Enotnega mnenja o tem, kakšen naj bi bil načrt prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo, ni, kažejo odzivi na tri scenarije, ki so jih pripravili na ministrstvu za infrastrukturo in iz katerih naj bi nastal osnovni razvojni dokument na področju energetike – Energetski koncept Slovenije (EKS).
Analize slovenske energetike kažejo, da je nujna prenova preskrbe z energijo, če želimo doseči cilje, ki jih na področju zmanjševanja emisij toplogrednih plinov in porabe energije zahteva od nas t. i. zimski energetski paket EU – to je 80-odstotno zmanjšanje emisij do leta 2050 glede na leto 1990. Cilje do leta 2030 bi še razmeroma zlahka dosegli, po tem pa bo morala slediti temeljita transformacija energetike. Mnenja ključnih akterjev v slovenski energetiki o tem, kako to storiti in doseči zastavljene cilje, si precej nasprotujejo, do predlogov infrastrukturnega ministrstva, ki naj bi nas popeljali v nizkoogljično družbo, pa so kritični tudi v nevladnih organizacijah. Del njihovih mnenj povzemamo v nadaljevanju, drugi del bomo objavili v naslednji številki revije.
Ali res potrebujemo TEŠ?
V Sindikatu delavcev dejavnosti energetike (SDE) Slovenije menijo, da bi moral energetski koncept tudi v prihodnje omogočati uravnoteženo strukturo proizvodnih virov električne energije, saj država potrebuje tako hidro-, termo- kot jedrsko energijo in alternativne vire.
»Izkoristiti je treba ves vodni potencial, predvsem Muro, ker sistem subvencioniranja električne energije, pridobljene iz solarnih modulov, v večji meri ni primeren za slovenska gospodinjstva in gospodarstvo. Vetrna energija je tukaj zanemarljiva,« pravi Branko Sevčnikar, predsednik SDE Slovenije.
Po besedah direktorja Elektra Maribor Boris Soviča je težko napovedati prihodnost, saj je politika subvencioniranja obnovljivih virov v Evropi neenotna, prav tako nekatere države jedrskim elektrarnam nasprotujejo, druge jih podpirajo, nafta in plin pa sta povezana s stabilnostjo valut na svetu.
»Napačno bi bilo, če bi pri energetskem konceptu prevzemali druge vzorce, saj je slovenska energetika zelo specifična. Nobena druga država namreč ne zagotavlja dveh tretjin elektrike iz dveh elektrarn, prav tako nobena ne prenaša po žicah dvakrat toliko elektrike, kot je porabi. Najprej moramo odgovoriti na vprašanje, kaj bi radi s tem, kar že imamo,« je na posvetu, ki ga je junija pripravil SDE Slovenije, poudaril direktor Elesa Aleksander Mervar, ki je prepričan, da Slovenija potrebuje Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ), saj nobena nova tehnologija ne bo proizvajala elektrike po ceni, nižji od 60 evrov za megavatno uro. Po Sevčnikarjevem mnenju TEŠ 6 sicer ni bil potreben, vendar opravičuje svojo vlogo pri zagotavljanju stabilne preskrbe in pri izpolnjevanju zavez do podnebnih sprememb: »Stari bloki tega ne bi omogočali.«
Božo Dukič, tajnik Združenja za energetsko neodvisnost Slovenije (ZENS), pravi, da bi namesto gradnje TEŠ 6 lahko obnovili bloka 4 in 5 za občutno manj denarja, vzporedno pa bi intenzivno delali na razvoju trajnih energetskih virov.
Da je kar koli cenejše in bolj zdravo kot TEŠ, je prepričan tudi Bojan Tomc, predsednik ZENS: »Če bi uvažali elektriko, Šaleška dolina ne bi bila onesnažena za 50 let naprej, manj bi bilo raka na pljučih, manj onesnažene zemlje in pridelkov. To je neprecenljivo in to smo zavozili. Ali sploh obstaja alternativa za zdrav zrak? Brez TEŠ 6, brez avta, brez razkošja, televizije lahko živimo, brez hrane kakšen mesec, brez vode le nekaj dni, brez zraka pa le dve minuti!«
Peter Novak iz podjetja Energotech nasprotno meni, da je TEŠ pomemben steber za stabilnost električnega omrežja, ki bo lahko deloval v sistemu do leta 2050, kar predvideva tudi predlog ministrstva: »TEŠ trenutno proizvaja 40 odstotkov slovenske elektrike. Izračunajte stroške uvoza te elektrike in potreben izvoz, da bi jo lahko plačali. Ne pozabite, nuklearka je stara več kot 25 let in vsaka okvara, ki zaustavi njeno delovanje, bi nas zelo drago stala, če ne bi imeli TEŠ.«
Prehod na čisto in obnovljivo energijo je dolžnost
V Greenpeacu so prepričani, da prehod na čisto in obnovljivo energijo ni pravna ali politična razprava – gre za neizogibno dolžnost trenutne vlade, da zaščiti svoje prebivalce: »Vsaka nacionalna energetska strategija, ki se piše danes, bi morala vključevati pravično opuščanje premoga do leta 2030 v skladu s pariškim sporazumom in z zavezo k hkratnemu razvoju sončnih, vetrnih in drugih elektrarn na obnovljive vire, s ciljem, da dosežemo najmanj 40-odstotni delež OVE do leta 2030. Tudi podatki ministrstva kažejo, da lahko le s takšno ambicijo izpolnimo naš podnebni cilj. Vlada pa s trenutnim predlogom EKS dovoli obratovanje TEŠ vse do leta 2054, kar je v nasprotju s ciljem pariškega sporazuma. Naši politični predstavniki prepuščajo usodo zapiranja TEŠ prostemu trgu (sistem trgovanja s kuponi C02 ETS). V tem primeru se lahko zgodi ne le veliko prepočasno opuščanje premoga, temveč tudi, da bo treba TEŠ ugasniti nenadoma, brez ustreznih mehanizmov za zaščito delavcev, kar lahko pomeni velik pritisk na ekonomsko-socialni položaj lokalnih skupnosti v neposredni okolici.«
Zapostavljamo razvoj sončne in vetrne energije
V teh dneh, ko nas opozarjajo, da bo letošnja suša najverjetneje dosegla status naravne nesreče, bi moralo biti vladi in ministrstvu za infrastrukturo jasno, da moramo v Sloveniji pravočasno ustaviti kurjenje premoga in nemudoma začeti razvijati obnovljive vire, kot so sončna in vetrna energija, opozarjajo v Greenpeacu: »Danes lahko spremljamo absurdno stanje, ko zaradi izjemno vročega poletja in pomanjkanja padavin našim hidroelektrarnam upada proizvodnja, TEŠ pa podira svoje proizvodne rekorde. Poleg tega smo razvoj sončne in vetrne energije zapostavili, da naši obnovljivi viri temeljijo le na vodni energiji.«
»S trenutnimi načrti ministrstva nam grozi, da bomo izgubili celotno desetletje sprememb – v desetih letih bomo dvignili delež OVE le za dva odstotka, tudi najbolj smeli scenariji ne previdevajo razvoja vetrne energije v naslednjih sedmih letih, cilj na področju učinkovite rabe energije pa je s predvidenim porastom s 23 na 27 odstotkov popolnoma nezadosten,« še pravijo v Greenpeacu.
Urad RS za makroekonomske analize v poročilu o razvoju za 2017 ugotavlja, da ima Slovenija v primerjavi z EU majhen delež sončne in vetrne energije, te vire pa tudi znatno počasneje uvaja kot EU. Medtem ko delež klasičnih OVE (trdna biomasa in hidroenergija) v Sloveniji presega 85 odstotkov, ti v EU pomenijo le še okrog 60 odstotkov skupne rabe OVE – nižji delež drugih obnovljivih virov imajo v EU le tri države.
Na vprašanje, iz katerih obnovljivih virov bi morali v Sloveniji pridobivati več električne energije in s kakšno dinamiko, so sogovorniki odgovarjali podobno. Dukič meni, da bi morali vsekakor nadaljevati z gradnjo hidroelektrarn (HE) in malih hidroelektrarn (MHE), predvsem pa resno pristopiti k rabi energije sonca in sočasno razvijati načine hranjenja te energije: »Biomasa je uporabna za sisteme daljinskega ogrevanja, ker bo lahko nadomestila fosilne energente.« Tomc ne daje prednosti nobenemu obnovljivemu viru in pravi, da bi morali biti prioriteta prav vsi, skupaj z ukrepi učinkovite rabe energije, pri čemer ne bi smeli pozabiti niti na pametna omrežja in modernizacijo elektrodistribucijskega sistema. Sevčnikar daje prednost hidroenergiji, nato pa sončni, vetrni, biomasi in geotermalni energiji.
Peter Kralj iz podjetja Gejzir, ki je prepričan, da bo treba predlagani EKS v kratkem prenoviti in novelirati, pravi, da so zaloge OVE v Sloveniji tako velike, da v veliki meri presegajo naše potrebe: »Trajnostno in okoljsko sprejemljivo preskrbo lahko zagotovimo tako, da uvajamo le obnovljive vire ob hkratni učinkoviti rabi energije. Smo v obdobju, ko se na področju energetske preskrbe dogajajo globalni premiki. Era klasičnih energetskih virov – premoga, nafte, plina in jedrske energije (urana) je v kulminaciji, ponovno se začenja čas OVE in racionalizacije porabe. Vzrok niso pohajajoče zaloge prvih, pač pa predvsem izpusti, ki so že presegli kritično mejo in so gotovo eden izmed dejavnikov pregrevanja ozračja in posledično klimatskih sprememb, ki bodo močno vplivale na celotno biosfero.«
Po besedah Petra Kralja bi morala Slovenija težiti k proizvodnji primarne energije iz OVE v velikosti 126 PJ, od tega naj bi 21 PJ pridobili iz vodnih virov, 16 PJ iz energije sonca, 10 PJ iz geotermalnih virov, 3 PJ iz energije vetra, 76 PJ pa iz biomase in odpadkov. Da bi lahko zagotovili tolikšno količino primarne energije iz obnovljivih virov, pa bi po njegovih izračunih potrebovali 17,3 milijarde evrov.
Glede na to, da je Slovenija bogata z vodnimi viri, Peter Novak na prvo mesto postavlja hidroenergijo, pri čemer opozarja, da bi morali zaustaviti odtekanje zimskih in poplavnih voda iz Slovenije s HE na Muri, Savi, Idrijci, z MHE in s črpalnimi elektrarnami z jezeri na višini: »Potrebna bo izgradnja dvonamenskih sistemov – za namakanje in proizvodnjo elektrike. Tu bodo morali ortodoksni okoljevarstveniki sprejeti kompromis med absolutom varovanja narave in realnostjo, da moramo Slovenci preživeti na tem ozemlju in se razviti v gospodarstvo z veliko energijsko, prehrambno in stanovanjsko neodvisnostjo.«
Na drugo mesto postavlja sončno energijo: »Veliko možnosti za postavitev sončnih elektrarn je na stanovanjskih in poslovnih objektih, možnosti vidim še v organizaciji proizvodnih energetskih zadrug v vaseh in manjših mestih.« Na tretje mesto postavlja biomaso in njeno uporabo za proizvodnjo metana in etanola, četrta na njegovem seznamu je vetrna energija, pri čemer meni, da Natura 2000 ne bi smela biti ovira: »Ptice in vetrnice gredo povsod po svetu dobro skupaj, tudi pri nas bi bilo mogoče uskladiti gospodarjenje v naravi.« Priložnost vidi še v proizvodnji vodika z viškom solarne elektrike, ki bi ga lahko uporabili kot surovino za proizvodnjo metana in metanola s pomočjo biomase.
Geotermalne toplotne črpalke, katerim vir energije zagotavlja geosonda, so eden najučinkovitejših načinov ogrevanja in hlajenja vašega doma. Toplotne črpalke na splošno spadajo med najbolj energetsko učinkovite ogrevalne sisteme. So okolju prijazne, saj za delovanje ne uporabljajo fosilnih goriv, električne...
Plinska peč, posebno zaradi ekološke note, predstavlja pomembno sodobno ogrevanje. Spada med bolj izpopolnjene sisteme ogrevanja z visokimi izkoristki energenta in majhnimi...
Moč toplotne črpalke in izračun moči toplotne črpalke, sta povezana s stroški delovanja. Ko izbiramo moč, je smiselno razmisliti tudi o vrsti toplotne črpalke, (glede na vir, ki...
Medtem, ko se povpraševanje po energetsko učinkovitih rešitvah za ogrevanje in hlajenje povečuje, Panasonic širi svojo ponudbo toplotnih črpalk Aquarea zrak-voda. Generaciji...
V družbi JUBHome so v mirni in zeleni stanovanjski soseski Selo pri Ihanu letos zaključili z gradnjo 10 moderno oblikovanih enodružinskih pasivnih hiš, ki že imajo nove lastnike. Zadnjo hišo, ki je trenutno še v fazi finalizacije, so interesentom novembra predstavili na letošnjih Dnevih pasivnih hiš in na...
Podjetje Marles hiše Maribor je v začetku aprila odprlo vrata inovativnega in tehnološko naprednega objekta prihodnosti – Dom24h. Moderna hiša, pametni dom prihodnosti za udobno in...
Sodobni gradbeni sistemi za gradnjo po suhih (in tudi mokrih) postopkih so do danes izredno napredovali. Gradbeni inženirji in proizvajalci gradbenih materialov so do danes že razvili in v praksi že ničkolikokrat...
Vas motijo sevajoči hlad mrzlih sten v hiši in previsoki stroški ogrevanja, pa niste povsem prepričani v energetsko prenovo hiše? Poglejmo, kaj je v praksi pogosto zmotno in kateri...
Do pred kratkim, pa tudi še sedaj, je velika večina lastnikov sončnih elektrarn nameščalo sončne elektrarne net metering s Solar Edge razsmerniki in optimizatorji. Zaradi grozeče krize energije, so številni šele sedaj ugotovili, da jim sončna elektrarna na strehi, nič ne pomaga v primeru redukcij ali izpada...
Sončna elektrarna za gospodinjstva, kljub lanskim zapletom s podeljevanjem subvencij in izdajo soglasij za priklop, še vedno predstavlja eno bolj donosnih naložb. Cena sončne...
Subvencije za sončne elektrarne so z novim razpisom Eko sklada v 2023 možne tudi za že delujoče sončne elektrarne, ki so bile priklopljene na omrežje od marca lani. Z novimi, relativno visokimi subvencijami na...
Trajnost in z njo povezani izzivi na področju zelene prihodnosti narekujejo strateški razmislek v zvezi energetsko oskrbo. Dejstvo je namreč, da se potrebe po energiji – kljub uresničevanjem zavez za njeno...
Slovensko združenje za trajnostno gradnjo GBC Slovenija bo v petek, 3. marca, organiziralo strokovno srečanje, katerega osrednja tema bo izvedba toplotnega ovoja stavbe po merilih trajnostne gradnje. Izobraževanje, namenjeno vsem zainteresiranim deležnikom iz gradbenega sektorja, bo po programu potekalo med...
Za nami je energetsko intenzivno leto 2022, ki je minilo v znamenju agresivne vojne Rusije proti Ukrajini. Ruska invazija na Ukrajino je povzročila geopolitični in energetski potres...
V Xellini tovarni porobetona so lansko leto pričeli z izgradnjo nove sončne elektrarne na strehi proizvodnega obrata v Kisovcu pri Zagorju. Nova investicija bo nadomestila dobro četrtino potreb po električni energiji...
Cena nafte je še kako odvisna od političnih in gospodarskih pretresov, ruska invazija na Ukrajino je ceno nafte v 2022 hudo destabilizirala. Vemo, da sta energetska in prehranska varnost temelj napredka vsake sodobne...
Ob vsaki prenovi stanovanja ali hiše, ali ob načrtovanju nove hiše, je pri današnjih standardih zatesnjenosti oken in vrat prezračevanje nujna investicija. Ker v zaprtih prostorih preživimo večino svojega življenja, je zaradi dobrega počutje in zdravja, potrebna ugodna mikroklima.
Daikin klimatske naprave so cenovno dostopne prav vsem. Uporabljate jih lahko za ogrevanje in hlajenje prostorov, pri tem pa zaradi njihove napredne tehnologije ne boste imeli visokega računa za elektriko. Daikinova...
Vam je čist zrak v zaprtih prostorih pomemben? Že imate klimatsko napravo ali sistem ogrevanja, ki pa žal ne omogoča, da bi vam lahko tehnologija nanoe™ X izboljšala kakovost zraka? Sedaj je to možno! Panasonic...
V jesenskem času, ko so sončna jutra le še spomin na poletne dni, nas hladnejše vreme hitro spomni, da poskrbimo za ogrevanje našega doma. Ko razmišljamo o možnostih ogrevanja, se nam klimatske naprave na prvi...
Celotna ideja delovanja nemškega podjetja BWT je posvečena vodi, s ciljem, da postane svetovni vodilni proizvajalec vodne tehnologije z okolju prijaznimi, cenovno dostopnimi izdelki in rešitvami za mehčanje vode. Strokovno znanje in podpora pri upravljanju z vodo sta zaznavni na vseh ravneh bivanja – prisotnost...
Suša so tudi pri nas postala resna tema tako medsosedskih kot tudi meddržavnih pogovorov. Kakšne rešitve in rezultate teh pogovorov in dogovorov za sanacijo škodljivih vplivov suše na naš vsakdan lahko...
Velik del Slovenije je označen kot vodovarstveno območje. Zato je biološko čiščenje odpadnih voda postalo nujno. V zadnjih desetletjih se je z odpadnimi vodami ravnalo zelo nespametno, odpadne vode so se...
Vse daljša sušna obdobja in danes sicer še redki pozivi k omejeni porabi (pitne) vode nas nehote silijo k razmišljanju o prihodnosti upravljanja pitne in odpadnih voda. Tudi izbira čistilne naprave ni enostavna,...
Električni avtomobil postaja dosegljiv za vse in ni zastonj v naglem porastu, tudi v Sloveniji na cestah beležimo vse več električnih avtomobilov. Do konca leta 2020 je bilo v Sloveniji registriranih 3.670 osebnih avtomobilov na električni pogon. Preizkušen električni avto nižjega razreda lahko kupimo že...
Že nekaj časa je jasno, da e-mobilnost ni modna muha enodnevnica, kot smo lahko poslušali, ko smo na cestah srečevali prve e- avtomobile, na kolesarskih stezah prva e-kolesa, na pločnikih pa prve e-skiroje....
Prijaznost do okolja postaja tako pri izdelavi kot pri nakupu vozila vse pomembnejši dejavnik. Varčen avto v prihodnje ne bo samo vozil ceneje, ampak bo tudi povzročal manj vpliva na okolje v obliki podnebno...
Združenje za zemeljski in obnovljiv plin v prometu (NGVA Europe) je objavilo podatke o uporabi biometana v sektorju cestnega prometa v Evropi, ki kažejo, da je obnovljivi plin na voljo potrošnikom po Evropi ter v...
Ko ste vgradili dober kotel, toplotno črpalko ali prezračevalni sistem, še ne pomeni, da imate optimalno delujoč sistem. Za optimalni sistem ogrevanja ali hlajenja, je potreben dober sistem vodenja in nadzora, ter dobra regulacija.
Centralno talno gretje postaja prevladujoča oblika centralnega ogrevanja prostorov tako pri gradnji novih hiš kot pri večjih obnovah. Logika »toplih tal« in centralnega načina priprave in distribucije toplote je...
Inovacije in digitalizacija so elementi, v katere je Clivet vedno vlagal, da bi naredil svoje rešitve učinkovitejše, povezane in lažje sledljive. Poslovna enota Digital priznanega italijanskega proizvajalca...
Cena za talno gretje ni najpomembnejši vidik pri adaptacijah starih zgradb, ker investitorji ob tem iščejo predvsem izboljšanje udobja, hitro vgradnjo, ter maksimalne prihranke ogrevanja, saj je potrebna temp. v...
Investitorje v novi ogrevalni sistem velikokrat prestrašijo cene toplotnih črpalk. Toplotna črpalka je v primerjavi z drugimi sistemi ogrevanja res nekoliko dražja, vendar se marsikdo ne zaveda, da ga lahko premišljena naložba v toplotno črpalko na daljši rok stane veliko manj v primerjavi s kakšnim drugim...
Kljub temu, da so prve silicijeve sončne celice nastale pred več kot 60 leti, so se sončne elektrarne in s tem fotovoltaika, kot pomemben vir energije, razmahnile v zadnjih 15 letih. Opaznejši padec cen za solarne panele se je pričel 2008. Dva glavna dejavnika sta botrovala rasti proizvodnje sončnih celic,...
V letu 2023 so presenetile podražitve vseh energentov. Povečano zanimanje za drva in pelete je čakalne dobe za dobavo podaljšalo tudi do par mesecev, peleti pa so bili čez poletje tudi nedobavljivi. Vsem je jasno, da je razen cene še kako pomembna zanesljivost dobave. Kateri energent je za ogrevanje najcenejši,...
V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...
Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...
V letu 2020 smo se znašli v neverjetnih okoliščinah. Spremenilo se je naše dnevno vedenje, situacija je prav tako vplivala na naše razmišljanje. Že dolgo samooskrba s prehrano, naravnimi viri in drugimi dobrinami ni bila tako pomembna. Verjetno se vsi še bolj zavedamo dejstva,...
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.