Skupina švicarskih in avstrijskih raziskovalcev je pred kratkim dobila prestižno energetsko nagrado  Watt d’Or 2009 (Zlati Vat 09) za postopek, s katerim iz lesa izdelajo sintetični zemeljski plin, ki je primeren za pošiljanje po plinovodnem omrežju.

V testnem postrojenju, ki stoji v avstrijskem Güssingu, iz lesa proizvajajo metan, ki je temeljna sestavina zemeljskega plina. Nosilec projekta so strokovnjaki švicarskega instituta PSI, ki je s 1300 sodelavci in letnim proračunom 260 mio švicarskih frankov, največji raziskovalni inštitut v tej državi.

 

Eko energija

Do danes smo les v energetiki uporabljali za ogrevanje kot enega najčistejših in CO2 nevtralnih virov, čeprav ob zgorevanju nastaja tudi zdravju škodljiv droben prah. Pridobivanje plina iz lesa omogoča ohranjanje njegovih energetskih prednosti in odpravo redkih pomanjkljivosti. Z novim postopkom pridobimo vsestransko uporaben energent, s katerim bi lahko v vsaki, z gozdom poraščeni državi, pokrili pomemben del energetskih potreb.

 

Posebnost postopka je nov način pretvarjanja lesnega plina v metan, nova mešanica pa je podobna zemeljskemu plinu. S tem je les v plinastem stanju na razpolago za kuhanje, ogrevanje, pogon avtomobilov ali za proizvodnjo elektrike v plinskih elektrarnah. Ta energent je CO2 nevtralen in s tem okoljsko neoporečen. Postopek je dvostopenjski, v prvi stopnji iz lesa pridobijo plinsko mešanico, ki ni primerna za plinovode, v drugi pa s katalitičnim postopkom to mešanico spremenijo v metan.  

 

Iz znanosti v uporabo

V razmeroma velikem in zato primerno dragem testnem postrojenju so izumitelji dokazali, da postopek katalitične metanizacije ne deluje samo v laboratoriju, temveč tudi v industrijski velikosti. Ta naprava je prva tovrstna na svetu, gradnja pa je bila nujna, saj lahko znanstveniki le tako dokažejo, da ideja deluje. Precejšnja sredstva za gradnjo so pridobili s pomočjo podjetij Swisselectric, dveh avstrijskih podjetij, ki se ukvarjata z okolju prijaznimi tehnologijami in uvajanjem novih tehnologij na trg, ter iz sredstev evropske unije, namenjenih razvoju novih tehnologij.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.