Odgovor na vprašanje, kaj imajo skupnega angleška kraljica, sir Elton John in sir Richard Branson je enostaven. Vsi trije so Angleži, imajo plemiške naslove in so bogati. Imajo pa še eno skupno lastnost, ki je manj znana. Vsi trije svoja bivališča ogrevajo s toplotnimi črpalkami.

 

polozaj zunanje toplotne crpalke

Položaj zunanje enote toplotne črpalke izberemo tako, da povzroča čim manj motenj in hrupa

 

Koristne spremembe

Elektrika je žlahtna energija, ki zagotavlja ekonomsko rast, kvaliteto življenja, olajša delo in izboljšuje okoljske razmere. Vse to velja tudi, kadar jo uporabimo za pogon toplotnih črpalk, ki so v enodružinskih hišah postale skoraj standardno ogrevanje. Pri tem so v prednosti črpalke zrak/ voda saj je cena najnižja, vgradnja pa enostavna. Neposredno zamenjavo kotla s toplotno pa omogočajo nove visokotemperaturne naprave, ki kljub -20°C zunaj, lahko vodo v predtoku ogrejejo na 65°C. Kar pomeni, da razvod v hiši in radiatorji ostanejo. To omogoča poseben sistem vbrizgavanja (EVI), posledica pa je pridobivanje toplotne moči ob zviševanju temperature, kar je ravno obratno kot v običajnih toplotnih.

 

Izbira vira toplote in tipa ogrevanja

Najbolj ekonomično je zajemanje toplote iz vira, ki ima pozimi najvišjo temperaturo. To je podtalnica, s povprečnih +10°C, potrebujemo pa 200 litrov na uro za vsak kW grelne moči toplotne črpalke. Druga možnost je prestrezanje akumulirane toplote v zemlji, ki jo zajamemo z vertikalno sondo ali vodoravnim cevnim registrom, za vsak kW grelne moči pa potrebujemo 40 m2 registra. Tretja možnost je zajemanje zraka, ki je pozimi hladen, vendar v sebi skriva še dovolj toplote, da z njo lahko ogrejemo hišo. Najpomembnejši podatek pa je izračun časa vračanja vloženega denarja, ki mora biti čim krajši in je zato osnovni podatek med odločanjem.

 

Kljub napredku visokotemperaturnih sistemov je najboljša odločitev za nizkotemperaturno talno ali stensko ogrevanje. Za to obstajata dva dobra razloga. Prvi je, da takega bivalnega ugodja ne bomo mogli doseči z nobenim drugim ogrevanjem, drugi pa je visok izkoristek. Z meritvami so dokazali, da za 1°C višja temperatura ogrevalne vode povzroči za 2,5% nižje grelno število. To pomeni, da je grelno število v sistemih s predtokom 55°C za 50% nižje kot v napeljavah s predtokom 35°C, ki zadostuje za talno ogrevanje.

 

Za ogrevanje sanitarne vode, pa je 35°C premalo, zato potrebujemo toplotno črpalko, ki omogoča krmiljenje dveh temperaturnih nivojev. Zato bo v visokotemperaturnem režimu najprej ogrela sanitarno vodo, po preklopu pa bo v nizkotemperaturnem načinu ogrevala hišo. Pomembno je še, da ogrevanje krmilimo v odvisnosti od zunanje temperature, s čimer učinkovitost ogrevanja povišamo do 10%. Če dodamo še prezračevanje z vračanjem toplote, smo vgradili vso tehniko, ki omogoča vrhunsko bivalno ugodje in najnižje možne stroške.

 

Zrak/ voda, podatki in hrup

Na razpolago je več izvedb, ki se razlikujejo po obliki, najbolj pa po učinkovitosti. Ta vrednost je najbolje izražena v grelnem številu, oznaka COP. Po sedanjih standardih mora biti to število izmerjeno takrat, ko ima zrak +2°C, voda v predtoku pa 35°C, kar je v tabelah skrajšano opisano kot A2/W35 (Aussen 2/ Wasser 35), meritev pa mora potekati v skladu s standardom EN 14511. Vsi izdelki, ki imajo pod temi pogoji grelno število nad 3,5 so dobri in se jih splača vgraditi. Grelna števila potrjujejo meritve certificiranih inštitucij, to pa upošteva tudi Eko sklad, ki subvencionira samo kakovostne in učinkovite izdelke.

 

Poleg učinkovitosti pa je zelo pomembno tudi, kolikšen hrup povzroča toplotna črpalka. S suhoparnimi podatki o hrupu si lahko najmanj pomagamo, saj s tem nimamo izkušenj. Kljub temu, da so pozimi vsa okna zaprta, je lahko hrup zunanje enote izjemno moteč. Onesnaženje s hrupom je danes pomembna tema v razvitem svetu, saj povzroča motnje in bolezni. Lestvica hrupa je logaritemska, zato že majhne razlike v številkah pomenijo veliko razliko v hrupnosti. Zato lahko tišje zunanje enote prepoznamo po tem, da imajo vgrajene velike ventilatorje, lopute pa so oblikovane podobno kot bumerang ali ptičja perut.

 

Nakup toplotne črpalke na električni pogon je v vseh pogledih dobra odločitev za vsakogar. Za okolje in denarnice vseh nas pa bi bilo veliko bolje, če bi se začeli primerjati po tem, kakšno toplotno imamo doma, in ne kakšen avto.

 

Povzetek tekstov Termotehnika, avtor mag. Franc Pesjak

 


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.