Varčevanje z merjenjem

Med varovanje vodnih virov spada tudi zmanjšanje porabe pitne vode. S tem zmanjšamo število kroženj vode, kar je pomembno zlasti zaradi vedno nižje samočistilne sposobnosti zemeljskih plasti in povečane količine strupov v okolju, ki jih z kroženjem vnašamo v vodonosne plasti.

Med varovanje vodnih virov spada tudi zmanjšanje porabe pitne vode. S tem zmanjšamo število kroženj vode, kar je pomembno zlasti zaradi vedno nižje samočistilne sposobnosti zemeljskih plasti in povečane količine strupov v okolju, ki jih z kroženjem vnašamo v vodonosne plasti.

 

Univerza v Liverpoolu

Kot mnoge druge podobne velike ustanove, upravljalci te univerze niso imeli nobenih natančnih podatkov o porabi vode in so dobavitelju plačevali račune, ki so jih dobivali. Na šolskem območju se nahaja 45 stavb, 22.000 študentov in 2.500 uslužbencev.  Ko pa se je račun za vodo začel izenačevati s tistim za porabljen plin, so po mnogih letih postali prvič pozorni. Najprej so s pregledom računov za tri leta nazaj in uporabo računalniškega programa pregledali vzorce porabe in odstopanja. Med drugim so ugotovili, da plačujejo tudi za stavbe, ki že dolgo niso v njihovi lasti, za del porabe pa bi lahko bila kriva luknja v razvodu. Težavo lahko začnejo reševati samo z merjenjem porabe.

 

univerza_liverpool
Porabo vode so v liverpoolski univerzi dveh letih zmanjšali za neverjetnih 400%

 

Najprej so poiskali vse obstoječe vodomere, od teh jih je bilo nekaj pokvarjenih, nekaj zastarelih, nekatere stavbe so imele več merilcev, druge nobenega. V eni od stavb so odkrili še luknjo v cevi, skoznjo pa so v 2,5 letih izgubili 150.000 m3 vode. Izgube pred tem niso mogli ugotoviti, saj je dobavitelj zaračunaval kar ocenjeno količino vode, drugega dokaza ali podatka o izgubah pa ni bilo.

 

Merilne ure so poceni

Najprej so v vse dovode v 34 stavb vgradili vodomere, kar je bil razmeroma majhen strošek. Zaradi boljšega nadzora so jih opremili še z daljinskimi čitalci, ki so podatke vsako minuto sporočali centralnemu računalniku. Prvo odčitavanje in nekaj logičnega sklepanja je zadostovalo, da so porabo takoj zmanjšali za 30%. Našli so nekaj zunanjih uporabnikov, ki so vodo dolga leta dobivali na njihov račun, ter vse sanitarije opremili s samozapornimi ventili na pisoarjih, v pipe vgradili omejevalce pretoka in vgradili tuše z manjšo porabo. Tuši so pred tem porabili 22 litrov na minuto, po zamenjavi pa samo še 6,5 litrov. Poraba je bliskovito padla od 268.000 m3 na 72.000 m3, kar je enako 370%. Ta izjemen prihranek so dosegli z enostavnimi posegi, vse stroške vgradnje varčevalnih elementov pa so s prihranki pokrili v manj kot dveh letih.

 

univerza_liverpool2
V dveh letih pospešenih ukrepov je krivulja porabe vode strmo padla

 

Učenje sonaravnega obnašanja

Študente občasno povabijo na krajša predavanja, poudarjajo pomembnost varčevanja energije in vode ter izdajajo brošure na to temo. S tem postopoma še zmanjšujejo porabo vode, s tem pa tudi energije za njeno ogrevanje. Stalen nadzor porabe omogoča dodatne prihranke, porabo pa nameravajo previdno zmanjšati tudi v laboratorijih, ki zaradi svoje dejavnosti porabijo veliko vode. Študente strojništva in arhitekture vzpodbujajo da iščejo dodatne varčevalne ideje, ki jih bodo uporabljali tudi po zaključku študija.

 

V razvitem svetu je čista voda nekaj samoumevnega, sistem pa je veliko bolj ranljiv kot kaže na prvi pogled. Zato so stalne izboljšave in sonaravno obnašanje vseh najboljše zagotovilo, da bo vode dovolj tudi v bodoče.


 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI