo vedno bolj zanimiva, saj smo zimske probleme že rešili s toplotno izolacijo sten.

 

 

sencila rolete zaluzije tenda

Senčenje v poletnem času  pripomore k udobju bivanja in zmanjša porabo energije pri hlajenju objekta

 

 

Notranji viri toplote

Vpliv slednjih je potrebno čim bolj zmanjšati. Največ toplote odda veliko število oseb na majhnem prostoru, razsvetljava ter različne naprave, ki jih poganja elektrika. To kar nam je pozimi pomagalo pri vzdrževanju temperature, nam poleti pregreva prostore.

Vključimo samo svetila, ki so nujno potrebna, lestence in okrasne luči pa ugasnemo. Prilagodimo se ritmu dneva in čim več dela opravimo ob dnevni svetlobi. Med velike a prikrite vire toplote spadajo TV in HiFi naprave ter računalniki, saj so običajno vključeni po več ur, če ne celo neprekinjeno. Varčni aparati porabijo manj elektrike, oddajajo pa polovico manj toplote. Pralne in pomivalne stroje ter grelnik vode vključujemo ponoči,  saj oddajajo veliko toplote. Pripravo hrane pa prilagodimo poletnemu času, manj kuhamo in jemo presno hrano.

 

 

sencila zaluzije rolete

Starodavne lesene naoknice so odlična zaščita pred pregrevanjem

 

 

Nočno hlajenje

Poleti čez dan prezračujemo samo toliko, kolikor je iz higienskih razlogov nujno potrebno in hladen nočni zrak čim dlje obdržimo v stanovanju. Podnevi prezračujemo enako kot pozimi, kratko in sunkovito skozi široko odprta okna in vrata. Nočno hlajenje pa bo uspešno le, če bo temperatura zraka padla pod 21°C za najmanj 5 ur. Problem so nova klimatska dejstva, saj se število hladnih poletnih noči skokovito zmanjšuje v vsej Evropi.

Nočno zračenje pa ni tako enostavno, saj mora biti stanovalec kar discipliniran. Učinkovito bo zračenje s prepihom, skozi okna na nasprotnih stenah stavbe, delno pomaga tudi ventilator. Tisti, ki imajo v hiši ali stanovanju vgrajeno prezračevanje, so tukaj v prednosti, saj bodo brez prepihov in vstajanja uspešno ohladili stanovanje. Ohlajevanje si lahko privoščijo tudi lastniki hiš, ki zrak zajemajo skozi cev, vkopano v zemljo. Hišo bodo uspešno ohladili, čeprav ta postopek ne spada v hladilno tehniko. 

 

 

sencila folija pregrevanje

 Reševalna folija na zunanji strani okna je odlična toplotna pregrada

 

 

Dnevno preprečevanje pregrevanja

Dobro izolirane stene stavbe so koristna zaščita, pri tem imajo prednost masivni zidovi in debeli estrihi, saj izravnavajo temperaturne skoke. Nujno potrebno je preprečiti direkten dostop sončnih žarkov skozi okna, saj bodo tla in predmete tako ogreli, da jih preko noči ne bo možno ohladiti. Zaščita pred toplotnim sevanjem mora biti vedno na zunanji strani, z belo ali srebrno svetlečo površino, rolete do konca spuščene, okna pa zaprta. V sili okna z zunanje strani prekrijemo s srebrno folijo, ki jo uporabljajo reševalci. Njen učinek je skoraj neverjeten, zato se splača poskusiti.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.