Slika 1
Image


Medtem ko naftne družbe vrtajo na odročnih krajih in vedno globlje v lovu na nafto, je čas, da tudi vetrnice postavimo tja, kjer piha stalen in močan veter. Deset kilometrov visoko so vetrovi močnejši in pihajo skoraj neprekinjeno ter skrivajo v sebi stokrat več energije, kot vetrovi pri tleh. Današnja najvišja vetrnica je visoka samo 200 metrov, zato se z novimi ne more primerjati. Izračuni kažejo, da bi samo 1% energije višinskih vetrov zadostoval za pokritje potreb celotnega planeta

 

Kot helikopter
Sodobni inženirji si med načrtovanjem pomagajo z računalniškimi programi, ki so sposobni simulirati pogoje in sile, ki bodo nastajale med delovanjem letečih generatorjev. Prvi predlog je podoben večrotornemu helikopterju, katerega krila delujejo kot krilo zmaja, zato ga nosi isti veter, ki ga poganja. Generatorji elektriko pošiljajo po sidrnem kablu na zemljo, vse deluje brez hrupa in nevidno. Če vetra ni, vgrajeni elektromotorji vrtijo krila, da naprava ta čas lahko ostane v zraku. Zapleteni mehanizmi

Image
Slika 2
za nastavljanje kota kril niso potrebni, saj naprava deluje z nagibanjem celotnih rotorjev, zaradi česar bo leteči stroj zdržal daljši čas brez vzdrževanja. 
 

Poseben balon
Druga skupina znanstvenikov predlaga izdelavo balona, polnjenega s helijem, ki deluje podobno kot vodni mlin, ki bi ga namestili kilometer nad zemljo. Mehko konstrukcijo bodo utrdili z aluminijastim ogrodjem, na obeh koncih pa obesili generator. Če zmanjka vetra balon ostane v zraku, vzdrževanje je enostavnejše saj ga za preglede lahko hitro potegnejo nazaj na tla. Izdelek je že danes zanimiv za postavitev na obalah odročnih otokov ali nad manjšimi puščavskimi naselbinami, da bi z njim nadomestili obstoječe dizelske generatorje. 

 

Cene in investitorji
Zanimivo je, da opisane projekte s svojimi dobički financirajo naftne družbe, ki mrzlično iščejo nove rešitve in možnost zaslužkov za čas po nafti. Po predvidevanjih so takšne leteče elektrarne tako učinkovite, da elektrika iz njih nebi bila nič dražja, kot je ta, ki jo danes dobimo iz vodnih ali termoelektrarn. Skeptiki trdijo, da nobena od opisanih rešitev ne bo delovala, inženirji pa dokazujejo, da je energetska lakota tako velika, da bomo prve podobne naprave kmalu videli. Ali ni že čas, da se v lovu za energijo počasi obrnemo od zemlje k nebu?


Image
Slika 3

slika 1: Dva tipa balonskih vetrnic za vetrove ki pihajo kilometer visoko.

slika 2: Obliko balona ohranja kostrukcija iz aluminijskih veznih palic.

slika 3: Ko ni vetra naprava ostaja v zraku z lastnim pogonom.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.