Danes milijarda prebivalcev razvitega sveta uživa v potrošniškem raju. Če temu dodamo dve milijardi Kitajcev in Indijcev, ki tudi želijo vstopiti v ta klub, bo to povzročilo velike težave na energetskem in surovinskem področju.

 

Geo, veter, valovi, reke, biomasa….

Obnovljive energije, še posebej sončna, so edina možna rešitev prihodnjih težav. Energija sončnih žarkov, ki dosežejo površino Zemlje je gigantska ter 10.000 krat večja kot trenutna poraba človeštva, ki znaša 13 TW (Teravatov). Temu lahko dodamo še geotermalno in energijo valov, ki pa imata v globalnih razmerah zanemarljiv delež.

Veter je posledica sončnega sevanja, trenutno 1% porabe pokrivamo z vetrno elektriko.  Če bi postavili vetrnice na vse dosegljive točke planeta, bi z njim lahko pokrili do 10% svetovne porabe. Ostane še biomasa, ki ima nižje izkoristke, zato je bolje, da jo uporabljamo za prehrano. Nekaj energije lahko pridobimo iz morskih tokov in hidroelektrarn, ki v planetarnem merilu pokrivajo le drobec potreb, na vse pomembne reke pa smo elektrarne že postavili. Tu so še nuklearke, ki so sicer CO2 čiste, problemi z razgradnjo pa so že danes nepremostljivi.

 

 

poraba elektrike države

Države na zgornji polovici so dolžne prve reševati okoljske probleme​

 

Ostane sonce

Če uporabimo današnjo fotovoltaiko, ki ima 10% izkoristek, lahko na razpoložljivih površinah že danes pridobimo 1000 krat več energije, kot jo globalno potrebujemo. Če module postavimo samo na kopno, je možno zajeti 250 krat več elektrike, kot jo porabimo danes. Zadostuje, da z moduli pokrijemo samo 0,4% kopna, pa bo elektrike dovolj za vse stroje, ogrevanje in transport. Ta površina pa je veliko manjša od današnjih obdelovalnih površin.

Fotovoltaika je tehnološko bolj zrela kot načrtovani fizijski in fuzijski reaktorji, tudi dobro razvit vetrni sektor se ne more primerjati z energijo, ki jo lahko neposredno zajamemo z moduli. Enake možnosti kot slednji ima še koncentrirano zajemanje solarne toplote, ki ima še velik inovacijski potencial, ter je enako uporabno v majhnem ali industrijskem merilu. Skokovit razvoj baterijskih sistemov za shranjevanje elektrike pa naštete trditve samo podčrtuje. S tem je seznam možnosti zaključen, rešitev pa je sonce.

 

baner soncne elektrarne

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.