Slovenija mora kot članica EU zamenjati energetske vire

Javno–zasebno partnerstvo pri energetski obnovi šolskih objektovZ namenom podaje ocene in mnenja smo v januarju na Sektor za javno – zasebno partnerstvo in sistem javnega naročanja naslovili pismo, v katerem smo razčlenili vzorčni model javnega objekta na območju Mestne občine Kranj.Objekt je tipični predstavnik tovrstnih objektov, pri katerem raba energije za potrebe ogrevanja ni predstavljala pomembnega izhodišča pri pripravi gradbenih in izvedbenih projektov. Ogledali smo si podobne objekte na območju Mestne občine Kranj in ugotovili, da bi bila pri vseh analiza obstoječega stanja enaka ali podobna.

sola_malaJavno–zasebno partnerstvo pri energetski obnovi šolskih objektov

Z namenom podaje ocene in mnenja smo v januarju na Sektor za javno – zasebno partnerstvo in sistem javnega naročanja naslovili pismo, v katerem smo razčlenili vzorčni model javnega objekta na območju Mestne občine Kranj.

 

Objekt je tipični predstavnik tovrstnih objektov, pri katerem raba energije za potrebe ogrevanja ni predstavljala pomembnega izhodišča pri pripravi gradbenih in izvedbenih projektov. Ogledali smo si podobne objekte na območju Mestne občine Kranj in ugotovili, da bi bila pri vseh analiza obstoječega stanja enaka ali podobna.

 

Ugotovitve po izdelavi vzorčnega modela

Za izvedbo vzorčnega modela smo uporabili določila Pravilnika o učinkoviti rabe energije v stavbah (Ur. l. št. 52/2010 z dne 30.6.2010) in Resolucije EU, ki priporoča zmanjšanje rabe fosilnih goriv za 20% do obdobja 2020.  Za ugotovitev energetske izdatnosti lokacije je pri izdelavi analize sodeloval tudi geolog. Pri izdelavi idejne strojne zasnove smo tako upoštevali možnost rabe energije zemlje in energije podzemne vode, vse to zaradi nadomeščanja rabe fosilnih goriv. Možnost rabe biomase smo izpustili zaradi prostorskih pogojev. S predvideno obnovo ovoja zgradbe smo sicer dosegli ustrezno zmanjšanje potrebe po energiji, pojavila pa se je potreba po obvezni ureditvi prezračevanja z lokalnimi rekuperacijskimi enotami.


Rešitev v kombinaciji zasebnih vlagateljev in države

Z matematičnim izračunom  prihrankov ob predlagani energetski obnovi smo ugotovili, da je na podlagi zbranih ponudb izvajalcev skupna investicijska vrednost previsoka, upoštevajoč predvidene prihodke iz naslova letnih prihrankov. Takšen investicijski vložek pa bi postal zanimiv za zasebnega vlagatelja takoj, ko bi pri takšni obnovi sodelovala država ali lastnik takšnega objekta z nepovratnimi sredstvi v višini 25 – 40 %. Nepovratna sredstva bi po našem prepričanju morala prispevati država, saj gre za zamenjavo energetskega vira, kar je obveznost države Slovenije kot članice EU.

 

Cene energentov vplivajo na upravičenost javno zasebnega partnerstva

Javno – zasebno partnerstvo pa bi postalo zanimivo tudi v tistem trenutku, ko se bo dvignila cena kurilnega olja na nivo cene dizel goriva. V takšnem  primeru postanejo investicijska vlaganja zanimiva tudi za zasebnega vlagatelja. Iz obdelanega modela je razvidno, da dvig cene kurilnega olja pomeni v tistem trenutku upravičenost javno-zasebnega partnerstva. Napoved za izenačitev cene kurilnega olja in dizel goriva je že podal Direktorat za energijo.

 

Oblike obvez vlagateljev do lastnikov objekta

Ob dvigu cen energenta ali pridobljenih nepovratnih sredstvih se lahko zasebni vlagatelj obveže s pogodbo evidentiranja prihrankov, ustvarjene zaradi izvršenih ukrepov energetske obnove. Dejansko bi moral vlagatelj predložiti takšno študijo lastniku objekta skupaj s pobudo ali pa jo izdela lastnik objekta in išče preko razpisa zasebnega partnerja. Istočasno zasebni vlagatelj prevzame riziko ustvarjanja prihrankov, saj je povrnitev investicijskih sredstev odvisna od ustvarjenih prihrankov. Pri obravnavi vzorčnega modela nismo upoštevali amortiziranosti objekta in ustvarjenega tovrstnega fonda, ker se zbrana sredstva v ta namen uporabljajo za tekoče vzdrževanje. Po zaključku trajanja pogodbenega razmerja preidejo vsi vgrajeni elementi v trajno last lastnika objekta.

erevija varčujem z energijo mestna občina kranj energetika varčevanje energije šole javni objekti geotermalna energija

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE