Poročilo European Environmental Agency ima pomenljiv naslov: Vodni viri v Evropi ter soočanje s pomanjkanjem vode in sušo. Poudarek poročila se nanaša na pomanjkanje vode v južnih delih Evrope, čeprav porabo pitne vode omejujejo tudi v nekaterih severnih predelih. Pričakujejo tudi povečanje intenzivnosti in pogostosti suš, posledica pa bo omejevanje porabe vode zlasti v poletnih mesecih.
Ugotovitve in priporočila za kmetijstvo
Upravljanje z vodnimi viri se bo od povečevanja števila odjemalcev preusmerilo v zmanjševanje potreb, za kar so potrebni različni koraki in pristopi. Ceno vode nameravajo po novem določati tudi glede na porabljeno količino, kar velja zlasti za kmetijstvo. Vlade morajo obširneje uvajati načrte za obvladovanje suš in se namesto na reševanje kriz osredotočiti na obvladovanje tveganj. Na področjih, kjer primanjkuje vode, pa se je treba izogibati sejanju posevkov, za katere je potrebno intenzivno namakanje. Potrebno je izboljšati učinkovito rabo vode v kmetijstvu, ki je velik porabnik. Priporočajo, da s kombiniranjem izbire posevkov in namakalnih metod ter ob podpori svetovalnih programov izboljšajo učinkovito rabo vode. Pri tem bi morali pomembno vlogo prevzeti nacionalni skladi in skladi EU, ter voditi skupno kmetijsko politiko Evropske unije in vzpodbujati učinkovito ter trajnostno rabo vode v kmetijstvu.
![]() Pomanjkanje vode v naravi ima daljnosežne in neugodne posledice |
Izobraževanje in nadzor
V poročilu ugotavljajo, da so izobraževalni programi v šolah bistveni za doseganje cilja trajnostne rabe vode. S tem so mišljeni še ukrepi za spodbujanje javne ozaveščenosti, ekološko označevanje ter ekološko certificiranje. Potrebno se je spopasti s problemom izgub iz sistemov javne oskrbe z vodo. V nekaterih delih Evrope izgube vode zaradi puščanja cevovodov presegajo 40 % skupne dobave. Problematično je tudi nezakonito odvzemanje vode, pogosto za kmetijsko uporabo, ki je v nekaterih delih Evrope zelo razširjeno. Za reševanje teh težav je treba uvesti ustrezen nadzor in sistem glob ali kazni. Organi oblasti morajo za zmanjševanje pomanjkanja vode oblikovati spodbude za večjo uporabo nadomestnih vodnih virov, med katere spadajo prečiščena odpadna voda, odpadna gospodinjska voda in zajeta deževnica.
Med kratkoročnimi rešitvami omenjajo še črpanje večjih količin vode iz površinskih in podzemnih vodnih zalog. Prekomerno izkoriščanje ni trajnostno, zato ima lahko neprijetne posledice zlasti na kakovost in količino preostale vode ter na ekosisteme, ki so od nje odvisni.
erevija varčujem z energijo podnebje kmetijstvo varčevanje energije vode