Zaradi zaščite in rastoče cene lesa iz afriških in južnoameriških gozdov, iščejo tehnologi nove načine za povečanje trajnosti lesov, ki rastejo v Evropi. Poleg obdelave lesa v posebnih visokotemperaturnih zračnih komorah, je na pohodu nova tehnologija, ki daje tudi zelo dobre rezultate.

 

termoles 1

Prekuhavanje kosov bukovega leda v običajni fritezi je dalo odlične rezultate

 

Fritiranje v olju

Profesor Rapp dela na hannoverski univerzi preizkuse, s katerimi želi izboljšati lastnosti izdelkov iz evropskih lesov, predvsem bukve. Z novim postopkom je dosegel, da je les postal dolgoročno neobčutljiv na vremenske vplive in škodljivce.

 

Les je potopljen v vroče olje, pri čemer ga pregrevajo do 40 ur v 200 °C vroči oljni kopeli. Pri tem se termično obdela celoten prerez, les pa postane izjemno odporen na gnitje. Zgradili so veliko fritezo za 11 m3 lesa, oljna kopel iz repičnega olja pa najprej izloči iz lesa vso vlago, skuha celulozo in uniči vse zametke plesni.

 

Med preizkusi odpornosti na vremenske vplive, kose lesa do polovice vkopavajo v zemljo ali jih izpostavijo dolgoročnemu vplivu vlage in vročine, rezultati pa so odlični. Običajen količek iz bukve po petih mesecih delno razpade in prične globinsko gniti, fritiran les pa ostane nespremenjen in nedotaknjen tudi po več letih.

 

termoles 2

Enajstkubični oljni rezervoar je že primeren za polindustrijsko obdelavo lesa

 

Več dobrih in malo slabih lastnosti

Po odcejanju lahko les takoj pošljejo v obdelavo, saj olje služi samo kot prenašalec toplote in ne prodre v les. Med fritiranjem izpari vsa voda, celična in celulozna vlakna ter ostanki sladkorjev se dobesedno prekuhajo, zato škodljivci vseh vrst zaradi suhosti lesa nimajo podlage za svoj razvoj. Fritiran les je odličen za pohištvo, klopi, stole ali obloge za zunanje terase ali talne obloge. Tak les je vsestransko uporaben z eno izjemo, saj postane bolj krhek, zato ni primeren z uporabo v gradbenih nosilnih konstrukcijah. Ima pa še eno lastnost, ki jo imajo vsi termično obdelani, običajni ali afriški lesovi. Pod vplivom sončne svetlobe z leti posivi, to pa nameravajo odpraviti s prozornim premazom, ki UV žarkom prepreči, da bi prodrli do površine lesa. Postopek pregrevanja v oljni kopeli so s poskusi pripeljali do industrijske zrelosti, zato se bo prej kot v dveh letih oljno obdelan termoles znašel na policah naših trgovin.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.